"Kedi Yavrularınızı 5 Aya Kadar Kısırlaştırın"

bozkir

merhaba arkadaşlar, kedi kısırlaştırmasındaki doğru yaş aralığını 2 gündür araştırıyorum ve sonunda büyük bir projeyi keşfettim.

https://www.felinefixbyfive.org/ site bu.

Yurtdışında uygulanan bir proje var ve temmuz 2017 de fotoğraftaki kuruluşlar bu projeyi destekleme kararı almışlar. Destekleyen kuruluşlar:

The American Veterinary Medical Association
Association American Animal Hospital Association
American Association of Feline Practitioners
Association of Shelter Veterinarians
Catalyst Council
WINN Feline Foundation
United Spay Alliance
WebMD
The Cat Fanciers’ Association
The International Cat Association.

söyledikleri şey en özet şekilde:
Now, for the first time, veterinarians have a clear message to send to their clients: Fix your felines by five
months.

Şimdi, ilk defa, veteriner hekimlerin müşterilerine göndermek için açık bir mesajları var:
Kedi yavrularınızı beş ay kadar kısırlaştırın.

ayrıntılar için tüm yazıların bir arada bulunduğu link:
https://static1.squarespace.com/static/59eb7f7fe9bfdf9e27e926f9/t/5a1de962652dea2e1ae46acd/1511909736688/FelineFixByFixMediaKit_11-27-17.pdf

35 CEVAP

Mariana

Minicik kediye bunu yapabilen veterinere paragöz derim. Kedim 1 yaşını doldurmadan yaptırmam :/

nyancat

Çok iyi bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler pazartesi günü de benim kedimin kısırlaştırma ameliyatı var 9 aylık bende okuduklarımla 1 yaşını bekleyecektim ancak veterinerimiz kısırlaştırabilir dedi ama yine de herkes 1 yaş diye üstelediği için içimde büyük bir huzursuzluk yaratmıştı kedimin bünyesi çok sağlam olmasına riskler var dediğiniz gibi bu insanlar için de geçerli sormak istediğim birkaç soru var, ameliyat ne kadar sürdü, ameliyattan önce ne gibi önlemler aldınız vs. Benim kedim dişi bazı şeyler aynı olmayabilir ama deneyimlerinizi anlatırsanız bu konuda biraz daha içim rahatlayacak çok çok geçmiş olsun

eltarcin

"Ortalıkta kulaksız asık suratlı bir uzaylı gibi geziyordu" Gül gül öldüm :D
Biz bizimkini 6 aylıkken kısırlaştırdık ve açıkça belirteyim hiç sorun yaşamadık.Uzman veterinerlerde kısırlaştırınca sorun yaşamıyorsunuz.Tabii bazı veterinerler sırf para için bir hastalığı var mı yok mu hiç bakmadan yapıyorlar.Allahtan bizim veteriner öyle değildi :)

dollfacepersian

Eltrarcin
Gülmekte haklısınız.Aşırı komik ve tatlı bir haldeydi.Ne ağrı ne ameliyat sorun oldu tek dert yakalıktı. Birde yakalık ağır mı geldi yoksa rahatsız olduğundan mi bilmiyorum kafasını hep yere yakın eğik şekilde tuttu. Çok şükür sadece 3 gün taktı, sonra normal yaşantısına devam etti:) Yakalıkli haline birebir olmasada örnek bir resim koyuyorum.https://goo.gl/images/RNrqM2
Bu arada arkadaşlar benim gibi basık burunlu ırklara sahip olan hayvan sahipleri lütfen anestezi alımına dikkat etsin. Çünkü basık burunlu oldukları için anesteziden uyanma ayılma süreleri oldukça uzun olabiliyor ve ameliyat daha riskli oluyor. Benim veterinerim kedime normal kedi anestezisi yerine daha farkli bir anestezi uygulamıştı. Tam hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla hafif bir anestezi verilmişti ayrıca ameliyat olacak olan yer uyuşturulmuştu. Ameliyat sonrası hemen uyanmıştı. Normal anestezi 1 gün boyunca uyanmayan hastası olduğunu söylemişti veterinerim. Bu yüzden lütfen kedi ve köpeği basık burunlu ırklardan olan arkadaşlar buna dikkat etsinler, veterinerleri ile bu durumu konuşsunlar

Çok yanlış. Yapmayın...