Kedim Tuvaletten Sonra Poposunu Yere Sürtüyor

Badem22

Kedim yaklaşık 4-5 aylıkken de aynısını yapıyordu. O dönemler ishal sorunu yaşadığımız için sorunu buna bağlıyodum. Şuan yaklaşık 1.5 yaşında dışkısında herhangi bir sorun yok ama tuvaletten sonra poposunu yere sürtmeye tekrar başladı. Ve aynı zamanda o bölgedeki tüylerinde dışkısı biraz kalıyor gibi. Tüyleri uzun ve bu yüzden tuvaletini yaparken yanlışlıkla tüylerine değiyor olabilir. Ama kendini temizlemek için yalanmıyorda. Anlamıyorum neden böyle yaptığını bu tarz sorunla karşılaşan varsa nasıl bir çözüm yolu buldunuz acaba.

16 CEVAP

caitlyn

bi de yaşamadım ama yere sürtmeyi alışkanlık haline getiriyor olabilrler mi acaba merak ettim? belki yalamak yerine yere siliyordur ama bilmiyorum tabi fikir yürttüm

JujuAlkn

Anal kesede bi problem olabilir yada parazit olayı sadece tuvaletten sonrami yapiyor?tuhaf olan yalamamasi

Bu tarz bir problemi yıllar önce kopegimizde yaşamıştık, ciddi bir sağlık problemi olduğunu hatırlıyorum. Bence kesin teşhis ve kontrol icin en kısa sürede bir veterinere gitmelisiniz.

Enes6767

Aynısını benim kedi yapardı anal keseye bakıldı sorun çıkmadı parazitten oluyor genelde kaşıntı yapar analda

Superisi814

Anal kese problemi, iç parazit sorunu olabilir.Arkadasimin köpeği anal kese sorunundan, sokak kedim parazitten dolayı yapmaktaydı.
Kendi temizliğini ihmal etmesi şaşırttı, hekiminize ulaşın.

byzkpln

İç paraziti yada bakteri var muhakkak benim kedimde öyle yapardı. Fakat bu yalayıp temizlememe olayını bazen yapıyorlar. Kedim şuan 7 aylık ve popo etrafındaki uzun tüylere kakası deyince temizlemiyor. Kendim su deydirince temizlemeye başlıyor. Uzun olduğu için hissetmiyorlar sanırım. Yada üşengeçlikten yapıyorlar. Erkek işte geneli pis 🤦🏻‍♀️

caitlyn

poposunda kalıyosa rahatsız olup temizlemek için yapıyor olabilir, ya da kaşınıyodur. çok nadir benim kedim de yapıyor aynısını. bi de iç dış parazit yaptırmış mıydınız, ondan da olabilir yaptırmadıysanız

Badem22

Maalesef bir süredir yaptırmıyoruz. Araya kısırlaştırması falan girdi o dönemde de çok hırçındı dikişleri alınırken veterinerlerin her yerini param parça yapmıştı. Bu nedenle vete uzun süre götüremedim. En yakın zamanda götürücem.

caitlyn

o zaman iç parazit varsa ondan kaşıntı hissedebilir diye düşünüyorum, ben evde yapıyorum parazitleri daha stressiz oluyor

Badem22

Evde damlayı yapabilirim ama hap yutturmak biraz zor oluyor. Vette yaptırmak en iyisi benim için, yarın vakit kaybetmeden götürmeye çalışıcam teşekkürler.

Badem22

Açıkçası bir süredir o bölgeyi yaladığını görmedim. Son bir kaç haftadır sürtünüyo alışkanlık haline getirmesine gördüğüm sürece fırsat vermemeye çalışıyorum. O bölgedeki tüylerini de kısaltmam gerekebilir baya uzun tüyleri istemeden dışkılarken tüylere dışkı deyiyor yüksek ihtimalle.

Badem22

Tuvaletten sonra yapıyor sadece. Açıkçası bana da değişik geliyor yaladığını hiç görmüyorum.

Gmz91910

Benim kedimde yapıyor bunu.anal kese doluluğu diye düşündüm ancak değilmiş iç dış parazit aşılarınıda yaptırıyorum.kendini temizleme yöntemi bu sanıırm 🤭

komurlolis

benim şişko kedim kendini temizlemeye üşendiği için poposunu temizlemek için böyle bir yöntem bulmuş özellikle de yatağımızı seçiyor kendisi

Leon23

Bizde aynı sorunu yaşıyorduk dişi kedimde tuvaletten sonra kızak hareketi yapıyordu anal kese doluluğu olduğunu düşündük anal keseye bakıldı muayene yapildi bir sorun yoktu daha sonra bir fark olmadı tekrar aynı şeyi yapmaya devam etti veteriner psikolojik olabilecegini söyledi