Dişi Kedi Kısırlaştırma Korkuyorum

05tuba

Dört yıl önce yavru bir smokin kedi sahiplendim. Korku ve endişeden yıllardır kısırlaştırmadım. Ama yarın sabah kısırılaştıracağım. Şu an kendimi öyle huzursuz üzgün ve mutsuz hissediyorum ki.. Evlat gibi oluyorlar çok morkuyorum birşey olur diye. Duygusal desteğe ihtiyacım var.. Bir de bir gece klinikte kalır dedi veteriner. Bırakmalı mıyım eve mi getirmeliyim sizce? Salya sümük yazıyorum şuan bunları

15 CEVAP

Deniz1741

Merhaba, öncelikle 4 yıldır kısırlaştırmamanız büyük hata. Doğru kararı geçte olsa verdiğiniz için kendinizi iyi hissetmelisiniz, sonuçta onun iyiliği için. Kısırlaştırma öncesinde lütfen hemogram ve biyokimya gibi testlerin yapılmasına dikkat edin. Ve tercih şansınız varsa gaz anestezi tercih etmelisiniz. Ben kızımı kısırlaştırdığımda 2-3 saat içinde veterinerden almıştım. Bana göre veterinerde kalması stres açısından iyi değil ama en doğruyu veteriner bilir yine de. Ameliyattan sonra 1 gece konaklatanlarda var. İçinizi ferah tutun, onun için sağlığı için mutlu olun. Pozitif enerjiler verin. Sizin en ufak stresinizi korkunuzu hissederler unutmayın. Yaptığımız her şey onlar için. Tüyü kadar bol ömür dilerim. Geçmiş olsun şimdiden.

gokhansultan

Ben de 2 hafta önce kızımı kısırlaştırdım, hiç merak etmeyin her şey yolunda gidecek inşallah. Hemogram yanında biyokimya da baktırsanız çok iyi olur, anestezi karaciğer ve böbrekleri etkileyeceği için onlara bakılmasında fayda var. Ben katı anestezi yaptırdım 4-5 saat sonra tamamen ayılmış olarak aldım kızımı. Hekimime güvenmesem gaz anestezi kullanan bir kliniğe giderdim ama. Onun dışında operasyonla alınan uterus ve ovaryumları inceleyin tüm parçalarım tamamen alındığına emin olun. İlk gün ağrıları çok oluyor diye klinikte 1 gece tutan hekimlerde var sahipleri o ızdırabı görmesin diye. Bizim kıza ağrı kesici vurulmadı çok hareketli diye en azından ilk gün hoplamasın zıplamasın dedik. ilk gece biraz sancılı geçti ama ertesi gün hiç ameliyat olmamış gibiydi. ameliyattan sonraki 2 gün bir şeyler yemesi önemli, kusmalar olabilir, ishal olabilir. Çok hoplatıp zıplatmayın hareketlerini kısıtlayın en azından ilk 3 gün

05tuba

gokhansultan Uterus ve ovaryumlara bakmak hiç aklıma gelmezdi inanın. Çok sağ olun. Ameliyat sonrası için elimde bir ilk yardım malzemesi bulundurmalı mıyım? Eczaneden almam gereken birşeyler var mıdır?

Deniz1741

Ameliyat sonrası için hekiminiz bilgi verecektir ama kendi deneyimimden yola çıkarak ben hekimimin de önerisiyle şöyle yapmıştım. Elimde crystalin adında ürün vardı, yaraya günde 2 kere sıkıyordum. Bu yaranın temiz kalmasını dezenfekte olmasını sağlar. Ameliyattan sonra en azından 1 duruma göre 2 gün yaş mama vermelisiniz. Kuru mama kabızlık yapar hayvanı zorlar. Onun haricinde hekiminizin ne çeşit ameliyat yapacağını bilmiyorum ama benim ki sol yan taraftan 1-2 cm civarı çok küçük bir kesikti. 2 hafta da tamamen iyileşti. Bazı hekimler karın tarafından daha büyük bir kesi ile yapıyor ben bunu tercih etmemiştim. Yine bazı hekimler yarayı yalamasın enfeksiyon kapmasın diye yakalık takmanızı öneriyor. Bence yakalık en son tercihiniz olsun çünkü stres yapıyor, onun yerine ameliyat sonrası kıyafetleri var veya bandaj yapan hekimler var bu yöntemleri sorabilirsiniz. Ben kendim yara sol tarafta da olduğu için sargı beziyle sarmıştım. En azından 1-2 gün bir yerlere atlamasına engel olabilirsiniz. Ameliyattan sonra antibiyotik uygulaması da iyileşme ve enfeksiyon kapmaması açısından önemli.

