Ben Kedime Mama Vermeyince Onun Aklına Mama Yemek Gelmiyor

stellabennett

cidden böyle saçmalık olabilir mi ben kedime mama getirmediğim sürece gidip de kendisi yemiyor çok aç kalsa bile gidip yemiyor bu yüzden de olması gerekenden çok daha zayıf çok yoruldum bu durumdan benim vermeme alıştığı için yemiyordur deyip günlerce kendim vermeyi bıraktım gidip kendisinin yemesini bekledim ve asla öyle olmadı en fazla 1 kere falan yiyordu ve daha zayıfladı o süreçte şimdi yine kendim yedirmeye başladım mamayı sevmiyor desem ben verince de yemezdi ama ben verince yiyor sizce ne yapmam gerek lütfen fikirlerinizi esirgemeyin (herhangi bir sağlık sorunu da yok) son olarak da mama kasesi geniş ve seramik yani plastik ya da dar değil bunu da belirtmek istedim

12 CEVAP

Off aynı durumdayım gece bile 5 kez uyanıp mama yediriyorum. Kaç kere mama kabı elimde uyuya kaldığımı bilirim. Benimki hiç anne sütü almamış iştahsız bir kedi ve diğer kedim de çok iştah onun mamasını yemesin diye zamanla böyle alıştı ve şu an değişmiyor. 2 yaşında ve hep böyle devam edecek gibi. Canı sağolsun napıyım ben çözüm bulamadım. Bulursanız bana da söyleyin

zey940

Mama kabı hemen ulaşabileceği bir yerde mi? Tenha bir odadaysa gitmek istemiyor olabilir. Ya da mamasını beğenmiyorsa zoraki yiyordur belki. Yaş mamayı koyup gitseniz de mi aynısını yapıyor?

stellabennett

@zey940 mama genelde bulunduğu odada rahatça gidebilir mamasını beğenmiyor mu bilmiyorum ama ben verdiğimde yiyor yok yaş mamaya karşı kuruya göre çok daha istekli

NorthNight

Bir yakınımın kedisi mama yiyeceği zaman evde kim varsa gelip resmen çağırıyor, yerken biri baş ucuna geçip onu izlemezse yemiyor. Dolayısıyla evde tekkende yemiyor ona benzettim durumunuzu.
O kedi yavruyken ağır bir travma atlattı yakınım kurtardı öldü ölecek haldeyken baktı, şimdi 5 yaşında yemek yerken kendini güvende hissetmediği için yaptığını düşünüyoruz. Mama yerken bir sesten bir olaydan korkmuş olabilirmi sizinki de.
Evde farklı yerlere mama koymayı deneyin, bide mamayı değiştirin, önce direk siz vermek yerine yanında durarak vs yedirin zamanla uzaklaşarak alıştırmaya çalışın. Ben olsam böyle yapardım yani aklıma farklı bi neden gelmiyor

stellabennett

@NorthNight aslında korkacağı hiçbir şey olmadı diye biliyorum yani benimleyken olmadı benden önceki evinde belki olmuştur bilemiyorum dediklerinizi deneyeceğim teşekkür ederim bir de kedim 10 aylık olacak birkaç gün sonra ve küçüklüğünden beri aynı mamayı kullanıyorum yavrularda mama değişikliği sindirim sorunu yaşatır diye duymuştum şimdi mamasını değiştirmemde bir sorun olabilir mi acaba

NorthNight

Bir sorun olacağını sanmıyorum hatta iyi olur yeni bir tat denemesi, belkide sıkılmıştır çünkü ilk ve tek yediği mama oymuş. Yetişkin mamasına bile geçebilirsiniz bence çokta küçük değilmiş aslında, yeni bir mama alıp geçil yaptım diyene kadar zaten 11 aya yaklaşırsınız.

stellabennett

@Ebrugurkaracayir gerçekten sizi çok iyi anlıyorum peki kediniz şu an kaç kilo

stellabennett

@NorthNight tamamdır çok sağ olun

3.500 kg falan dişi

Gunesyildirimm

Kuru mamada değil ama yaş mamada benzer bir durumu yaşadım, tabakla koyunca koklayıp gidiyordu ben de hemen elimle uzatıyordum yiyordu. Halbuki 2 saniye öncekiyle aynı mama dkfksğndğs sonra ben de başta elimle vermeye başladım yemeye başlayınca da tabağı önüne koydum bazen öyle biraz yedi. Böyle böyle birazcık alıştırdım. Bi de şunu fark ettim tamamen düz yerde yemeyi daha çok seviyor. Yere koyunca yerden yemeyi seviyor. Eğer mama kabınız küçük ve derinse belki bıyık yorgunluğu vardır. Bıyık yorgunluğunda kediler bıyıkları deyince rahatsız olup mamayı dışarı atıp yerler. Belki hazır elle veren olunca mamayı dışarı atmaya neden uğraşayım ki diye düşünüyordur. Dümdüz, geniş ve derin olmayan,bıyıklarını yormayacak bir mama kabı almanızı öneririm. Bir süre bu şekilde elinizle mama kabının geçişini yapmaya çalışın. Çok uzun süredir elinizden yiyorsa bir anda tabaktan yemez ama zamanla başlar gibi geliyor. Hala yemezse de mama değiştirip seçici kediler için önerilen lezzetli bir mamaya geçin derim. 5 ayda bir mama değiştirmede sorun olmaz, her ay mama değiştirilirse sıkıntı evet ama arada bir mama değiştirmek de tercih ediliyor zaten içiniz rahat olsun. Sonucu buraya da yazın çok merak ettim minnoşun kabından yememe sebebi neymiş

stellabennett

@Ebrugurkaracayir bence o kadar az değilmiş kedinizin kilosu

stellabennett

@Gunesyildirimm önemseyip bu kadar uzun yazdığınız için çoooook teşekkür ederim dediklerinizi deneyip sonucu da yazarım