Kedi Pire Sorunu Acil

minemr3

4 aylık tekir sahiplendim yatakta birlikte yatarken siyah siyah noktalar vardı sonra çenesinde böcek gezdiğini gördüm direk veterinere götürdüm saat 13:00 gibi.Dış parazit iç parazit yaptı fakat hala deli gibi kaşınıyorum ve pireler dökülmüyor bi kaçı düştü oda yaşıyorlardı ama hareket çok edemiyorlardı.kaşıntıdan deliriyorum alıştı yatağıma nasıl geçer bu durum ne yapmam gerek lütfen bakın hiç dökülmüyor ama kaşıntımvbitmiyor

7 CEVAP

aeri-l

Öncelikle sakin olun çünkü insan vücudunda pireler yaşamıyorlar sizi bir iki ısırsalar bile teninizde yaşayamazlar. Kedi içinse 1 hafta içinde tamamen temizlenir eğer kuvvetli bir dış parazit yapıldıysa. Aşırı pireliyse ve temizlenmemişse ilaçlı yıkama yaptırabilirsiniz veterinerde sonra tekrar dış parazit yapıyorlar tamamen kurtuluyorsunuz. Daha önce pireli kedi deneyimlerim bu yöndeydi benim. Nevresimleri yıkayın, evi de güzelce süpürüp sirkeli suyla silin bu hafta içinde çözersiniz. Pire tarağıyla da taranabilir ama benim yaptığım hata gibi salonun ortasında değil duşakabinin içinde yapmanızı tavsiye ederim :D Yoksa etrafta zıplayan yaratıkları görebiliyorsunuz :))

Palyaco

Tek çaresi Bayern tasma 8 ay etkili

byzkpln

Ben parazit ilaçlarını yaptıktan hemen sonra bit pire tarağı almıştım. Parazitten hemen sonra oturup beyaz çarşaf serdim yere ve bi kase içinede limonlu bulaşık deterjanı döküp köpüklü su hazırladım yanınada temiz sulu kase. Kedimi tarayıp tarakla gelen pireleri deterjanlı kaseye batırıyordum. Çok çabuk ölüyorlar bu şekilde. Ardından temiz su ile temizleyip peçete ile kurulayıp tekrar yaptım. Peçetede kalan ölmeyen pireleride sıkıştırıp tırnağım ile ben öldürdüm. İlk gün baya geliyor zaten. Parazit damlasının etkisiyle üzerine tekrar gelenlerde ölüyor. Bunu 2-3 gün boyunca yaptım taki artık tarağa pire gelmeyene kadar. Yatak içinse bu sürede salonda yattım. Kedime odayı feda ettim. Yattığı çarşaf ve nevresimleri değiştirmedim ve yattığı kısımlarda pire dışkısı ve yumurtası kalan yerlere yine deterjanlı su yapıp sprey ile yatağa sıktım (kedim odada değilken kuruduğuna emin olduktan sonra onu aldım). Yine hemen ölüyorlar zaten kırmızı minik minik kan oluyor 🤦🏻‍♀️ 2-3 günün sonundada temizliğe giriştim. Odayı komple temizledim. Bunu deneyebilirsiniz ve korkmayın kedi piresi onlar bizlere bulaşmıyor 🙏🏻 Geçmiş olsun

komurlolis

dış parazit damlası yapıldıktan 2 gün sonra tamamen ölmüş oluyorlar genelde ama bazı damlalar etkili olmadığı için işe yaramıyor. eğer üzerindeki yumurtalar ölmezse 2 hafta sonra onlar büyüyor ve tekrar yenilemek gerekebiliyor damlayı

kedibabasi66

Odanızda ve yatağınızda ahşap malzemeler varsa tahta kurusu geliyor olabilir
Uzaklaştırmak için Lavanta içeren kokular kullanabilirsiniz.

Merhaba

1- İç - Dış parazit yapılmış. 2 güne gezen o pireler zehirlenip ölecekler. Bu pireler yumurta bıraktığı için bir süre sonra tekrar görme ihtimaliniz var. Onlarda ölecek zehirlendikleri için. ÖNEMLİ TAVSİYE: Bunuda erkenden engelleme yöntemi var. Pire yumurtaları için 10-12 liralık terminatör pire tarağı satılıyor. Bundan alıp düzenli bir şekilde tarayın başından patilerine kadar. Özellikle baş,boyun çevresi, kulak arkası, kuyruğu gibi bölgelerde daha çok oluyor. Nokta nokta siyah yumurtalar. Ben bu tarak ile tararken banyoda tarıyorum. hemen tarağı suyun altına tutuyorum.

2-Nevresimlerinizi güzelce değiştirin. Odayı havalandırıp süpürün.

3- İç- Dış parazit uygulamasını aksatmadan veterinerinizin söylediği sürede uygulatın. ( Bize kliniğimiz tarafından uyarı mesajları geliyor. İç parazit zamanı gelmiştir, dış parazit zamanı gelmiştir gibi veterinerinizin böyle bir hizmeti varsa talep edebilirsiniz.

Biz Broadline marka iç-dış damlası kullanıyoruz. Evdede yapılabilen bir damla çeşidi.Veterinerimizin tavsiyesi ile aldık. Not: Kliniklerden alıyoruz.

kedibabasi66

Odanızda ve yatağınızda ahşap malzemeler varsa tahta kurusu geliyor olabilir.