Ishal Yavru Kedi

BeyhanCinar

Sokakta besledigim 2 aylik yavru kediyi ishal sikayetiyle veterinere goturdum ama iyilesmedi.Bactirim,flagly, reflor ve parazit hapi kullandim.Hala ishal devam ediyor.

11 CEVAP

kedibabasi66

Kedimin başına gelen olay olabilir. Ağzı açık kalmış mamayı yeyip kötü olmuştu.( Bunu ben 15 gün sonra fikir yürüterek anladım.) 4 gün birşey yemedi. Sürekli ishaldi. Veterinere goturemedim (yakalaması zor - kafes yoktu). Daha sonra mantık yürüterek ona yoğurt verdim.(yemedi tabi) yoğurdu dudaklarına ve patilerine sürdüm. Kendini temizlemek için mecburen yaladı ve yedi. Saatler sonra meyavvvv diye uzun hava çekerek yanıma geldi. Mama verdim ve normale döndü. Siz de bir deneyin derim.

Anonymus985465

2 aylık yavru kedilerde ishal çok tehlikeli. Su kaybına yol açar. Taze dışkı analizi ile hemen doğru teşhis konulabilir. İç parazitte ishale neden olabilir, bakteriyel veya en tehlikelisi viral de olabilir. Hemogramda enfeksiyon olup olmadığı görülür. En doğrusu uzman ve ilgili veterinere yavruları götürmek.
Bu arada kuru mamayı vermeyin.
Genel bir bilgi olarak; ishal vakalarında bir Avrupalı veterinerin şu tavsiyesini uyguladım ve faydasıno gördüm. 1 gün aç bıraktıktan sonra rendelendikten sonra 1,5 saat haşlanmış havuçla tavuk göğsü.
Çok az tuz ilavesi. 1 litre suda yarım kg havuca 1 çay kaşığı baz alınarak)
2. gün ve 3. gün tavuk göğsü ve pirinç lapası. Örneğin 200 gr tavuk göğsüne 100 gr pirinç lapası.
3. gün herzaman yediği mamadan çok az ilave
Filtreler kısmına ishal yazarsanız probiyotik, kefir ve başka öneriler de bulabilirsiniz.
İyiki varsınız. Sağlık haberlerinizi bekliyoruz

Warriorsans

Royal canin sensible mama alıp kullanın derim ishali iyi geçirdi bizde bir süre sonra normal mamasına dönersiniz. Yada viyo alabilirsiniz onu da öneren çok ishalde. Ben ishal durumunda kullanmadım ama gerçekten hasta kedileri çok iyi toparlıyor ve bağışıklıklarını güçlendiriyor iştah açıyor

Becatbe

Çok ilaç olmuş sanki, hepsini veteriner mi verdi?

Gıda ile deneyin mesela.
Beyaz pirinç, yağsız tavuk göğsü, patates gibi gıdalar ile besleyin.
Azıcık yoğurt ta olabilir.
Yağlı bir şey vermeyin.
Ben sokak kedilerini gıda ile tedavi ediyorum.
Parazit içinde sularına sirke damlatıyorum.

Becatbe

Şimdi fark ettim, o yavru kedi anneyi emziriyor mu yoksa siz mi besliyorsunuz?

kedibabasi66

Yoğurtla birlikte pilav üstünde haşlanmış tavuk vermiştim. Onuda ekleyim.

kedibabasi66

Becatbe, sirke gerçekten işe yarıyor mu ? Elma sirkesi mi ? Nefret ederler kokusundan :) ama mantıklı geldi.

Heratiko

İshal kedilerde çok ciddi sorunların habercisi olabiliyor. Aynı zamanda gelen iştahsızlık halsizlik gibi belirtiler de var mı? Düzelmedi de demişsiniz. Bekletmeden veterinere tekrar götürseniz daha iyi olur. Çok geçmiş olsun.

BeyhanCinar

Yavru kedinin annesi yok zaten sokakta cok halsiz sekilde kendi basina buldum.2 aylik civarinda.Kuru mama yogurt ve tavuk gogsu disinda bir sey vermiyorum ama iyi olmuyor.

JujuAlkn

Hayır hayır sirke falan vermeyin kedinin midesine zarar verebilir sadece haşlanmiş tavuk göğsu patates verin

Anonymus985465

Sadece havuç 1,5 saat haşlanacak. Bağırsaklara tutunan parazitleri uzaklaştıran etkisi varmış.