İrisde Farklılık

Herkese merhaba. Yine bir problemle karşınızdayım. Gün geçmiyor ki sorun yaşamayalım. Bu seferde durduk yere uykusundan uyandığında bu manzarayla karşılaştım.(Göz bebeklerinden biri çok büyük biri çok küçük). Veterinerimizi aradım direkt gelmemizi istedi. Gittik. Korneada hasar yok. Kortizonlu bir damla verdi 3 gün sonra hala aynıysa sinirsel olduğunu ve emar çekmem gerekeceğini ciddi bir problem olduğunu söyledi. Çok korkuyorum bu konuda bilgisi olan yaşamış olan biri var mı ? Sonuç ne olacak ya da içime su serpecek biri ?

12 CEVAP

Sizi korkutmak istemem ama nörolojik fipte de bu şekilde kaşılaşabiliyolar. Biyokimya hemogram baktırmanızı öneririm.

yumak_bey

çok geçmiş olsun :(((

Mirabonibon

Ya ben bir kedili sayfada görmüştüm biri büyük biri küçükse gözle alakalı bir sorun var tarzında yazıyordu geçmiş olsun

Mirabonibon

Ya ben araştırdım fip olduğunu düşünmüyorum fipin tek belirtisi bu olamaz çünkü. İştahı, tuvaleti falan her şey normalse gözde sıkıntı vardır ben biraz araştırdım. HORNER SENDROMU ve ANİZOKORİ yi buldum hatta petlebinin bunla alakalı detaylı açıklaması var yazarsanız çıkar. Görsellerde sizin kedinizin yaşadığı durumun aynısı var bakabilirsiniz tekrar geçmiş olsun ❤️‍🩹

Mirabonibon

Ama siz yine de biyokimya falan yaptırın

Çok teşekkür ederim hemen bakıyorum biraz olsun rahatladım bu yazıyla çünkü her şey çok normal

gokhansultan

Fip hastalığının belirtileri, çoğu hastalıktaki belirtilerle hemen hemen aynı oluyor. Ama tek bir belirti değil bir çok klinik tablonun aynı anda gözlemlenmesi lazım ki şüphelenilsin. Şu an göz dışında belirgin bir sorun yoksa fipten şüphelenilmeye gerek yok. Bir çok veteriner en ufak belirtide yanlış fip teşhisi koyup tedaviye başlatıyor yavrucakları.

NorthNight

Mr çektirmeyi bekletmeyin. Göz sinirine baskı yapan bir kist söz konusu olabilir. Aynı şekilde bir pıhtı olabilir sinirlerin iletimini yavaşlatan.
Bunun dışında beyin zarınları arasında enfeksiyon varsa, göze bir darbe aldıysa yakın zamanda hepsi olabilir.

Ek olarak büyük olan gözde reflekte gecikme varmış az da olsa

komurlolis

ben de bir yerde görmüştüm fip belirtisi diye ama olmayadabilir. umarım değildir.

Şu an o kadar korkuyorum ki biraz araştırdım ama bu belirtiye dair bir şey bulamadım hangi kaynaktan bakmalıyım

Her şeye okeyim hazırım ama fipe asla hazır değilim. Bu resmen oğlumun ölüm ilanı olur