Kedim Neden Saldırdı?

pigileto

Yaklaşık 7 aylık sarman erkek kedimle, ilk geldiği zamanlar hariç -iki aylıktı, depresyondaydı dışarıda yaşadıkları yüzünden- hiçbir problem yaşamadım, hep iyiydi aramız. Şu ana kadar ne cezalandırdım, ne kötü davrandım. Aşırı seviyorum zaten, o da seviyor, her sabah yatağa gelip mırlayarak beni uyandırıyor.

Az önce yine geldi, yine mırlıyordu. Yanağıma burnunu sürdü önce, ardından ısırdı. Sonra tekrar sertçe ısırdı, geri çekileyim derken önce koluma ardından suratıma saldırdı. Oyun gibi değildi, resmen saldırdı. Sonuna kadar batırdı tırnaklarını.

Neden yaptı böyle bir şey? Tekrar saldırır mı diye korkuyorum. Daha önce başına gelen birisi yardımcı olursa çok sevinirim, teşekkürler şimdiden.

6 CEVAP

yasement

Bu saldirma gibi davranislari kizginlik belirtisi olarak degerlendirenler oluyor. 7 ay musait bir zaman ergenlige girmesi icin, olabilir belki.

mehmetkaplan

Saçma gelebilir ama bazen sahiplerini öyle görüyorlar yani eş olarak çiftleşmek için eğer ki kızgınlıkta ise. Bir arkadaşım geçenlerde anlatmıştı buna benzer olayı kedisi onu eş gibi görüyormuş çiftleşmek için işte saldırıyormuş bildiğin. O yüzden size böyle bir girişimde bulunmuş olabilir. Diğer türlü bir açıklama bulamıyorum. Oyun olabilir dicem tırnaklarını batırdı diyorsunuz sonuna kadar, ilginç bir olay.

pigileto

@mehmetkaplan Ama gözlerini bana dikti, ardından atladı suratıma. 1 saat sonra yine yaptı aynısını. O an tek amacı bana saldırmak gibiydi. Suratım mahvoldu, korkuyorum şu an yanına gitmeye. Gerçekten ilginç, umarım bir daha tekrarlanmaz.

Mariana

benim kedim dişi ve 8 aylık son 2 aydır aynı şekilde benim de üzerime atlıyor kolumu hafiften ısırıyor ama ben oyun olarak algılamıştım kötü bir neden olduğunu sanmıyorum

pigileto

@Mariana oyun gibi değildi, evdeki diğer kediyle hiç böyle oynamıyor. Amacı saldırmaktı maalesef. Kızgınlık neden oldu sanırım.

mehmetkaplan

Bence dediğim şeyle ilgisi var. Sevin onu yüzünüzü de koruyun tabi bir şekilde