Kedimi Nasil Sosyallestirebilirim?

beliz

Merhaba kedimin saldirgan olmasiyla ilgili bir baslik acmistim. Bir de kafama takilan su gercekten cok korkak yabanci birine tisliyor alisamiyor evde yabanci biri olunca bir odaya girip cikmiyor ust komsumuzda hemen hemen onun yaslarinda (2-3 aylik) bir kedi var onun yanina cikarmayi denedik ve bir koseye saklanip oradan cikmadi yanina yaklasan herkese tisladi. Cok uzuluyorum bu duruma veteriner randevularimizda bu yuzden ekstra kotu geciyor ne yapabilirim stresini azaltmak ve daha dost canlisi olmasini saglamak icin?

6 CEVAP

Cok normal birsey tislamasi.daha size alisamamis hemen baska birine kediye insana alismasini nasil beklersiniz?
Boyle seyler yaparsaniz daha da saldirganlasir.sakin tutun rutin bir hayati olsun.evinize cocuk filan geliyorsa ki bu durumda asiri agresiflesiyorlar bu benim gozlemim kedinizi uzak tutun.
Surekli surekli veterinere goturmeyin arayin veterineriniz gelsin disari cikmakta onu strese sokar.gurultu,farkli,kokular,hayvanlar,insanlar hatta siz bile farkinda olmadan onun icin stres kaynagisiniz.siz derken mesela aldiniz kucaginiza minciklayarak ssvdiniz ama istemiyor siz zorla yakalamaya calisiyorsunuz daha cok strese girer.

nyancat

Benim kedimde tam olarak böyle ama yabancılara karşı olan tutumunu az çok değiştirdi zamanla eve gelen misafir ona ödül maması versin mesela ve elini koklatsın sevmeye çalışmasın daha sonra oyuncakları ile oyun oynatsın adım adım yabancı olan kişiye alışacaktır kediniz ancak çok kalabalık olduğunda ve birden fazla kişi sevmeye çalıştığında çok ağır strese giriyorlar size bile tıslayabilirler gelen misafirlerinizi uyaracaksınız onlarda muhtemelen anlayış göstermeyip ay ne yabani kedin var falan diyebilirler ama bazıları böyle oluyor eğer sokaktan aldıysanız daha önce insanlardan korkmuş olabilir veteriner konusunda ise bir çözüm söyleyemeyeceğim benim kedimde çıldırıyor ama saldırmak değilde tıslıyor bağırıyor o kadar umarım bu bi çözüm olabilir

MinelG

Benim kedim de eve gelen misafirlerle pek anlaşamıyor.Anca çok sık gördüğümüz misafirlerle arası daha iyi.Yeni gelen birinden korkuyor 1 saat sonra falan kokluyor anca.Ama yavaş yavaş bunu atıyor yani merak etmeyin.Nasıl normal bebeklerde yabancılık çekiyorsa kedilerimiz de öyle :)

kedinizin içinde varsa sosyalleşir

beliz

cok tesekkur ederim❤️❤️

Buse1903mt

Benim kedimde böyle bi sorun yaşamıyorum herkesin yanına gider kendini sevdirir ama dışarı çıkmaktan hiç hoslanmaz sizinkide zamanla alışır