Ömür Boyu Aynı Mamayı Kullanmak

stellabennett

arkadaşlar ömür boyu ya da çok uzun süreler aynı mama markasını kullanmak doğru mudur (büyük ihtimal değildir ama yine de sormak istedim) kaç ayda bir değiştirmek gerekir sizce

9 CEVAP

NorthNight

Ben rotasyonlu kullanmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü her markanın fazlası-eksiği var, belirli aralıklarla değiştirdiğinizde bunu dengelemiş oluyorsunuz. 8-10 kg da bir mama değiştiriyorum ben yaklaşık 5-6 aya denk geliyor. Tabi sık değiştirmeninde olumsuz etkileri var bence minimum 5-6 ay maksimum 8-9 ay kullanılmalı. Bunu elinizdeki mama miktarına kedinizin tüketimine göre siz ayarlayabilirsiniz.

Palyaco

En az 5 ayda bir değiştirmek gerekiyor

NorthNight

Farklı markalar deniyorum, içeriğini beğendiğim 4-5 markadan bi grup oluşturup içinden seçiyorum. Mesela şuan Proplan kullanıyoruz rotasyon için aklımda Nd-Bozita-Sanabelle vardı Nd yi tercih ettim önümüzdeki ay geçiş yapacağım. Nd den sonrada bozita sanabelle düşünüyorum (tabi biraz da o dönemki fiyatlar zamlar vs etkiliyor)

NorthNight

Benim kedim hassas sindirimli nadiren kusma yaşayabiliyoruz o durumdada geçişi uzatıp daha yavaş yapıyorum

NorthNight

En az 2 hafta eğer yavaşlatmam gerekirse 4 haftaya kadar uzatabiliyorum. (Veterinerimizin önerisi, bizim kıza böyle uygun gördü)

stellabennett

@NorthNight sürekli farklı mamaları mı deniyorsunuz yoksa mesela bir mamayı 8 ay diğerini 8 ay sonra öbürüne mi dönüyorsunuz

stellabennett

@Palyaco kedim 9 aylık küçüklüğünden beri aynı mamayı kullanıyoruz bir sorun yok ama değiştirmeli miyim

stellabennett

@NorthNight geçişlerde problem yaşadığınız oluyor mu ishal vb gibi

stellabennett

ortalama ne kadar sürüyor geçişleriniz