Kedimi Kuru Mamaya Alistiramıyorum

Instant71

Merhabalar bir kac ay önce sokaktan sahiplendiğim kedimi bir türlü kuru mamaya alıştıramiyorum. Yaş mamaya bayılıyor bir kaç gün pes peşe verince bu kez de ishal oldu. Şuan ishalini geçirmek için probiyotik kullanıyoruz çok az miktar bir yaş mamaya karıştırıp veriyorum ancak kuru mama inatla yemiyor. 5 tane farklı mama denedim hiçbirini yemedi kendisi 1 yaşında kuru mamaya nasıl alıştırabilirim lütfen yardım edin

11 CEVAP

Keyfimbilir

Royal canin exigent seçici kedi mamasını denemediyseniz bu süreçte bir de onu deneyin. İştahsız, hasta kedilere veriyorum memnun kaldığım bir mama.

Sezgek

Biraz vicdansızca gelebilir ama kesinlikle yaş mama vermeyin acıkınca eli mahkum yiyecektir kuruyu eğer inatla yemiyorsa bir tatlı kaşığı falan yaş koyup iyice karıştırıp kokusunun geçmesini sağlayabilirsiniz ama biraz katı olmak gerekiyor bu mama alıştırmalarında

miraytas

Kullandığınız mamaları beğenmemiş olabilir belki

komurlolis

ben de çok uğraşmıştım bir kedim için 3.5 aylıkken yemeye başladı. her gün yaş mama kuru mama karışımı veriyodum. çok zayıftı kilo alamıyordu. sonra bir akşam kendi kendine kuru mama yerken gördüm aklına nerden estiyse

BiciriginAnnesi

Yaş mamaya bağımlı haline gelmiş
Biz de Çok çektik yaş mama sıkıntısını veterinerden çıkamadık

Yaş mamayı kesin acıkınca mecbur kuru mama yiyecek kuru mama dışında hiç birşey vermeyin yoksa sizde veterinerden çıkamazsınız

Instant71

Şuan probiyotik ile ishalini duzeltince bende öyle yapacağım.

JujuAlkn

Yaş mama vermeyin ne kadar istesede vermeyin hatta istediği zaman kuru mama olan kabi önüne koyun hatta şoýlede yapin kuru mamanin üstüne biraz daha ekleyin taze olunca daha çok seviyorlar çok acikirsa zaten yicektir bi süre sonrada alişir

Instant71

Probiyotigi çok az miktarda bir yaş mamaya karıştırıp veriyorum ishali düzelir düzelmez öyle yapayım o halde teşekkür ederim

Badem22

Başlangıçta yaş mamayla kuru mamayı karıştırıp verin. Yavaş yavaş yaş mamadan daha az kuru mamadan daha çok vererek tamamen kuruya alıştırabilirsiniz. Ya da direkt hiç yaş mama vermeden kuru mama verin mecbur kalıp yer. Eğer hiç yemiyorsa kuru mamayı elinize koyun o şekilde deneyin yiyorsa bir kaç kere daha bu şekilde verip bırakın elinize alışmasın, alıştımı hep elinizden yemek ister kedim de bu şekilde olmuştu.

Anonymus683514

Evet dendiği gibi bu sorunun tek çözümü yaş mamayi tamamen kesmek. Kuru ve yaş mamayi karıştırmayı de deneyebilirsiniz. Yaş mamalar tam besin değildirler yetmezler tek başlarına

Anonymus985465

Kediler etçil hayvanlar. Sadece fare ve kuş yemek isterler. Gönül rahatlığıyla hergün haşlanmış tavuk, hindi, yağsız kıyma ve haftada bir ciğer, balık, yumurta sarısı yedirebilirsiniz.
Suzionline'daki faydalı yaş mama kıyaslamalarını da okumalısınız. 11 kedim olduğundan mecburen kuru mama da yediriyorum.
Mama endüstrisinden komisyon alan veterinerler asla yaş mama ve tavuk önermezler ve kuru mamayı göklere çıkarırlar.
Kedinizin sağlığı ve ileride üzüntü yaşamamak ayrıca bütçenizi de korumak için kuru mama önermiyorum.
Türkiye'de satılan en kaliteli bilinen kuru mamalardan yiyen bir kedimi çok acı bir şekilde böbrek yetmezliğinden kaybettim. Kardeşinde ise böbreklerde, idrar torbasında taşlanma, ve enfeksiyon ve idrar yolunda tıkanıklık yüzünden haftalarca yoğun tedavi gördü ve özel tıbbi mamalar yiyor.