Okumadan Geçme!

Efekilic

Arkadaşlar merhaba sizlere bir konu hakkında bilgi vermek istedim zaten çoğunuz biliyorsunuzdur Türkiye dışında üretilen mamaların çoğu deney yapıyor hayvanlar üzerinde örneğin royal canin, pro plan, ve nestle markasının bir çok ürünü kedinizin sindirim sistemi bozuklukları idrar yolu enfeksiyonu vb rahatsızlıkları yoksa Türkiyede üretilen mamalara yönelelim örneğin felicia mystic vb ve yeni çıkan çok güzel bir mama var PERFECT Markalı bir mama öneririm

7 CEVAP

Warriorsans

Deney konusunda çok haklısınız, keşke başka hayvanları beslemek için diğerlerinin ölmesi gerekmese. Vicdanen beni çok yoran ve ikilemde kaldığım bir konu

Efekilic

@Warriorsans keşke herkes sizin gibi düşünse çok haklısınız 😓🙏🤍

Casperbeyy

Bir bilgim yok bu konuda hiç ama türkiyedeki markaların yapmadığına emin miyiz ?Benim kullandığım da türk üretimi

Becatbe

NRC denilen bir kurum var. Bu kurum 2005'te hayvanların tolere edebileceği ağır metal oranlarını yayınlamış.
AMA bu listede kedi ve köpek YOK.
VE uzun süreli araştırmalar yapılmamış.
Ağır metaller insan ve hayvan vücudunda birikir. Bu bilinen bir şeydir.

FDA denilen gıdayı denetleyen kurum bu NRC denilen kurumun verilerini baz alıyor. Diğer hayvan tiplerine bakarak, ya işte kemirgen böyleyse heralde köpekte böyledir falan diyorlar. Şaka değil.
Hayvan mamalarında ağır metaller için bir üst limit YOK. Mama üreticilerinin bunu sürekli test etmesi gerekir diye bir kanun da yok.
FDA sadece şikayet olursa incelemeye alıyor.
Çoğu mamada ağır metal oranları insan gıdalarında olması gerekenden yüksek.

Hayvan ülkemizde olduğu gibi Amerika'da da eşya yani mal olarak geçiyor kanunlarda.
Dava açtığınızda kazanırsanız hayvana biçilen değer ödeniyor, sizin hayvanla olan maneviyatınızın kıymeti yok.

Bu sebepten mama firmaları da çok önemsemiyor.
Bir örnek vereyim yakın geçmişten; Acana ve orijen markalarını üreten firmanın mamalarında ötenazi kimyasalı varmış. Adamlar satmış hayvanlar yemiş. Düşünün mamaları yaparken ne kullanıldığını ya da ne kadar denetlediklerini.
Avrupa'da FDA 'nın verdiği tavsiyelere göre işlem yapıyor.

Selenay1

Peki hangi ülkeler markalar nereden bakıcaz

Selenay1

Peki hangi ülkeler markalar nereden bakıcaz

Efekilic

@Selenay1 Google ya yazdığınızda çıkar,