Kedim Mantar Mı? N&D Kullanmaya Devam Etmeli Miyim?

MiskoBalim

Merhaba, kedimin ensesinde 5 krş büyüklüğünde bir yara oluştu. Veterinere götürdüğüm de ilaçlı banyo yaptırmamızı tavuklu ürünler kullanmamam gerektiğini söyledi. Banyo işe yaramadı ve ensesinin yakınlarında ayrı bir kızarıklık oluşup sonrasında düzelme gösterdi. Ensesinde ki yara kabuklu ve bazen diğer 2 kedim bazen de kendisi kabuğu koparmaya devam etti. Göğüs ucunun yakınlarında da kızarıklık ve siğil gibi kabarcıklar fark edince tekrar başka bir veterinere götürdüm. Mantar testi sonucu 3 hafta sonra çıkacağını ilettiler bu yüzden yapmadılar ve aşı önermediler. Teşhis olarakda mantar+egzama denildi. Yaklaşık 1.5 ay önce taşındım. Bu süreçten de kaynaklı olabileceğini ya da kullandığım mamadan kaynaklı olabileceğini de söylediler.(n&d düşük tahıllı kısırlaştırılmış somonlu kullanıyorum) yüksek proteinli mama kullandığım için bünyesi kaldıramıyor olabilirmiş. Mama önerisi olarak da proplan tavsiye edildi. Ayrıca gimcat ürünlerini de eczane ürünü olmadığı için tavsiye etmediklerini ilettiler. Verdikleri ilaçları kullanmaya başlayacağım ancak güvensiz hissetmekteyim. Önerebileceğiniz bir mama var mı? Açıkçası proplana da ben güvenmemekteyim. Ensesinde ki yaranın başlangıçta ki hali fotoğraflarda mevcut.

2 CEVAP

Superisi814

Merhaba

Öncelikle geçmiş olsun ..Kedinizin durumu için ancak veteriner tedavisi gerekli.
Mantar ise , mavi ışıkla bakılır genelde , bağışıklık güçlendirilnmesi gerekmekte bir taraftan ve mantar esnasında tavuklu mamalar , vaziyetin ilerlemesine sebep olur.
Anladığım tek hekime bağlı kalmamışşsınız ve kesin sonucu almamışsınız.Bahsettiğiniz testi bilemiyorum.Buradan bizim kesin konuşmamız mümkün değil zaten.
Öte yandan benim kedime de Nd Kuzulu hiç yaramadı..Bazen üst segment görünen mamalar bünyelerine göre iyi gelmeyebiliyor bu doğru.
Stres döneminde ise kendini yalayarak vücudunda yaralar oluşturdu.
Sizde bazı şeyler üst üste gelmiş.Kesin teşhis gerekli.
Gimcati önermeyen veteriner ben de tanıyorum.
Mantar ise tedavisi uzun sürebilir bunun için hekiminiz hangi ilaçları verdi ise , onun ile ilerlemelisiniz.

aemini

Bahsettiğiniz markanın tahılsız ringa balıklı ürününde bende çene aknesi oluştu. Sıcak havalarda yağlı geliyor olmalı. İçerik olarak çok beğenirim ancak benim veterinerim N&D'yi hiç sevmez, itina ile gömer. Ben de Royal Canin sevmiyorum. Aroma sıkılmış kedi bisküvisi gibi o ne öyle. N&D yerine Orijen veya Acana verebilirsiniz ancak bir test ürünü alın önden. Benim smokinim hiç sevmezdi o markaları.