Kedim Hemen Yoruluyor

iremtasdmr

arkadaslar 1 ay once sahiplendim kedimi. bize geldiğinden beri böyle. oyun oynadıktan sonra hemen yoruluyor dili dışarıda nefes alıyor, bu hale gelmesi 30 saniye anca sürüyordur. belki hiç oyun oynatmamıştır benden önce bakan yer bilemiyorum. sizce veterinere götürmeli miyim?

12 CEVAP

Merhaba
Kediniz dikkat ederseniz burnu basık bir cins. Cins kedilerin solunumu basıklıktan dolayı diğer kedilere göre daha zor oluyor. Gözlerinde akıntı yaşanıyor. Çok hızlı yoruluyorlar, özellikle yaz aylarında sıcakların artmasıda bu şekilde nefes almasına neden oluyor. Dinlendirerek oyun oynamanızı tavsiye ederim.

Önemli Not: Mutlaka bir veteriner hekimden check up yapmasını isteyin. Genel kontrolleri yapılsın. Cins kedilerin farklı kalıtsal problemleri çıkabiliyor maalesef :( erken kontrol sağlanırsa ona göre bir yaşam planı uygulayabilirsiniz.

Warriorsans

Kilolu mu? Kilolu kedilerde olabiliyor böyle ama bence veterinere götürmekte fayda var.

meov

kaç aylık, ya da yaşında. yavrular erken yoruluyor.
burnu basık düz suratlı cinslerde (iran kedisi, british, scottish vs) erken nefes nefese kalma oluyor.
bizimki de yavruluktan beri öyle.

Anonymus683514

Kulakları kırpık yanlış görmediysem akciğerleri ile ilgili bir sorunu vb olabilir. Kedi 30 saniyede dili çıkacak kadar yorulmaz mutlaka kliniğe gitsin.

iremtasdmr

kilolu değil zıddına biraz zayıf hatta

Warriorsans

Kesinlikle bu kadar hızlı yorulması normal değil kilolu da değilmiş. Cinsinden kaynaklı sorunları vara benziyor. Sonradan pişman olmamak için detaylı bir hekim kontrolü şart

iremtasdmr

british longhair cinsi bir kedi burnu basık olduğu için de olabilir haklısınız, gözleri de akıyor genellikle. ben de dr animal spreyle siliyorum hep:)) içim rahatladı

iremtasdmr

british longhair cinsi bir kedi burnu basık olduğu için de olabilir haklısınız, gözleri de akıyor genellikle. ben de dr animal spreyle siliyorum hep:)) içim rahatladı

Palyaco

Cins kedilerde bu oluyor kilo problemi kullandınız kum cok tozluysa bu oluyor tozsuz kum ve kiloya dikkat cok önemli cins kedilerde

MERQ

Öncelikle kediniz çok tatlı. Cevap çok basit oynatmayın! Kediler oyuncak değil. Nerede yaşadığınızı bilmiyorum, fakat sıcak ve nemli havalarda zor nefes alırlar. Her kedi atletik olacak diye bir şey söz konusu değil. Sizinkisi zaten cins. Kediler oynamak istedikleri vakit kendini belli eder. Bazı günler enerji patlaması yaşarlar. Oyunu onlar başlatır zaten. Sırf sizin canınız oyun istiyor diye ip, kıl, tüy gibi oyuncaklarla kedinizi oyuna zorlamayın.

Ranayilmaz

Cins kediler zaten kalıtsal olarak hasta oldukları için normal, kısırlaştırın ki çocukları da böyle olmasın

iremtasdmr

kedim kilolu değil 9 aylık 3.5 kilo