Alçılı Ayak

Sutunannesi

Merhaba cmt günü kedimin arka ayağı alçıya alındı. Hareketli bir kedi o ayakla bile ordan oraya atladı hep. Az önce yamuk yürüdüğünü ve çok topalladığını fark ettim. Alçılı ayağı eklem yerinden yamuk gibiydi. Veterinere video attım burkulma olabilir dddi. Zaten hep diken üstündeydik. Birde şimdi ayağını böyle görünce çok kötü oldum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Eğer o ayağı da çıktıysa ya da kırıldıyaa kendim şu an evde nasıl anlayabilirim. Ayağına dokundurtmuyor Zatem belli bir yere kadar alçılı. Daha 3 hafta duracakmış. 5,günden bunlar oldu 3 haftada neler olacak bilmiyorum. Bilmeyenler için arka ayak parmağından biri yani bir patisi çıkmıştı vet çıkık olduğunu söyledi taktı ve alçıya aldı 3 hafta sonra çıkaracağını söyledi. Eke resim koyacağım

9 CEVAP

kedilikizzz

Onu alçılı olcağı süre boyunca evin en küçük odasında tutmalısınız ve de zıplayacağı hiçbir yer olmamalı. Masa yayak fln varsa ters çevirmelisiniz. Yatağa çıkıp inmesi için de basamak yapmalısınız. Zıplaması atlaması o kdr sakıncalı ki. Ayrıca da sinirleri zedelendiyse çok tehlikeli bir durum oluşabilir. Siz onu acilen yine veterinere götürün. Siz anlayamazsnz bu durumu yani anlasanız ne olcak elinizden bir şey gelmez ki. Alçılı olduğu süre boyunca hareket alanını çok kısıtlamanz lazm. Dediğim gibi asla en ufak bir yerden bile atlayıp zıplamamalı. İnanın çok ciddi boyutlara varabilir

Sutunannesi

Evet ama onu 3 hafta boyunca 1 odaya kapatamam ki ev büyük ve 3 hafta bir odada kapalı kalırsa ciddi psikolojisi bozulabilir ben bütün gün okuldayım evde ailem bakıyor sabahları ama onlarda devamlı hareketlerini gözlemleyecek şekilde ilgilenmiyorlar. Ve kendisi devamlı ordan oraya koşturuyor zten hareketli bir kediydi bir odaya kendimle berabar kapattığımda da kapının önünde çıkmak için ağlıyor. Onun için çok riskli bir dönem olduğunun bilincindeyim ama 3 hafta onu hareketlerini kısıtlayacak bir yere de kapatamam. Bu cmt ilk haftamız bitmiş olacak. Ama yamuk yürüyor ve topallıyor :(( ellediğimiz de de bacağını bizi kuvvetli şekilde ısırıyor veterinere götürmek istiyorum fakat onunda yapacak bir şeyi yok sonuçta ayak alçılı inceleyeceği alan kısıtlı alçıyı tekrar kırıp tekrar yapma süreci de kötü zaten kendisini çok zor zAptettik ne yapacağım bilmiyorum onun için her şeyin iyisi olsun istiyorum ama ne kadar iyi baksam da bir şeyler oluyor işte :((

kedilikizzz

Bunun tek çaresi bnm dediğim gibi yapmanız yani olması gereken ağlasa da zırlasa da sizin onu dediğim tarzda bi odaya kapatacaksınız ve okuldan geldiğinizde gerekirse yemeğinizi bile o odada onun yanında yiceksiniz. Siz eve geldiğinizde bitek direk odada onunla vakit geçireceksiniz ki hiç strese girmesin. Başka çaresi yok. Benzer şeyler yaşadım sonucunda kedimin bir bacağını kestirmek zorunda kaldım. 1hafta gözümü kırpmadan onu inceledim hep. O uyurken uyuyabildim bitek. Sonuç hüsran oldu yine de. O yüzden diyorm tek çaresi haraket alanını kısıtlamak. Hatta Şimdiki aklım olsa tedavi sürecinde klinikte kalmasını sağlardım ben kedimin. Ağlasın zırlasın stres olsun istemeyiz ama bunların tedavisi sevgiyle oluyor ama kırık bacağın tedavisi sevgiyle olmuyor. Benden size tavsiye

kedilikizzz

Çooook geçmiş olsun bu arada :(

Sutunannesi

Bacağımız kırık değil sadece sanırım ayağını bir yere çarptığı için arka ayakta 1 patisinde yani parmak oluyor sanırım bir parmağında çıkık vardı onu yerine taktılar zaten ameliyat olmadı ne olduğunu anlamaya çalışırken taktılar. TEkrardn çıkmasın diye de alçıya alıyoruz 3 hafta kalsın denildi. Ama alçı zaten sadece ayak ucuna değil belli bir eklem yerine kadar yapıldı. Öyle olunca da atlayıp zıplarken sıkıntı çekiyor acıyor sanırım ama ne yaparsak yapalım onun hareketlerini kısıtlandıramıyoruz. Evde olsam bütün gün pnu bir odaya kapatma süreci daha iyi geçecek biliyorum ama akşam eve 7 de geliyorum sabahın köründe çıkıp onca saat boyunca kimse ona yani ailemddn kimse odada devamlı ilgi göstermez. Ama böyle de ayağını o şekilde yürürken görünce kötü oluyorum. Veteriner videoyuu gördü belki burkulmultur devam ederse bakarız dedi ama yani sabah kalmtkm hala böyle

Sutunannesi

Kırık ayak sürecini biraz okudum ve hareketlerinin çok sınırlwndırılması gerektiğini hatta bazen kafes yönteminin de uygulanması gerektiğini okudum. Ama bizde o şekilde ciddi bir kırık yok sadece eklem ucundaki bir pati parmağında çıkık vardı. Vetimiz de bize hareketlerini kısıtlayın vs söylemeyince bende çok dikkat etmedim. Ama alçıdan dolayı zorluk çekiyor

Sutunannesi

Kendisi de beyaz olduğu için çok seçilmiyor olabilir sağ ayakta alçı

Sutunannesi

3 hafta değilde daha kısa sürede çıkarttırırsam ne olur yani 3 hafta boyunca ayağı daha da kötüye gidecek onu öyle gördükçe çok üzülüyprum yok mu bunun başka çaresi :((

kedilikizzz

Çok geçmiş olsun tekrardan. İnş hemen atlatır.