"Kedi Yavrularınızı 5 Aya Kadar Kısırlaştırın"

bozkir

merhaba arkadaşlar, kedi kısırlaştırmasındaki doğru yaş aralığını 2 gündür araştırıyorum ve sonunda büyük bir projeyi keşfettim.

https://www.felinefixbyfive.org/ site bu.

Yurtdışında uygulanan bir proje var ve temmuz 2017 de fotoğraftaki kuruluşlar bu projeyi destekleme kararı almışlar. Destekleyen kuruluşlar:

The American Veterinary Medical Association
Association American Animal Hospital Association
American Association of Feline Practitioners
Association of Shelter Veterinarians
Catalyst Council
WINN Feline Foundation
United Spay Alliance
WebMD
The Cat Fanciers’ Association
The International Cat Association.

söyledikleri şey en özet şekilde:
Now, for the first time, veterinarians have a clear message to send to their clients: Fix your felines by five
months.

Şimdi, ilk defa, veteriner hekimlerin müşterilerine göndermek için açık bir mesajları var:
Kedi yavrularınızı beş ay kadar kısırlaştırın.

ayrıntılar için tüm yazıların bir arada bulunduğu link:
https://static1.squarespace.com/static/59eb7f7fe9bfdf9e27e926f9/t/5a1de962652dea2e1ae46acd/1511909736688/FelineFixByFixMediaKit_11-27-17.pdf

35 CEVAP

bozkir

Zaten kizginliga girmeden kisirlastirin deniyor. Sizle surekli tartismak istemiyorum, o projeyi imzalayan dernekleri yazdim siteyi yazdim, isteyen girip bakar mantikli bulursa kisirlastirir.

bozkir

Ve rica ediyorum,bir daha makale cevirisi paylasirsam baltalamaya calismayin bu karsit fikirlerinizi makale sahiplerine iletin, ve karsit fikre sahip olmadan once bir defa da olsa okumayi deneyin, iyi aksamlar

bozkir

O kadar kurulus o kadar veteriner ortak karar veriyor, arastirma yapip erken kisirlastirmanin sonuclarinin daha kotu olmadigi hatta daha iyi olabilecegi sonucuna ulasiyor(tabi okumadiginiz icin buralari aciklamak zorunda kaliyorum) ama siz bu sitede 2 kotu olay yasadiniz ve belki iyi 10 olaydan haberiniz olmadi diye bunu baltalamaya calisiyor ve komik duruma dusuyorsunuz. Su yazdigim kuruluslardaki insanlar nasil uzuluyor baltaladiniz diye bir bilseniz :)))

bozkir

Bircok veteriner bile hala kizistiktan sonra kisirlastiralim daha iyi olur deyip bunu hicbir bilimsel veriye dayandiramazken, benim bir kedi sahibi olarak bu projeyi arastirip bulup yayilmasina vesile oldugumu gorseler gurur duyarlardi bence de.

eccakir

Bugün veteriner ilk kızgınlığını atlatınca yapılması gerektigini söyledi. 5. Ayda kızgınlık yaşıyorlar mı bilmiyorum ama cok kücükmüş 5 ay.

zeynepgurgen

Bunun her seferinde tartışma yarattığını görmüşsünüz, kendiniz söylüyorsunuz. Elbette ki istediğiniz kadar araştırabilir, istediğinize ikna olabilirsiniz. Gizem Hanım da kendi doğrusunu savunuyor, bu saldırmak değil. Bile bile tartışmaya mahal vermeyin madem.

bozkir

Sikayet edin o zaman, ya tahammul edersiniz ya da ceker gidersiniz :))

zeynepgurgen

Aldığınız cevaplara tahammül edemeyen sizsiniz.

bozkir

Kendi dogrusunu savunmuyor keske oyle olsa, benim dogruma saldiriyor ikisi farkli seyler. Neyse uzatmayalim

Benim1kedimvar

Ben kedimi 15 aylikken kisirlastirdim yanlis bisey mi yaptim

bozkir

Evet insanlarin kendi karari veterinere de bagli bir durum.

Bir de erken kisirlastirilirsa buyumesi durur diye birsey yok. Ayri hormonlar bunlar. Buyume hormonu durmuyor yani, hatta daha uzun boylu olabilecekleri soyleniyor, bunu ergenlige gec giren cocuklarin boyunun cok uzun olmasina benzetebilirsiniz.

Zeynooo

Vetlerin her zaman dogru soyledigi cok abes bence . Arastirmaniz guzel birsey ama herkes fikruni soyleyebilir. Ayrica kisirlastirma karsiyim artisi oldugu kadar eksusi var illa ki de kisirlastirilacaksa yavrucak buyusun bari . Kucuk bunyesi kAldiramaz diye dusunuyirum . En az 1 yas .

bozkir

En yakın zamanda dusunuyorum

MinelG

Kendi adıma konuşmak gerekirse onca ameliyattan sonrasını kaldıramayan kedileri gördükten sonra kendi kedime bunları yaşatamazdım.5 ay gerçekten çok erken diye düşünüyorum.9-10 aylık civarındayken kısırlaştırsanız ne zararı olabilir ki?Beklemekte fayda ver diye düşünüyorum.Vücudu kaldırmayabiliyor onun yerine her ihtimale karşı bekleyip kısırlaştırmak daha mantıklı.

mehmetkaplan

ben kedimi 4 aylık sanıyordum kızgınlık belirtisi görüyorum şuan gidip kısırlaştırayım mı şimdi? git çiftleştir daha iyi