Diş Gıcırdatması Ve Tüyler

martha

iki sorum var.
1- kedim dişlerini gıcırdatıyor bir iki gündür. bunun sebebi nedir ve de çözümü?
2- göz çevresindeki tüyler çok uzadı ve sürekli göz bebeğine tüyleri yapışıyor. bunların kısaltılması gibi bir şey var mı veterinerlerin yaptığı?

14 CEVAP

ursaminor

@izzy
Bakın bu gıcırdatma tek başına olmaz genelde. Diğer belirtileri de yazarsanız ona göre belki bir yorumda bulunabilir bilgili/tecrübeli kişiler.
örneğin, iştahsızlık vs. gibi.
İngilizce biliyorsanız, bu sitede pek çok nedeni anlatılıyor:
http://www.petmd.com/cat/general-health/cat-teeth-grinding-what-you-need-know

ursaminor

Diş gıcırdatmasının sebepleri genelde diş/çene kemiği sorunları kaynaklı oluyor.
İlk akla gelen rezorpsiyon oluyor ama sizin kediniz bunun için çok genç gibi duruyor.
Bütün sebeplerin ortak yanı ise bunun genellikle ağrılı olması. Yani diş gıcırdatmasına (bildiğimiz şekliyle) neden olan hastalıklar ağrılı olur.
Bu beklemeye gelmeyecek bir sıkıntı o yüzden en kısa sürede veterinere gitmenizi öneririm.
Umarım ciddi bir şey çıkmaz.

izzy

Benim oğlan da dişlerini gıcırdatıyor vet.ler sebebini bulamadı burda da konu açmıştım önce stresten diye düşündüm biraz sevgiden bunalıma durumu yaşanıyor çünkü. ..ama yanımda uzanirken, uyurken ve sebepsiz hala yapıyor maalesef sevebini bulamadım

Dis gicirdatmasindan baska birsey oluyor mu kilo kaybi salya basinda sislik gibi?bazen bu durum normal ama bir hastalik belirtisi de olabilir veterinerinize sorun bence.heyecanlanipta yapiyor olabilir.goz etrafindaki tuyleri kesme gibi birsey hic duymadim.ama gozlerine giriyor demissiniz veterineriniz uygun gorurse kesebilir.

martha

iştahı tam salya yok şişlik de yok hareketli de hala. bakalım yarın görüşücem

bence bir veterinere götürün

martha

gideceğiz yarın:)

martha

öyle büyük bir problemden dolayı yaptığını düşünmüyorum ama bu işler tahmine bakmaz:) yarın ilk iş veterinere götüreceğim kontrol için burada da paylaşırım :)

martha

şimdi çıktık veterinerden. ağzını kontrol etti dişleri bayağı sallanıyordu diş döktüğü için ve iran, exotic kedilerde çene yapısından dolayı olabildiğini söyledi. bir hastalığı yokmuş şükür:)

martha

göz etrafındaki tüyleri de kısaltmadı. kirpiğin içe dönmesi durumlarında kesiliyormuş yalnızca. gereksiz buldu söylediğimi

Kuru mama vermeye devam edecek misiniz martha?bence yas mama daha iyi olur bu donemde ama siz bilirsiniz yinede:)

martha

sabah yaş mama akşam kuru mama olarak veriyordum bakalım düşürünce bi süreliğine sabah akşam yaş veririm:)

izzy

#ursaminor bir hastalık denilecek bir belirti yok zaten iştahı gayet yerinde beslenmesinde bakımında bir eksiklik olduğunu sanmiyorum konu açmıştım zaten herkes kendince birseyler soyledi ama hiçbiri izzyle uyuşmuyor ing. Pek bilmiyorum Ama kardeşime cevirtebilirim inceliyecegiz simdi ilginize tskler sevgiler. ..

Benim kedimde oyun oynarken çok hırslanınca dillerini gıcırdatıyor. Camdan bakarken gördüğü sinek vs gibi şeylere de yapıyor. Çok önemli olduğunu sanmıyorum. Hırslandığını gösterdiğini düşünüyorum.