Su Kabına Hap Ezip, Toz Şeklinde Koymak?

woyenaf

Öncelikle bu sorumu lütfen cahilliğime verin. Sizden sadece tavsiye almak istiyorum. Sokak kedilerimin su içtiği bir kap var, bazen de köpeklerde içiyor, hatta tavuklarda içiyor. Şimdi ben o su kabına insanların içtiği ağrı kesiciyi toz halinde iyice ezip içine atsam, döksem ve suyu iyice karıştırsam, hayvanlarda da eğer bilmediğim bir ağrısı varsa o ağrısını keser mi? Tamamen iyi niyetle soruyorum. İlacın ismi Parol. Eğer saçma ve yapma derseniz yapmayacağım. Tek amacım, kedilerimin eğer bilmediğim bir ağrıları falan varsa, o suyu içince ağrılarının kesilmesi...

13 CEVAP

Selenay1

Böyle düşünecek kadar iyi niyetli olmanız çok güzel iyi ki yapmadan önce buraya sormuşsunuz çünkü böyle bir şey çok tehlikeli zaten her hap için geçerli mi bilmiyorum ama bazıları toz halinde alınamıyor zaten. Bir veteriner hekime danışın hayvanlar için uygun şuruplar var sorun ona göre onlardan verin bağışıklık güçlendirmek için vs.

HightView

merhaba sizin gibi biride parol vermişti ya felç olmuştu yada 0lmustü hatırlamıyorum hiç gerek yok yapmayın.

Cook

İnsanların içtiği ağrı kesiciler(çoğu ilaç da aynı şekilde)kedi ve köpeklerde kullanılamaz.Gastrit,ülser,hatta iç kanama/mide kanamasına bile yol açabilir.Zaten suyun tadı çok acıyacağı için içmezler bile,hapı ağzınızda biraz fazla bekletsek bizim bile midemiz bulanır.Özellikle hayvanlarda bilinçsiz ilaç kullanımının sonuçları çok kötü olabiliyor,lütfen dikkat edelim

Marshall_

Yorumlarda sorunuza cevap bulunmuş ama illa yardımcı olmak istiyorum derseniz. Sokak hayvanları için olan vitaminleri vs. Alabilirsiniz.

HightView

merhaba iyi niyetle sorduğunuzu biliyorum ve anladım fakat insan ilaçları hayvanlara verilemez verilememli lütfen ne yazılırsa yazılsın yapmayın. geçenlerde kedisine parol veren birisi vardı kedinin hali çok kötüydü felç kalmıştı galiba. yan ne olursa olsun yapmayın

NorthNight

Parol(parasetemol) kullanımı hayvanlar için çok tehlikeli.
Keza suyun içine koyduğunuzda kaç mg etken madde oldu ne kadar içti hepsi ayrı dert. İyi bi şekilde gözlemlerseniz zaten ağrısı olan hayvan kendini belli eder, ağrısı varsada çözüm ağrı kesici vermek değil ağrının nedenini bulmak

woyenaf

Tamam arkadaşlar sağ olun. İyi ki de size danışmadan, soru sormadan bunu yapmadım... Kedi, köpek, tavuk o kaptan çok hayvan su içiyordu, vebal almadım çok şükür. Ben sadece günde 2-3 kere suyu temizliyorum, tazeliyorum. Bu sanırım yeterli. Tekrar teşekkürler.

muffinthecat

Eczaneden Policit çocuk şurubu alıp sularına 1 2 damla damlatabilirsiniz. Pisilerimden birinin vitamin değerleri düştüğü zaman veteriner önermişti. Sokak hayvanlarının sularına birkaç damla damlatmanın da onlar için iyi olacağını söylemişti. Fakat diğer canlılar için bir zararı olup olmadığını asla bilmiyorum. Araştırıp, danışıp kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

muffinthecat

Şurup ismini yanlış yazmışım Polivit olacak. Veterinere danıştıktan sonra gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Sevgiler.🌸💖

woyenaf

O dediğiniz Polivit şurup evde var. Doktor hanım geçen bana vitamin için vermişti. Yarısından fazlası hala var. Sağ olun herkes tekrardan.

Palyaco

Iyi niyetinizi anlıyorum parol agar gelir canlara vermeyin

Warriorsans

Kesinlikle yapmayın. Parol insan dışı hayvanlarda kullanılmaz kullanılan bir ilaç olsaydı bile ezip suya karıştırmak çok yanlış. Ağrı kesici zaten iyi bir şey değil, bunun yerine imkanınız olursa sorunu olabileceğini düşündüğünüz hayvanları veterinere götürebilirsiniz. İç dış parazit ilacı alıp verebilirsiniz ama yine suyuna karıştırılmaz yutmaları gerekiyor

Warriorsans

*iç parazit hapı yutuluyor dış parazit ense damlası oluyor