Hamile Kediye Parazit Aşısı Yapılır Mı?

sitedeki kedilere parazit hapı veriyorum hamile kediye de verebilir miyim?

5 CEVAP

Warriorsans

Verilebiliyor diye biliyorum ama kullanılan ilaca da bağlı hepsi kullanılmaz sanırım. Bu konuda veterinere danışırsanız daha net bir bilgi alırsınız

Anonymus985465

Hamile kediler için özel iç parazit damlası/hapı olduğunu hatırlıyorum. Veterinerle görüşmenizde fayda var

buusracikk

Veteriner kontrolünde yapılabilir ama veterinerinize danışmadan yapmayın yan etki yapabilir Allah korusun yavruları veya anneyi kaybetme durumu söz konusu olmasın

AnaSoni

Carbon kızımızı sahiplendiğimizde sokakdan geldiği için ilk olarak iç/dış parazit aşılarını yaptırmıştık. O sırada herhangibir belirtisi yoktu, ama 10 gün sonra hamile olabileceğini düşünerek USG yaptırdık. Veteriner aşılarına devam etti. Parazit aşını hamileliği bilseydi yine de tavyesi edeceğini söyledi. Benim de okuduğum kaynaklara göre barınaklar kedileri sokakdan gelir gelmez aşılamayı tercih ediyor ve çalışmalara göre annenin pazarzit olup hamileliğin etkilenmesi aşının yan etkisine göre daha yüksek bulunmuş.

Şimdi 7 haftalık sağlıklı 4 yavrumuz var :D

aslihan_e

Hamileliğin ilk yarısında aşı ilaç daha güvenli, ikinci yarısı pek önerilmiyor. Ayrıca parazit ilaçlarının üstünde eğer doktor faydasının zararından fazla olacağını düşünürse yazabilir diyor. Siz yine de karnı çok şiş olan annelere vermeyin. Bebekler doğup 1,5-2 aylık olunca hem anneye hem de çok küçük dozlarda yavrulara verirsiniz. Yeni hamileler için yani ilk 30 günde verilebilir, onların da karnı çok hafif çıkıntı olur ordan anlarsınız.