Mamadan Kaynaklı Hastalıklar Ne Kadar Sürede Olur

dilanbulent

Bu konuyu merak ediyorum. Mesela bir mama aldık. Bu mamanın kötü etkisi uzun sürede mi gerçekleşir? Yoksa kısa vadede hemen kötü etki gösterebilir mi? Örneğin kısır kedilerin böbreklerinde problemler çok sık görülebiliyor mamalar yüzünden. Bu böbrek problemleri uzun vadede mi etkisini gösterir yoksa hemen gösterebilir mi?

4 CEVAP

Becatbe

Hiç belli olmaz.
30 günde olabilir, 3 yılda.
Hayvana dokunur mesela hemen var olacak bir sorunu tetikleyebilir ya da hayvanda birikim yapar öyle sorun yaratabilir.
Tamamen hayvanın durumu ve genel olarak nasıl beslendiği ile alakalı. Tabi mama içeriğindeki mineral değerleri önemli.
Gerçekten paketin üstünde yazdığı gibi mi?

Mesela birisi Amerika'da bir firmaya dava açıyor. Köpek maması içindi sanırım.
Diyor ki mamadaki analiz degerleri insan gıdalarında olması gerekenin bile üstünde.
Mahkeme davayı düşürüyor.
Çünkü yüksek mineral oranlarının hayvanlar üzerindeki etkisine dair detaylı bir araştırma yok.
Mineral değerleri yüksek, onu herkes kabul ediyor ama kimse ceza falan almıyor, mama hala satılıyor.

cat_expert

Kusma, tüy dökümü, kabız, islah gibi kısa sürede belli olan etkileri de olabilir, böbrekleri hasta edebilecek yıllar sonra karşınıza çıkabilecek uzun süreli etkileri de olabilir.

TekirKediMia

Genelde uzun sürede ortaya çıkıyor diye biliyorum. Ancak kediden kediye farklılık da gösterebilir. Mesela cins kediler doğuştan bir takım hastalıklara yatkın oluyor, bu tür durumlarda daha erken ortaya çıkabilir diye düşünüyorum.

Warriorsans

Bence bu durum mamadan mamaya kediden kediye ve hastalığa göre çok değişir. Böbrek sağlığını çok kötü etkileyecek bir mamaysa ve başka besinlerle desteklenmiyorsa kısa sürede hasta yapabilir ama çok kötü mamalarla hasta olmayan kediler de var sonuçta.