Akvaryum Temizliği Nasıl Olmalı?

Veraxi

arkadaşlar evimde küçük bir akvaryum var içinde şu an 4 balık var birisi cüce vatoz eskiden 5 balık vardı biri maalesef öldü aslında akvaryum çok küçük olduğu için 3 den fazla balık almayacaktım ama balıklar hediye olarak geldi temizlik olarak sadece ayda bir filtreyi temizliyorum içi dolmuş oluyor bunun dışında başka neler yapmam gerek bilmiyorum dip çekim aparatı diye bir şey varmış ama benim akvaryuma çok büyük kalıyor su gayet temiz ve berrak duruyor ama başka neler yapmam gerek bilgilendirirseniz sevinirim

2 CEVAP

AhsenAise

Ayda bir filtre temizliğinden sonra ,ayda bir de balıkları akvaryum içindeki su ile birlikte başka steril bir kaba alıp karbonat ile akvaryum ve aksesuarları temizleyip iyice durulayın,balıklarla birlikte eski akvaryum suyunun da yarısını ekleyin ,yarı yarıya temiz su olmalı , sık temizlik de aşırı kirli akvaryum kadar zarar veriyor balıklara

Balıkları dikkatlice bir poşete koyun akvaryum suyuyla. Sonra bir kaba salın balıkları. İyice bitki varsa bitki,dekor varsa dekor ve tabi ki kumu dikkatlice elden geçirin. Sonra önceden dinlenmiş suyu dökün ve bunları kettle varsa önceden kettle ile ısıtmayı unutmayın. Sonra kapta takılan balığı poşete dikkatle ve kırmızı halı ile alıyoruz balık bey izin veriyorsa;-D. Sonra poşet ile balığı alvaryuma alıp su sıcaklığı eşitlenene kadar 3-4 saat bekliyoruz(balık su sıcaklığına karşı hassas değilse direk kaptan akvaryuma salıyoruz) Sonra poşeti açıyoruz. Bence bu daha güvenli bir teknik. Ben filtre kullanmıyorum