Karma Aşıda 2 Doz Arası Kaç Gün Olmalı ?

mervee1395

Merhaba, kedim yaklaşık 3 buçuk aylık oldu. Sahiplendikten bir süre sonra aşı vakti gelince 2 Haziranda karma 1 aşısını yaptırdık. Sonrasında kedimde iç parazit çıkınca iç parazit iğnesi yaptırmak zorunda kaldık ve karma 2nin tarihi aksadı. 28 Haziranda 2. Dozu yaptırdık ancak veteriner yeterli antikor üretimi olmayacağı için 1 hafta sonra tekrar gelmemizi ve bir doz daha yaptırmamızı söyledi (toplamda 3 doz olacak) beni bu endişelendirdi çünkü bu kadar yoğun doz vermek bana mantıklı gelmedi. Biraz ticarete dökülüyor gibi geldi. Bu konudaki fikirlerinizi öğrenmek istiyorum

12 CEVAP

KravatliKedi

Arası uzamış ikinci aşının normalde 21 gün sonra yapıyorlar antikor tutmuyor doğru söylemiş ama 4 haftadan bişey olurmu bilmiyorum bı veterinere daha sorun

Anonymus985465

23 Haziran'da 2. dozu yaptırmanız gerekirdi.
Veteriner antikor testi yaparak mı o sonuca vardı.

gece18

3,5 aylık kediye o kadar doz çok ağır gelir. Ve bu kadar kücük bir kediye karma aşıda uygulanmaz. Çünkü kediyi anne sütü koruduğu için karma aşı kolay kolay antikor üretmiyor.

NorthNight

3-4 hafta olması gerekiyor diye biliyorum bence 3.doza gerek yok. 2.dozdan 1 hafta sonra olmasıda çok kısa bi süre bence. İçinize sinmesi açısından başka bir veterinere daha danışın

komurlolis

21 günden sonra ilk yapılanın etkisi gidiyor, bize veteriner böyle demişti

ozge1985

Tatile gidersek ne kadar gecikme sorun olmaz dıye sordum Aşıları max. 15-20 gün geciktirme yapabiliriz yoksa etkisi gidiyor demişti veterinerim

Deniz1741

3.5 aylık 3 doz açıkçası bana da çok ağır geldi. Arada 21 gün olmalı diye biliyorum bende benim veterinerim öyle söylemişti. Başka bir veterinere danışmalısınız.

aslihan_e

Neden 1 hafta sonra olduğunu anlayamadım. Normalde iki aşı arasında ya 15 gün ya 21 gün önerirler. Uzmanlar eğer 17 haftalıktan küçük yavruya aşı yapılacaksa son aşının 17. haftadan sonra yapılmasını öneriyor. Çünkü ağız sütü denen ilk aldıkları sütten geçen antikorlar aşıyı 17. haftaya kadar etkisiz hale getiriyor. Size tavsiyem kediniz dört buçuk-beş aylık olduğunda yaptırın o aşıyı. Markası Felocell ya da Purevax olsun. Çünkü 17. haftaya kadar yaptırdığınız aşılar kısa sürede etkisini kaybediyor. 17. haftadan sonra kalıcı olacak aşıyı yaptırmanız gerek. Eğer ki Biofell marka yaptırırsanız inaktif türü aşı olduğu için mutlaka 2-3 hafta sonra ikinci bir doz yapılması gerekir. Felocell ve Purevax gençlik hastalığına karşı modifiye canlı virüs içerdiği için tek dozda yeterli bağışıklık sağlayabiliyor. Veterinerler güncel çalışmaları takip etmekte yetersiz sanırım. Yıllar önce bu bilinmiyordu ama hayvanlar üzerinde yapılan karma aşı deneylerinde 17 haftadan önce yapılan aşının çok kısa süreli bir bağışıklık oluşturup maternal antikorlar tarafından etkisiz hale getirildiği kanıtlandı. Şuan yaptırdığınız aşılar ilerde yavrunuzu gençlik hastalığından korumayacak. Mutlaka 17 haftayı doldurması şart.

Deniz1741

Bir de şunu eklemek istiyorum. Bir daha ki iç parazit zamanlarınızda iç paraziti (tabi iç parazit rahatsızlığı yoksa) hap şeklinde uygulatmanızı öneririm. Sürekli iğne stresi bence iyi değil.

Anonymus683514

aşının adını google'da aratın ve firmanın sitesine bakın. Endişeniz varsa firmaya direkt durumu danışın

mervee1395

Blogda veteriner var mıdır acaba 🤔

mervee1395

Hamlet;

Hayır antikor testi yapılmadan farazi konuştu vet.