Lop Tavşanı

akitalove

Alt komşumuz (ev sahibimiz) bir lop tavşanı sahiplenmişler ama tavşan önceden kedilerle yaşıyormuş ama tavşan pireli pirelerden onu nasil arındırabilirim ? Birde tüyleri cok pis ve sert köpeğimin şampuaniyla yıkasam birşey olur mu ?

16 CEVAP

zeynepgurgen

Pireli tavşanın veterinere gitmesi gerekiyor. Kedi ve köpekler için olan pire ilaçlarının tavşanları zehirlediğini duymuştum ona dikkat edin lütfen. Tavşanı olan bir arkadaşım da asla yıkanmamaları gerektiğini söylemişti.

Anonymus827062

Ev sahibinizin sahiplenmesi ile sizin alakaniz nedir onu anlamadım ben:) onlar sahiplenip sizin üzerinize mi attılar ben öyle anladım:)

Anonymus827062

Beslenme konusunda doğru yapiyorlar başka bir seye ihtiyaçları yok. Bayat ekmek vs gibi şeyler olursa onu da yer.

Anonymus827062

Tavşan çok bakım isteyen bir hayvan değil. Sadece bulunduğu yer her zaman temiz ve kuru olmalı yiyecek ve şu özellikle kış aylarında kesinlikle soğuk olmamalı ölür

Anonymus827062

Tavşan toprak altında yaşayan bir hayvan olduğu için soğuktan çok çabuk etkilenen bir yapıya sahip

zeynepgurgen

Tavşan ancak çok kirliyse nemli bir bezle silinmesi gerekiyormuş. Şampuan, sabun vs. zararlıymış.

rubim

Tavşana çok yeşillik verilirse isalden ölür tavşan yemi satılıyor kuru otlar kuru ekmek galete gibi verebilirsiniz suyunu eksik etmeyin

rubim

Pire için bebekkedi ense damlası olabilir az olmalı alırken sorun genede

sebii

Tavşanlar yıkanabilir ama kesinlikle derhal kurutulmalı yoksa bünyeleri cok narin soguktan hemen hasta olabilirler. Ayrıca tavşanlar bilinenin aksina fazla yeşillikle beslenmemelidirler. Bünyelerin fazla yeşilliği kabul etmeyip ishal oluyorlar ve tavşanlar icin ishal olmak ölümcüldür. Bol bol kuru ot ve belli miktarlarda pelet yem verebilirsiniz. Ayrıca yerini temiz tutun. Çok titi canlılardır hemen rahatsiz olurlar. Temiz suyunu eksik etmeyin. Çok su içerler. Pire konusunda henüz bi tecrübem olmadi ama bence veterinere bir gösterin. İyi günler :)

akitalove

Peki tesekkur ederim :) yardimci olmak konusunda söz verdim cunku cok bilmiyolar hep yesillik ve lahanayla besliyorlar

akitalove

Hayir tabikide yanliş sekilde bakmalarini istemiyorum sadece saglıgini bozduklarini ve o hayvanin cansiz bedenini şahsen görmek istemiyorum :)

bence olabilir kendi şampuanınızla yıkamayı deneyin

KedimVar

Ben yıkamıştım üçünü de. Yıkar yıkamaz hemen kuruttum. Bir sorun yaşamadık. Ama çok da kirli değilse ıslak bir bezle silmeniz daha uygun olabilir. Çünkü banyo ederken çok korkuyorlar ve tavşanlar korkudan bile ölebiliyorlarmış.

akitalove

Herkese tesekkur ederim bilgileri olmadigi için eski evcil hayvanimin talaşını ve suluğunu verdim hatta yerini de ben hazırladım :) demekki onlara nasipmiş napalım :)

Anonymus827062

Kirli olmasını kafaya takmayin ve yıkanan hayvan değil onlar kedi kopege de benzemez aşırı urkerler. Tavşan tüy değişimi yaşayan bir hayvandır yıkama gerektirmez gerekirse o kendi tüylerini yolar atar