Kedi Yaş Mama Yasağı

Mirabonibon

Kedim diş tedavisi oldu bize ilk geldiği günden beri dişlerinde sorun varmış neyse ki tedavi ettik ama veterinerimiz ona kuru mama dışında bir şey vermemizi istemiyor sadece haftada 1 kere serçe parmağı kadar bile değil yaş mama ve vitaminini verin diyor normalde ciğer, tavuk suda haşlayıp yaş mama gibi yapıp veriyordum ona da hayır dedi ben de sadece kuru mamayla beslenmeyi doğru bulmuyorum kedime de aşırı üzülüyorum mutfağa gidip ağlıyor miyavlamaktan sesi kısılacak artık, kuru mamasını da yiyor bayağı ama anlamadım buzdolabını açar açmaz dibimizde bitiyor yavrucak normal mi bu yasak? Başka veterinere de soracağım çünkü zayıfladı sanki diş bakımını yaptıktan sonra bir daha eskisi gibi olmaz gibime geliyor.

21 CEVAP

Selenay1

Yaş mamadaki jöle falan zaten iyi değildi çok vermemek gerekiyordu onu biliyorum da tavuğa vs anlam veremedim bence de sorun başka hekimlere bir de ben yabancı böyle kediler hakkında bilgiler paylaşan bir hesaptan asıl kuru mama dişlere zararlı uzun vadede diye duymuştum onu da araştırmak lazım söylediği sebepleri hatırlamıyorum şu an

caitlyn

gncl
diş bakımını düzenli yaptıktan sonra sıkıntı olur mu bilmiyorum, tamamen kuru mamayla beslenmez kii ama

aycylmz

Gittiğimiz iki veteriner de diş problemi olmayan kedim için bile yaş mama vs vermeyin, kuru mama yeterli demişti. Kedim zaten yaş mama yemiyor pek, tavuk falan ağzına sürmez ama yine de mantıksız geliyor sadece kuru mamayla beslemek.

Silvercat

Kuru mamalar içerik olarak zengin olduğu için dişlere faydalı o yüzden veteriner diş sorunu olan kediye yaş mama verme demiştir.Çünkü yaş mamaları seviyorlar kilo da alıyorlar ama kuru mama kadar dişleri desteklemiyor.Tavsiyesine uyun bence sonra zaten normale döner arada karıştırıp yaş mama verirsiniz,ödüllendirirsiniz.

Mirabonibon

zaten dişi sokakta bu hale gelmiş bana hiç normal gelmiyor veterinerimiz de aşırı iyi biri çok ilgili ama sadece kuru mama ile beslemek bana zalimce geliyor başka veterinerlere de soracağım

Mirabonibon

Bilmiyorum uyuyoruz şu an dediklerine ama içim hiç rahat değil sürekli acı acı miyavlıyor mutfakta emin olun o halini görseniz çok üzülürdünüz resmen ben bile yemeden içmeden kesildim boğazımdan geçmiyor of of

NorthNight

Biz kedimizi ilk sahiplendiğimiz dönem genel olarak beslenmesiyle ilgili veterinerle görüşmüştüm tecrübem yok diye, oda o zaman yaş mamayı çok vermeyin, dişlerinin kırma parçalama gibi işlemleri yapması gerekiyor dişleri için daha iyi olur demişti.
Ki sizde sorun yaşandığı için daha sıkı bir şekilde buna dikkat etmenizi istemesi bana normal geldi.
Kedinize normalde sık veriyorsanız alışana kadar biraz sizi zorlar sürekli ister ama alışacaktır.
Biz şuan haftada 1 tane 80 gr ı 2ye veya 3e bölerek veriyoruz. Arada et tavuk suyu falanda veriyorum ama onun belli bi rutini yok.

Mirabonibon

@NorthNight Evet o da dişlerine çok iyi geliyor kuru mama merak etmeyin demişti. Uymak zorundayız yapacak bir şey yok teşekkürler en azından içim biraz daha rahatladı

Mirabonibon

@Selenay1 yarın bütün günümü veterinerlere sorarak harcayacağım ayrıca ben de uzun bi araştırma yapayım kedili sayfalara da sorayım yaş mama tamam ama tavuk falan zaten ne gibi zararı olabilir ben de anlam veremedim

Anonymus985465

Mirabonibon
Çok geçmiş olsun. Endişelerinizde haklısınız. 11 senedir kedilerle haşır neşirim. Bu süre zarfında hiçbir veterinere yüzde yüz güvenMEmeyi öğrendim. Araştırma sorgulama kararınızda haklısınız.
Suzionline'da kedi sağlığı ile ilgili faydalı bilgiler oluyor Ancak dış sağlığı ile ilgili araştırması var mı, bakmalı.
Sağlıkla kalın

Mirabonibon

@Hamlet çok teşekkür ederim

Anonymus985465

Konu açılmışken yazmadan edemiyeceğim. Kediler fare ve kuştan başka birşey yemek istemezler Bunlara en yakın et, tavuk.
Düşünün, yediğimiz sevdiğiniz yiyecekler çeşitli işlemlerden geçtikten sonra tüm özliğini yitirmiş kuru taneler galinde önümüze konsa, sabah/öğlen,/akşam sağlıklı ve mutlu olmamız mümkün mü?
Masum, savunmasız, sessiz canlar herşeyin en sağlıklısını hakediyor. Onlar iyiyse biz de iyiyiz

Mirabonibon

@Hamlet kesinlikle zaten ailem resmen ağlıyor babam özellikle çok fazla seviyor kedimizi ve o kedi yani doğasında var biz nasıl sabah akşam sadece kuru mamayla besleyebiliriz ki yaş mamayı haftada 1 ve çok az vereceğim ama tavuk, ciğer falan bunlara devam edeceğim çünkü yapamam asla durmuyor zaten bağırmaktan sesi kısılacak çokta haklı diş bakımını da yapıyoruz yarın da başka veterinerlere soracağız

Palyaco

Jöleli jel olanlardan uzak durun kendiniz hasladinizi verin ve içme suyuna ve haşlanmış suya dr natures dental yarım fis yeterli

hannnngggg

bizim veterinerimize gitmiş olmalısınız 🙂 aynısını söylüyor cunku kedime suana kadar jöleli hiç bir yas mamayı yedirmedim schesirlerle ndler ile büyüttüm dis eti enfeksiyonu geçirdi cok şükür ki viral enfeksiyonu yok geçmişinde de dişlerini etkileyecek hastalık geçirmemiş bir süre takviye kullandıktan sonra dis etleri tekrar aynı olmaz sandım fakat ne zaman yas mama yese yine aynı kızarıyor kıpkırmızı oluyor kanıyor çareyi ben yas mama verip sonrasında kusmaması icin aradan 2-4 saat geçtikten sonra dişlerini temizlemekte buldum crystalin sıkıyorum dişlerini siliyorum fırcalıyorum bu şekilde problem yaşamıyoruz