Tuvaletini Yapmaması Karnının Şişmesi

Warriorsans

Kapımıza hasta bir kedi gelmişti ağzı yüzü sümük kaplanmış üstüne bir sürü şey yapışmış kabuk kabuk olmuştu. Aşırı susuz kalmış zaten yemek yiyemiyordu. Ağzını yüzünü temizledim dr animal spreyle biraz kanamıştı, şırıngayla besledim birkaç gün. En son dayanamadım yan daire de boşalınca oraya aldım kediyi dün. Geldiğinden beri sokakta birkaç günde olsa ona bakmamım faydalarını gördüm yemek yemeye başladı bu gün hatta baya yedi suyunu da içti. Antibiyotik başladım gözleri de akıyor krem sürüyorum. 25 saattir evde 1 kez çişini yaptı ama hiç tuvaletini yapmadı. Karnı geldiğinde içeri çöküktü yedikçe şişti hamile kedi gibi oldu fotoğrafta çok anlaşılmıyor ama baya şiş. Çeyrek tenizol iç parazit hapı da vermiştim. İlk başta yeni yemek yiyor vücudu sindiremiyor olabilir diye düşündüm ama karnının şişmesi beni korkuttu. Trixie probiyotikli maltı vardı ondan verdim baya 5 6 cm kadar zaten çoğunlukla yaş mama yedi az kuru mama yedi. Aklıma acaba bağırsakları tıkalı mı sorusu takıldı. Ne yapmam gerekir bilemedim hastayım da veterinere götürecek maddi manevi gücüm yok. Sorunu ne hiç bilmiyorum

16 CEVAP

Warriorsans

@northnight haptan olduğunu düşünmüyorum çünkü haptan önce karnı şişmişti zaten hapı yeni verdim sayılır ama o da bir ihtimal tabi, kabız olmasını umuyorum :/ somon yağı malt ve yaş mamayla beslendiği için sindirimi kolay olur sanmıştım ama birazcık da zeytinyağı takviyesi de yapacağım umarım yarına yapar

Warriorsans

@superisi814 umarım çok daha fazla cana dokunabileceğim bir konuma gelirim, gerçekten son zamanlarda hep hasta hayvanlar görüyorum içim gidiyor keşke hepsi iyi olsa :( stresten kabız olma durumunu bende düşünüyorum çünkü gerçekten stres yaptı birde ben orada olmadığım zaman tek kalıyor. Sabah zeytinyağı da vericem inşallah yapar sağlıklı bir şekilde.

Warriorsans

Tüm vücudu ölü tüyler kaplanmıştı taradım tarayabildiğim kadar yumak yumak tüy ve diken kaplanmış

Nohutgofret

bu güzel ilginiz takdire şayan Allah razı olsun, onun dışında da veterinerinizin numarası/ing adresi var ise gelemeyeceğinizi de belirterek ne yapmalıyım diye bir sorsanız belki yol gösterir :/

NorthNight

Röntgen bakılmadan bir şey söylemek mümkün olmaz, yabancı cisim olabilir, yoğun bi iç paraziti varsa haptan sonra tıkanıklığa neden olmuş olabilir, sadece kabız olabilir. Ulaşabileceğiniz bir veteriner varsa hiç değilse mesajla bi sorun derim.
2-3 cc zeytinyağı vermeyi deneyin birde umarım ki sadece kabızdır ve yağdan kısa süre sonra sorunsuz yaparda riskler ortadan kalkar.

Superisi814

Bu kaçıncı cana el vermeniz , engin yüreğinize sağlık.
Zeytinyağı deneyin, stresten kabız oldu ise filan fayda eder.

gamzenoel

bence endişelenmeyin şu anda. yaş mama ile kuru mamanın dışkısı aynı miktarda olmuyor. yani yaş mama yiyince normale göre daha az kaka yapıyorlar zaten. stresten yapmamış olabilir kakasını. üçüncü günden sonra kabız diyebilirsiniz. tedavi amaçlı eve aldığım kediler genelde ilk gün yapmıyor kaka. hatta kendi kedim bile ev değiştirince yapmamıştı. ortama alışınca yapıyorlar. bu sürede önlem amaçlı bol yaş mama ya da balık ve her öğünün içine biraz pişmiş kabak koyabilirsiniz. iki gün boyunca yapmazsa ek olarak zeytinyağı da koyun mamasına. bir kedim tam bir hafta sonra yaptı kakasını. bu sürede bol kabaklı zeytinyağlı yaş mama vermiştim. bir haftada son iki gün tuvalete gidip uğraşıp yapamıyordu. karın ağrısı rahatsız ediyordu. karnına masaj da iyi geliyor çok.

Merviiiss

Çaresizlik çok kötü birşey. Rabbim yardımcınız olsun umarım çözüm yolu bulursunuz ve daha iyi olur yavrucak 🤲🏻

Warriorsans

Bu sabah gittiğimde tuvaletini yapmıştı kabız değil şükür sorunsuz ama karnı hala şiş hamile olma ihtimali var sanırım umarım değildir :/

Warriorsans

@nohutgofret açıkçası pek güvenebileceğim bir veterinerimiz henüz yok ama mesaj atacağım bakalım ne diyecek :/

Warriorsans

@gamzenoel aslında evet haklısınız eve aldığım diğer kedilerde ilk 1 2 gün yapmamıştı ama karnında hiç böyle şişlik olmamıştı diğerlerinin. Açıkçası şişlik çok gerdi beni. Umarım dediğiniz gibi olur ve yapabilir. Masaj yaptım biraz hoşuna gitti

gamzenoel

gebe de olabilir dişiyse. bazı kedilerin karnı top yutmuş gibi oluyor. benim kendi kedim de öyle. fipten bile süphelendim ama çok şükür 5 senedir bi problem yok. 7 yaş civarı şu anda. bizim nasıl vücut şekillerimiz farklıysa bence hayvanlarda da oluyor farklılıklar. bikaç gün daha gözlemleyin. inşallah bi sıkıntısı yoktur.

JujuAlkn

Bir an fip diye düşündüm ama söylediğinize gore somradan şişmiş yani değil bence daha önce çok aç kalinca bi anda yiyince midesi hazmedememiş olabilir gazi falan olabilir bence kulağinizi karnina bi koyun gurultu sesleri geliyorsa gazi vardir sokaktaki hayvanlara çok uzuluyorum 4 kedim olunca kedilere karşi dahada üzülüyorum inşallah sizinkide hemen iyileşir Allahın izniyle:)

Warriorsans

@merviiiss inşallah iyi olur çok teşekkür ederiz

Superisi814

Çok sevindim.
Bazen içimden lütfen doğuştan kısır olsunlar diye dua ettiğimi bilirim.
Dilerim ki çözümü olan bir şeydir..