05tuba

Deniz1741 Çok teşekkür ederim bu kıymetli bilgiler için 🙏

gokhansultan

Bizimki alt taraftan operasyon yapıldı bandaj sarıldı 4. gün sonunda çıktı bandaj. Hekim gayet iyi olduğunu söyledi. Ama ben hekime danışarak bir kaç gün batikon sürdüm. O nedenle evinizde belki batikon bulunursa iyi olur. Aynı şekilde crystalin veya dr animal spray varsa evinizde (her kedi sahibinde olmalı bence) yaraya fısfıslayabilirsiniz :)

05tuba

gokhansultan crystalin ilk kez duydum sayenizde. Batikonum vardı yalnızca. İnş yarın eczaneden temin edeceğim crystalin spreyini. çok sağ olun verdiğiniz bilgiler için biraz daha iyiyim şuan psikolojik olarak🙏

dumilik

ben kısırlaştırma sonrası baticon ve crystalin ile yatıp kalkıyordum mutlaka kıyafet giydirin dikişkerin iltihap kapmaması çok önemli

Warriorsans

Korkmanıza gerek yok, düzgün bir klinik seçimi, mutlaka gaz anestezi ve güvendiğiniz hekim olsun. Estetik dikiş imkanı da varsa çok rahat geçer süreç. Ameliyatta aldıkları parçaların fotoğrafını mutlaka isteyin bazen dikkatsizlikle içeride parça unutulabiliyor hiç yaşamadım ama yaşayanlar var. 2 dişi kedi kısırlaştırdım hiçbir sorun yaşamadım. Operasyon sonrası 1 gece kalsın daha iyi olur, sonrasında da dikişlerine dikkat edin yalamasın boyunluk yerine ameliyat sonrası giyilen zıbınlardan yada imkan yoksa direk yeni doğmuş bebek zıbını öneririm. Kısırlaştırmak istediğim 3 dişi kedi 3 4 tane de erkek kedi var yakın zamanda ayarlayabilirsem topluca kısırlaştıracağım hepsini. Malesef süreç daha kötü oluyor kısırlaşmayınca. Hem siz hemde kediniz rahatlar. İlk 1 ay belki stres yapabilir ama max 1 ay sonra her şey düzeliyor.

05tuba

Deniz1741
Warriorsans
gokhansultan

Tekrardan merhabalar.. Sizlerden edindiğim bilgiler ışığında hekimimden hem hemogram hem biyokimya testi yapılmasını istedim. Hemogram hemen çıktı. Alerjik bir reaksiyon görünüyor hekimin tam ifadeleri aklımda değil bu minvalde birşey söyledi. Biyokimya sonucu daha geç çıktı. Onun da fotoğrafını attı hekim bana. Organlarında bir sıkıntı yok dedi. Böylelikle ameliyatı için onay verdim. Şuan ameliyatı güzel geçmiş uterus ve ovaryumların fotoğrafını istedim hekim attı sağ olsun şimdi küvez gibi bir aletin içinde sere serpe yatıyor yavrum🙏> > quote here

gokhansultan

Çok geçmiş olsun, anestezi gaz mı, katı mı yapıldı? estetik dikiş mi? Yakalık yada bandaj kullanacak mı?

-Ben kısaca sonraki süreç hakkında bilgi vereyim. 2-3 defa kusma olabilir endişelenmeyin ama
kusma durmadan tekrarlarsa hekiminizi bilgilendirin. Biz de kusma hiç olmadı.

-Operasyondan 10-12 saat sonra su ve mama verirsiniz (yaş mama olsun lütfen, kuru mamada kabızlık yaşayabilir yavrucak). Yemek yemeyebilir endişelenmeyin ama yarında yemez ise ertesi gün serumla beslenmesi gerekebilir. O yüzden en sevdiği yaş mama hangisi ise onu verin. Bizimki ilk akşam az bir şey yedi ertesi gün biraz daha artırdı yemeyi. 3. gün kuru mama yaş mama normal beslenmesine döndü kendiliğinden.

