Merhaba Kedim Mamadan Değişikliğinden Sonra Kusma Refleksi Gösterdi

Kedibulut_

Merhaba 4 aylık yavru anlara british kırması kedim var. Eski sahibi prostar adında bir mama kullanıyormuş. Ancak tanecikleri büyüktü büyük İhtimalle yetişkin maması. Sahibinden rica edip biraz mama geçişi için mama istemiştim. Ve biz şu an proplan mamaya geçtik. Kademeli olarak geçtim ancak kedim sadece proplan markayı yeyip eski mamasını yemedi( önceden yiyordu proplan almadan önce )
Bugün kustu ve çok sıvı ishal olmasada biraz ishal olmuş.
Aynı süreçte ben çok fazla kendisini yaladığı için diğer kedimin bonibon marka maltını vermiştim.
Acaba ne yapmalıyım büyük ihtimalle kusma sebebi mama geçişi ? Ve kedim sadece yeni mamayı seçip yiyor

9 CEVAP

Palyaco

Proplan ben tavsiye etmiyorum hem bugday gluteni hem mısır gluteni obez yapıyor kabiz yapıyor onun yerine daha iyi exclusion veya hapy cat tavsiye ederim

JujuAlkn

Kariştirip verseniz ?

Becatbe

Neresini yaladığı önemli.
Genital bölgeyi yalıyorsa sürekli başka sebep olabilir.

Anonymus683514

Kustu derken yer yemez mi kustu yoksa bir süre sonra mı kustu. Eğer hemen kustuysa çok sıkıntı değil ama midesinde sindirim başladıktan sonra kusuyorsa bence değiştirin mamayı belli ki yaramamış

NorthNight

Proplanın taneleri biraz küçük, hızlı ve bir anda fazla yiyorsa o yüzden sindiremeyip kusuyor olabilir. Düz bir tabakta az az vermeyi deneyin.

Kedibulut_

Kilo için değilde dediğim gibi kusmayı önlemek aslında 1 kere kustu. Ama ben daha önce başka bir kedimi bu sebepten kaybettim. Veterinerler kusmasına çare bulamamıştı.
Bende artmadan önüne geçmek istiyorum.
Yani dediğim gibi mamayı seçiyor diğer mamayı yemiyor şimdi mamayı kaldıracağım 3-4 saat yoğurt verdim. İshal içinde biraz patates haşladım

Kedibulut_

Merhaba zaten karıştırıp veriyorum ama ne yazık ki sadece proplan mamayı seçerek yiyor 🥹

Kedibulut_

Merhaba mamayı yedikten sonra kustu hemen sayılır yani uzun bir ara değil.

BiciriginAnnesi

Mama kabına koymayın proplan küçük taneli bir mama olduğu için kediler avuç avuç yiyorlar sindiremedikleri için de kusuyorlar sadece proplan için geçerli değil küçük taneli kedi mamaların da kusma problemi meydana geliyor

Mama kabı yerine daha geniş yayvan bir tabağa küçük tepsiye çok fazla değil 1-2 kaşık kuru mama koyun gerekirse yere bile koyup elinizle dağıtın mamayı tek tek yiyeceği için kusma problemi olmayacaktır böyle bir süre devam edin

Bunların hepsini diyelim ki yaptınız ve kusma problemi hâlâ devam ediyor veterinere gitmekte fayda vardır.