Kedide Fip(Lütfen Okuyun)

Slp

Bahçedeki iki kedide fip çıktı. Birinin durumu ağır ve ötenazi düşünülüyor. İki sorum var. Sizce ötenazi yapılması mı daha mantıklı yoksa o şekilde bahçede yaşamına devam etmesi mi?
İkinci sorum da bahçedeki diğer kedilerde tahminen korona var belki fip bile vardır ama olmayanların bağışıklığını güçlendirmek için bir çözüm arıyorum. Yardımcı olabilecek birileri varsa sevinirim.

13 CEVAP

Oqrenerde06

çok geçmiş olsun :( bahçede yaşaması daha doğru sanki.
Imuneks ve amınosol kullanabılırsınız

Superisi814

Merhabalar
Öncelikle çok geçmiş olsun.
Veteriner hekiminiz işinde ehil ise, ve daha fazla acı cekmesindense uyumayı düşünmüş olabilir .Dipten çok kaybettim, bir tanesinde ben yalvardım uyutalim diye . Öyle kolay değil bu işler. En son ıslak dipten kaybetmiştim.Uyutmadik, son nefesine kadar sevgi ve ilgiyi artırdık.
Böylesi bir karar için sizin kalbinizi dinlemeniz gerekir.Olaki uyutmazsiniz, çok acı çeker pişman olursunuz.Uyutursunuz acaba son nefesini mi bekleseydik dersiniz.Ama hekim de çok önemli.
Bağışıklık için ise yoğurt, balık yağı, ev yapımı ya da hazır yaş mama,immuneks ilk aklıma gelenler

Cennet29

Güncel.

Slp

@ Superisi814 çok teşekkür ederim. Ben de daha önce yine bahçedeki kedilerden birine uyutma kararı vermek zorunda kaldım. Öncesinde baktım iyileşmesi için uğraştım ama son zamanlarında öyle bir hale geldi ki içim el vermedi acayip acı çekiyordu maalesef mecbur kaldık. Şimdi de en azından acı çekmesini görmeyelim diye uyutmayı söylediler ben biraz zaman istedim. Tavsiyeleriniz için sağolun deneyeceğim

Superisi814

Yaşayan bilir fip nasıl bir illettir..Kırıp geçiriyor bu çocukları.Bulaş riski çok fazla , öyle mama kaplarini ayırmak , sürekli yıkamak yetmiyor. Kaç can kaybettim.Tedavi olsa bile kurtarılamayacak halde olanlar oluyor . Bu konuda ciddi hassasım ve digerlerini korumak arzunuza da saygı duyarım.Allah kalbinize genişlik, sürecinize metanet , diğerlerine de sağlıkli ömür versin 🙏

Catsnbirb

Hiç yaşamadım bunu ama nasıl insanlarda korona bulaşıcı olduğu için karantina altına alındıysak bu kedilerin sağlıklılardan uzak durması gerekiyor. Su mama kapları tuvaletleri ayrı kalmalı ki bulaşmasın. Haddim değil ötenazi demek ama acı çekiyorsa eğer huzurlu olması ve onun bu anında yanında olmanız çok değerli olacaktır diye düşünüyorum ben.

Catsnbirb

İnşallah ne siz ne de masum canlarınızın hiç biri bu acıyı yaşamazlar. Yazın kaldığım kampingde bir yaz kedilerin hepsi fip olmuştu. Ölenler kalan hayatta kalanlar da vardı. Zorlu bir süreç kesinlikle...

gokhansultan

Çok zor. Maalesef tedavi olmadıklarında ızdıraplar içinde melek oluyorlar. Ablamın kedisi şu anda fip tedavisi görüyor, hekimimizin söylediği en önemli şey kaliteli yüksek et proteinli beslenme. Onu da bahçedeki tüm kedilere yapmak bu ekonomide kolay değil. Allah size sabır, yavrulara şifa versin inşallah.

Slp

@ Oqrenerde06 bahçede ben de yaşasın isterim ama veterinerim bulaşmayan varsa onlara bulaşır dedi. 20ye yakın kedi var ve bir çoğu yavru onları riske atmak istemiyorum. Yorum için teşekkürler🙏🏾

Slp

Çoktan bulaşmıştır diye düşünüyoruz ben ve veterinerim. Çünkü 4 yavrusu var yeni doğurdu onlarda mutlaka korona vardır. Diğerleriyle de hep birlikteler ve aynı yerde yiyip aynı yerde yatıyorlar. Umarım onların bağışıklığı iyidir de fipe çevirmez korona olarak kalır yoksa benim için daha üzücü olacak. Onca canın acısını kaldıramam. Şu an tek derdimiz diğerlerinin bağışıklığı güçlendirip onları bu illetten korumaya çalışmak. İyi dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Slp

Size de geçmiş olsun🙏🏾 Protein olarak belki kemik suyu falan verebilirim. Çok fazlalar o yüzden zor da oluyor. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim hepinize

JujuAlkn

Ötenazi yapmayın yaşatan Allah canını alanda siz yardim edin elinizden gelenince inşallah iyileşir

Slp

@ JujuAlkn ben de istemiyorum uyutmayı ama iyileşme şansı yok. Fip hastalığın sonu ölüm zaten. Keşke bakabileceğim bir yer olsa da kimseye temas ettirmeden yaşayabildiği kadar yaşatsam ama bu şekilde çok fazla candan olacağım. Mesela bir yavrusu ölmüştü şu an bir yavrusu daha zayıfladı belki onda da var. İnsan kıyamıyor ama böyle de bütün mahalleyi kırıp geçirecek☹️