Köpeğimin Boynunda Şişlik Var

Leomaltipoo

İyi akşamlar, köpeğim yaklaşık 2 aydır mantar enfeksiyonu geçiriyor 2 kez ilaçlı su ile yıkadık iyileşmedi, veterinerimiz rusyadan 10 mantar türünü tedavi eden aşı getirdi onu yaptırdık, zaten kuru mama sevmeyen bi köpek olduğu için yaş mama ağırlıklı besledim royal canin marka, bu sefer bir kulağı kıpkırmızı oldu ve kabardı krem kullanmaya başladık, alerji dendi. Bugün boynunda şişlik fark ettim normal mi bunlar 1 yaşında daha çok küçük😥

4 CEVAP

Sezgek

Merhaba geçmiş olsun boynundaki şişlik lenf bezi olabilir alerji yada enfeksiyon ya da söylemek istemesem de daha kötü bir hastalık kaynaklı olabilir bence hiç vakit kaybetmeden vete götürün hemen ultrason ile bakılsın zaten kötü bir şişlik mi yoksa daha iyi bir şişlik mi ultrason bize bir ön fikir verir zaten apseyi de anlarız ultrason ile hayvanlarda ki süreci bilmiyorum normalde insan olsa hemen örneklenmesi gerekirdi yani ince iğne aspirasyon ya da biyopsi yapılırdı ama hayvanlarda süreç farklı olabilir deneyimli bir hekim ultrason sonrası reaktif bir şişme ya da apse olduğunu düşünürse bir haftalık bir antibiyotik sonrası kontrol isteyecektir normal bir süreçtir ama bu aşamada yapılması gereken en acil şey ultrason ve kan tahlili geçmiş olsun

Leomaltipoo

Tekrardan merhaba oğlumu donanımlı bir kliniğe götürdüm kan ve karaciğer böbreklerine kan tahliliyle bakıldı, boynundaki lenflerine ultrason ile bakıldı, şimdilik antibiyotik tedavisine başladık, çok halsiz sürekli yatıyor, zaten kanda da enfeksiyon çıktı. Tiroidlerden şüphelendiler tiroid için de tetkik verdik sonuçlarımızı bekliyoruz

Sezgek

çok geçmiş olsun enfeksiyon da lenflerde şişme yapar halsizlikte çok normal umarım antibiyotik tedavisi sonucu iyileşir kuzu çok geçmiş olsun gelişmeleri bize de bildirirseniz seviniriz

Leomaltipoo

Çok teşekkür ediyoruz mutlaka bilgilendireceğim🙏🙏