Cins Kedi Sahipleri

byzkpln

2 gün önce evime yakın veterinerde 1,5- 2 yaşında british cinsi bi kedi olduğunu ve bu yaşına kadar ne bi aşısı yapılmış nede kısırlaştırılmamış kediye iyi şartlarda bakılmamış biraz travma yaşamışbi hayvancağızmış veterinerim sen gel al başkasına güvenemem dedi. Kendi kedimin yanına yavru almıştım bilen biliyordur anlaşamamışlardı bir türlü. Onu çok yakın akrabama sahiplendirdiğim 1 kedi daha alabilirim dedik aldık geldik. Şimdi şöyle ki hayatımda hiç cins kedi bakmadım bilmiyorum ve bu kedicik büyükte. Kendini sevdiriyor miskin sadece evin içinde geziyor ve uyuyor. Ben tekirlere öyle alışkınım ki evi yıkıp dökmedikçe içim rahat etmiyor 🤭. Birde şunu belirteyim kediyi çiftleştirip üretim yapmak gibi bir düşüncem kesinlikle yok kısırlaştırılacak derhal sadece yeni geldi ve biraz rahatlasın evi tanısın bize alışsın diye bi müddet zaman tanıyorum zaten bi travma yaşamış bu hayvan birde bize alışmadan bu şekilde operasyon yaptırmak istemedim. Tabi bundan önce aşılarıda başlamak gerekiyor bağışıklığı güçlenmesi gerek. Şöyle bir konuyu toparlayım şimdi merak ettiğim bi takım şeyler var. Bu çocuk devasa tüy döküyor tüy dökümüne destek takviye neler verebilirim ? İkincisi kendi kedime malt ve multivitamin paste veriyorum bu çocuk onlarada alışmamış patisine damlattım belki temizler yer diye ama ağzına gelir gelmez kusmak istedi. Diğer bir sorum ise yürürken biraz arka ayakları ayrık ayrık yürüyor herhangi bir topallama yok yada dokunup mıncırdığımda ağrı veya hastalık belirtisi göstermiyor fakat biraz kilolu kilodan kaynaklı mı bilmiyorum. Son olarak kedimiz kısır değil üst gövdesi, boyun etrafı biraz tombik gibi( yada cins kediler zaten böyledir emin değilim) kendi kedimin Hills yavru maması var şimdilik onu yiyor ama hangi mamaya geçeceğimi bilemedim british için özel olan mamaları mı kullanmalıyız ? Şimdiden teşekkür ederim

5 CEVAP

byzkpln

Kedi erkek bu arada ve kızgınlıktaymış bunu yazmamışım. Ayrık yürümesini ondan diye tahmin ediyorum. Ayrık derkende şöyle izah edeyim bazı insanlar atım atarken V şeklinde atarlar ya bu kedide öyle yürüyor gibime geldi. Herhangi denge sorunu ve iştahta problemi yok

ZemGi

Kedının cinsi scottısh straıght, briritish değil😊
Erkek kediler dişilere göre daha iri oluyor bu cinslerde ayrık yürümesıde kızgınlıktan ötürü😊 kilosuda gayet güzel gözüküyor, çok fazla kıtten mama vermeyın derim kısırlasacaksa, haftada 2 kez yogurt verin (varsa ev yapımı) malta daha cabuk alısır yogurt yalarsa. Mama için illa cıns maması gerekmez, benım kedımde aynı cıns, royal, hills sanabella kullanıyorum dönüşümlü olarak. Bu mamalar arasında en cok sanabella yı sevıyor

gokhansultan

Kendi hekimimin bana dediklerinden aklımda kalanları yazayım size. Özel mamaya gerek yok pazarlama hilesi onlar. Kilo almaya çok yatkın bir kedi o yüzden olabildiğince düşük karbonhidratla beslenmesi lazım ve ölçülü beslenme şart ayrıca cinsi gereği kas dokuları çok yoğun o yüzden hayvansal protein de çok önemli. Ara sıra tavuk haşlaması verirseniz iyi olur. (Böyle beslerseniz miskinliği azalacaktır) ama lazer şart kilo kontrolü için :) Yürümesi normal benim kızımda hafif v şeklinde yürüyor ama çok dikkatli bakınca belli oluyor. Röntgen çekilip kemik yapısına baktırırsanız içiniz rahat eder. Sakinliği cinsi ile değil de karakteri ve yaşadığı travma ile alakalıdır. Ben hep tekir istediğim için Allah bana tekir ruhlu kızımı verdi benim diyen tekiri cebinden çıkarır :D yine hekime danışıp ara ara glukozamin takviyesi kullanılabilir. Ayrıca miskin bir kedi olduğu için su tüketimi de oldukça önemli (kuru mama yüzünden). Yeterli miktarda dl metiyonin, l karnitin, taurin, folik asit, c vitamini alması lazım. Kuru mamaların içeriğinde bulunuyor bunlar. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

meov

malt ve multivitamini vermeye devam edin, alışacaktır. patiden yemezse kendi elinize sürün, onu da yemezse ağzının kenarına sürün. olmuyorsa başka marka denersiniz zaten.
ayrıca tüyleri için balık(somon) yağı da kullanın.

Ggulsumm

Ben maltı kuru mama tanelerine sürüp yedirdim. Bazen de ayrı bir kaba sıkıp direkt önüne koydum. İki şekilde de yedi. Direkt tüpten, elimden yahut patilerinden yalatamıyorum.