-1-2 gün dışkılamayabilir endişelenmeyin. Çünkü ıkınma hareketini rahat yapamayabilir sancı hissederse ıkınmaz ve dışkılayamaz. Bizimki ertesi sabah maşallah palamut gibi yapmıştı :D Dışkıladığında da kıvamı ve kokusu konusunda farklı bir şey hissederse not alın. bir kaç gün daha normalden farklı dışkılarsa hekiminize bildirin.

-Eğer benimki gibi aşırı yaramaz bir sıpanız varsa mutlaka ama mutlaka bir şekilde kısıtlayın hareketlerini. Biz ilk gece çocukluğumuzda yaptığımız gibi koltuk minderlerinden ev yaptık kendisine kumunu da yakınına koyduk.(kum mutlaka dinlendiği yerde yakınında olsun ilk bir kaç gün) Baktık minderlerden hoplamaya çalışıyor evin bir odasını komple başka odalara taşıdım bomboş odada 2 gün birlikte takıldık sadece yerde halı kalmıştı :D Kısıtlama çok önemli bir şekilde dikişler açılırsa yeniden anestezi almak zorunda kalır dikiş atılması için. Bir kedi senede maksimum 2 defa anestezi almalı. Allah korusun başka bir durum olursa ve 3. anesteziyi alması gerekirse kötü sonuçlar doğurabilir.

Aklıma şimdilik gelenler bunlar. bir kaç güne zaten hiç ameliyat olmamış gibi olacak kızınız hiç merak etmeyin :)

Deniz1741

Çok geçmiş olsun, yazılması gereken her şey yazılmış. En kısa sürede iyileşmesi dileklerimle 🙏🏻

05tuba

Deniz1741 Çok teşekkür ederim güzel cevabınız için. Ameliyat öncesi hemogram testi yaptıracağız. Umarım herşey yolunda gider. Ameliyat sonrası nelere 'mutlaka' dikkat etmeliyim?

05tuba

Tekrardan merhabalar.. Sizlerden edindiğim bilgiler ışığında hekimimden hem hemogram hem biyokimya testi yapılmasını istedim. Hemogram hemen çıktı. Alerjik bir reaksiyon görünüyor hekimin tam ifadeleri aklımda değil bu minvalde birşey söyledi. Biyokimya sonucu daha geç çıktı. Onun da fotoğrafını attı hekim bana. Organlarında bir sıkıntı yok dedi. Böylelikle ameliyatı için onay verdim. Bedenen evdeyim ruhen ordayım kedim klinikte şuan herhalde ameliyata alındı mı bilmiyorum. İnş sıkıntısız bir ameliyat olur. İlaveten hekime uterus ve ovaryumların fotoğrafını atar mısınız diye mesaj atmaya çekiniyorum size güvenmiyorum der gibi mi olur bilemedim

05tuba

gokhansultan
Ya çok iyisiniz gerçekten. Uzun uzadıya emek ve vakit verip bilgilendirmişsiniz. Çok teşekkür ederim:) 🙏
Gelelim bize..
Bir saat evvel aldım haylazı veterinerden. Normal anestezi yaptılar. Bandaj yapalım istedim yapmayalım dedi yakalık verdi. Yaş mama vermem gerekiyor 2 gün sanırım dedim hayır hiç gerek yok dedi. İlaveten evde bakım için bir ilk yardım malzemesi bulundurmalı mıyım dedim ona da gerek yok dedi. Baya iyi vaziyette aldım keratayı. Hiç ameliyat olmamış gibi. Yine atarlı giderli halinden birşey kaybetmemiş deli :) baygın pestil gibi alırım zannettim ne mümkün odasındaki cama çıkmak için zıpladı kan beynime sıçradı. Dikişi yandan değil karın kısmından yapmışlar. Bir parmak genişliğinde küçük bir dikişi var. Bu arada tahliller ne kadar pahalıymış ameliyat ücreti kadar para vermiş oldum. Neyse önemli değil sağlıklı olsun atlatsın yeter o bana. Ama yakalığı çıkarıyor tasma çıkarabilen bir kediden aksini bekleyemezdim gerçi. Genel vaziyeti çok iyi hekim erken ayıldığını, kendine geldiğini söyledi yaşına göre. Şu 3 4 günü sağlıkla atlatırız inş. 2 gün sonra tekrar antibiyotik için gideceğim hekime. Henüz hiç kusma filan yok. Erkek kedim daha beter gelmişti eve