Kedimin Kaka Problemi

I-EmiN-I

Arkadaşlar, şöyle bir durum var: Kedim kakasını yaptıktan sonra bi 10-15 dk. bayağı pis kokuyor, sizlerinkide uzun süre pis kokuyor mu? Ayrıca kedim kendisi temizlemeye başladığında vücudunu falan temizleyebildiği yerleri temizliyor, cinsellik organını da temizliyor ancak genital bölgesini temizlemiyor. Bu durumun çözümü nedir? Kedinin kendilerini temizleme rutini, özellikle dışkılarını yaptıkları yerleri günlük temizleme sıklıkları/rutinleri nasıldır? Yardımcı olabilirseniz sevirim.

9 CEVAP

Sezgek

Öncelikle bazı kediler de ne yazık ki kendini temizleme sıkıntısı olabiliyor özellikle cins kedilerde ve ne yazık ki bu öğretebileceğiniz bir davranış değil iç güdümle yapması lazım benim kızım obsesif derece de temizdir poposunu falan sık sık temizler günde bir kere benim banyo saati dediğim saatlerde kendini dip bucak yalar böyle pati aralarını falan hatta tırnaklarını dişleriyle falan temizler onun dışında da gün içinde de yalandığı olur ama kakasını yapma konusunda hiç geçip izlemedim yani gerek olmadı o yüzden bir yorum yapamayacağım ama şunu söyleyebilirim kakasını yapmadan önce çok çişe göre daha fazla kazar ve örtmek içinse resmen kazı çalışması yapıp böyle bir dağ oluşturur dışkı üstünde koku ise mama kaynaklı olabileceği gibi parazit vs gibi bir sorun da olabilir hangi marka mama ve neyli kullandığınızı yazarsanız daha detaylı bilgi verebiliriz o konuda

Palyaco

Cins kediler daha temizdir bunu nerden çıkardınız anlamadım oncelikle kullandınız mama diski kokusu yapar hemde baya yapar oncelikle mamanizi değiştirin ve temizlemedigi yeri silin siz her diski yapımında hafif temizleyin ondan sonra 4 veya 5 seferden sonra kendisi temizlicek ve temizlemeden yeri pamukla veya hpaw clean wipes ile temizleyin hafif o bölgeyi silin

I-EmiN-I

Arkadaşlar ayrıca kedim kum kabını kazarken kazdığı yere arka patisini, kakasını ise bir kaç cm geride yapıyor bu durum normal midir?

I-EmiN-I

Kuru maması : Hill's yavru ton balıklı, yetişkin olunca ise sanabelle balıklı veya nutri feline balıklıya geçmeyi düşünüyorum. Siz yazınca aklıma geldi, benim kedim ise kum kabındayken çişi kazımadan, direk tuvaletin kapısından içeri adım atar atmaz oturuyor yapıyor ve herhangi bir şekilde kazıma yapmıyor çiş için. Kaka kısmı problemli, bazen tuvaletine baktığımda kakasını örtmede başarısız oluyor, tabi bu ara ara oluyor ve açıkçası benimki sizinki kadar kedisini temizlemiyor işin ilginç yanı. Bende içi su dolu fıs fıs var, onu sıktığımda kendisini temizlemeye başlıyor, poposuna ara ara sıksam ve bunu ödül mamasıyla desteklesem bir alışkanlık kazandırabilme ihtimalim olmaz mı sizce?

Sezgek

Dediğim gibi cins kediler bu çiş kaka konusunda ne yazık ki sorunlu bir ara İran kedisi bakmıştık sizin ki gibi çişini hiç örtmez kakayı da şöyle bi pıt yapar çıkardı hep de öyle devam etti dediğiniz gibi bi koşullama yapabilirsiniz belki r müddet sonra kakadan sonra su gelecek korkusuyla kendi otomatik yalayabilir ama ters de tepebilir böyle bir şey uygulamadığım için yanlış yönlendirmek istemem belki aynı sorunu yaşayıp size akıl verecek olan biri olur ama büyüyüp de hala kendini temizlemediğini söyleyenlere denk geldim üzgünüm

Sezgek

Palyaco daha önce deneyimlediğim çevremde duyduğum arkadaşlarımdan duyduğum ve bu plarformda da duyduğum bilgiler istatiksel olarak bu yönde bilimsel bir gerçktir diye iddia edemeyeceğim ama benim çevremdeki gözlem ve istatistiğim böyle çıkarımım bundan geliyor boş bir iddia değil yani

Gunesyildirimm

Kedinin temizliği, pisliği, huyu, suyu, sakinliği, hırçınlığı cinsiyle alakalı değildir. Her kedinin karakteri var kimi daha titiz kimi daha gamsız, etrafımızda gördüklerimize göre genelleme yaparak insanları yanlış yönlendirebiliriz yapmayalım bence. Benim kedim bazen kumunu kazar çişini yapar bazen direkt girip yapar kafasına göre. Kakasını da örtmeye çalışır ama baktı örtülmedi çok da uğraşmaz. Kedi bunlar, hepsi şahsına münhasır yaptıkları şeylere çok takılmamak gerek. Kazdığı yerin 1 2 santim ötesine yapıyormuş vs. olabilir bunlar, siz tuvalette her seferinde deliği tutturabiliyor musunuz :D eğer yaşı küçükse daha tam oturmamıştır zamanla oturur. Bebekken ben de poposunda minik kaka kalıntıları görürdüm bir peçeteyi hafif ıslatıp dokundururdum ıslaklıktan rahatsız olup yalamaya başlardı. Su püskürtmek yerine böyle yapın bence daha az ıslanmış ve daha az rahatsız olmuş olur ve her halükarda kendini yalar.

I-EmiN-I

Kedim 11 aylık olmak üzere, 1 yaşında inşallah değiştireceğim, nutri feline balıklı veya sanabelle balıklıya geçmeyi düşünüyorum, bu mamalarda koku konusunda benzer problem yaşatırlar mı acaba? Temizleme konusunda da önerinize uyacağım ve umarım sorunu çözer

I-EmiN-I

Konuma cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için, kendi aranızda tartışmanız gerek yok bence, hepinizinde haklı olduğu taraflar olduğunu düşünüyorum. Kendisini temizlemesi için ıslatılmış pamukla dokundurttuğumda bundan rahatsız olduğu için temizlemeye başlıyor, çok ta zannetmiyorum ama umarım bu konuda bir alışkanlık kazandırabilirim( bu uygulamayı bi 15 gün kadar yapmayı ve her kendisini temizledikten sonra ödül mamasıyla desteklemeyi düşünüyorum, sonra yavaş yavaş bu uygulamayı azaltırım). Tuvaletten sonra gelen koku konusunda ise verdiğim kuru mama markası cevabını aldım, 1 yaşına bastığında ise sanabelle balıklı veya nutri feline balıklıya geçmeyi düşünüyorum. Bunlar koku sorununa etki eder mi?