Kedimi Sıcaklardan Dolayı Tıraş Ettirmeli Miyim?

Veraxi

arkadaşlar tatile sıcak bir yere gideceğiz kedimi de götüreceğim ama geçen sene götürdüğümde sıcaklardan dolayı çok bunalmıştı tıraş ettirme taraftarı değilim ama rahat etmesini istiyorum sizce ne yapmalıyım tıraşlatırsam ferahlar mı yoksa bunun kürk ile bir alakası yok mu

8 CEVAP

AhsenAise

Bildiğiniz gibi yaz mevsimi girerken kalın kışlık tüylerini döker ,yazlık hafif tüyleri çıkar ,yazlık tüyleri onları sıcaktan korur,bizlerin düşündüğü gibi onları rahatsız etmez, şöyle düşünün plajda direkt güneşin altında yatarsaniz mi yanarsiniz şemsiyenin altında yahut çadırda yatarsaniz mi ,o tüyler onların şemsiyesi , çadırı , kestirmeyiniz lütfen

NorthNight

Kürkle alakası yok, ferahlatmak için sık sık tarayıp dökülen tüylerinden arındırmanız yeterli. Soğutucu matlarla veya yatağının yanına jel buzlardan koyarak serin alanlar oluşturabilirsiniz. Tıraş işinin stresine sokmayın hiç.

Superisi814

Hem mekan değişikliği stresi yaşamış olur, hem tras yüzünden stres.Bagisiklik sistemini baltalamak gibi olur bu..Yerinizde olsam hiicc öyle riskler almazdim

Deniz1741

Kürkle hiçbir alakası yok. Traş ettirmeyin. 🙌 soğutucu matlar, tarağı ıslatıp taramak (özellikle kafalarını öyle taratmayı seviyorlar) bunları yapabilirsiniz.

Superisi814

Antalya 'da yaşıyorum.Evet sıcaktan onlar da etkileniyor.Avuclarimi ıslatıp sırtını, başını okşuyorum.Avuclarimda biraz su damlası biriktirip partilerini tutuyorum.
Ateşi çıktığında da yaptığım aynısı.Baska çözümlerde sunulmuş yukarıda..Göz ardı etmeyiniz.

aslihan_e

Tüylerin içinde kedilerin algılamalarını sağlayan bıyık tipi tüyler var. Traş edilince onlar da kesiliyor ve kedinin vücut dengesi bozuluyor. Zaten sıcak havadan koruduğu söylenmiş.

Yukarıdaki yorumlara ek olarak, tıraş çeşitli riskler barındırabiliyor. Genellikle tıraş sırasında kediyi sakinleştirmek için ilaç verilir ve bu bazen yan etkilere sebep olabilir. Tıraş makinesinin ucu ısındığından dolayı ciltte yanıklara sebep olabilir. Kedinizin cildi genel olarak hassassa veya normalde hassas olmayıp o dönem bağışıklığı düşükse cildinde enfeksiyon meydana gelebilir.

Maalesef son dediğimi bilinçsiz olduğum ve tıraş ettirdiğim bir zaman kedimde yaşadım. Yarası çıktı, yaklaşık 1 ay yakalıkla gezmesi ve ilaç sürmem gerekti. Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece yapmayın yaptırmayın!

latte9

Ettirmemelisiniz