Kedi Kumu Detaylı Temizlik

RioLeo

Selamlar, Kedimin tuvaletini günlük olarak temizliyorum. Ayda 1 kere de genel temizlik yapıyorum tüm kumu döküp kabı yıkadıkan sonra yeni kuma geçiyorum. Sizler kedinizin Aylık temizliği nasıl yapıyorsunuz (temizlerken hangi ürünü kullanıyorsunuz, sıcak suyla mı soğuk suyla mı yıkıyorsunuz, kuruması için ne kadar dışarıda bekletiyorsunuz) neyle yaparsam daha sağlıklı olur, cevaplarsanız sevinirim 🤗

8 CEVAP

gulsump

Valla bu kadar kasmaya gerek yok her gün iki üç kere temizliyorum ayda bir kere kumu atıyorum, sirkeli suyla yıkayıp havluyla kuruluyorum

muffinthecat

Ben kum kabını sıvı arap sabunuyla ve elma sirkesiyle yıkıyorum. Daha sonra bol suyla durulayıp, bir bezle kuruluyorum. Kum kabını yıkarken herhangi bir deterjan ürünü kullanmamanızı size de tavsiye ederimm.

teddybal

Bu konuda şöyle bir video var;
https://youtu.be/LIjB-fQevNY

Superisi814

Beyaz sabun ya da Arap sabunu ile yıkarım.Sonra sabun köpüklü sıcak suda bekletirim ve bir daha yıkarım.Ardindan sirkeli su da bekletirim.Kimyasal ürün kullanmam.Kokulu ürün kullanmam.

Palyaco

Günde 1 kere temizliyorum 20 günde hepsini döküyorum saten azalıyor kum ve sadece çeşme suyuyla yıkıyorum yeterli sabun kullanmayın yeterli çeşme suyu kireçli klorlu saten mikroplar olur sonra kurulayın hemen yeterli

Warriorsans

Günlük olarak 1 2 kez temizliyorum komple temizliği de kumun kirlenme durumuna göre yapıyorum ben tek seferde 30 lt kum koyuyorum (2 kum kabımız var 2 kedi) bazı kumlarla 15 gün dayanmıyor bazılarında 2 ayda hala tertemiz oluyor kum yine de max 2 ay bekletiyorum kumu. Temizlerken sirke kullanıyorum kuruluyorum ve direk kumu koyuyorum

aeri-l

Ben de ayda bir temizliyorum lysol gibi sprey dezenfektanlar ile önce her yerine sıkıp bekletiyorum (mama sandalyesi, puset gibi bebek ürünlerinde dahi güvenilir bir ürün), ardından genelde sıvı arap sabunu ile fırçalayıp direk havluyla kurularak yeni kumu boşaltıyorum. Günlük temizlik ise klasik bir kez yapıyorum çünkü vaktim o kadar 2 kediye yetiyor :)

cat_expert

Kumun durumuna göre 30-40 günde bir tüm kumu boşaltıp sıcak su ve sıvı arap sabunu ile yıkıyorum temiz kum koyuyorum.

Kum çok çamurlaşmış ise bu süre 20 güne kadar düşebiliyor, vancat ve proline extra da çamurlaşma sorunu yaşamaya başlamıştım 1 ayı görmüyordu maalesef şu an sandy cat kullanıyorum gerçekten çok kaliteli bir kum tozutma çok az topaklanma çok iyi bizimkinin aynı yere üst üste işemesine rağmen çamurlaşma yok ve 1 ayı çok rahat çıkartıyor.