Merhabalar Kedim Scottish Fold Tekir Kırması Scottish Foldlardaki Gibi Eklem Rahatsızlıkları Olur Mu

euphoriajk

Kedimin kulakları kırık onun dışında tekir kediye çok benziyor eklem sorunları yaşar diye korkuyorum

6 CEVAP

Sezgek

Merhaba kulaklarının kırık olmasının nedeni genetik mutasyona sahip olması yani bu hastalığı taşıyan geni bulundurduğunu gösterir bu durum bu nedenle ne yazık ki hasta olmaz ihtimali var arkadaşların dediği gibi takviyeler ve düzenli kontroller ile en güzel şekilde bakabilirsiniz yavrunuza

byzkpln

Kulağı kıvrık olanların hepsinde osteodistrofi (kemik dokusu bozukluğu) eklem hastalığı mevcut. Bu kimisinde ileri düzeyde kimisinde daha az fakat ilerleyen yaşlarda bu kendini daha çok gösteriyormuş

Bu kaynaktan okuyabilirsiniz
https://www.suzionline.com/kedi-sagligi/scottish-fold-kediler-ve-tum-ozellikleri-bakimi/

byzkpln

İlla ki orijinal yada safkan olması gerekmiyor. Kırma yada kulağı dik olan Scottish yavrusu ise hepsinde var. Önemli olansa erken teşhis ve tedbir alıp çocukların rahat ve acısız hayat yaşanmasını sağlamak

Lils

Kırma olanlarda yaşayabiliyor korkmanız normal. Glukozamin ve kolojen kullanın veterinere danışıp yapacak başka bir şey yok. Sık sık check up yaptırmak iyi olabilir

simbakedi

evet yasar. her fold geni tasiyan yasar ama siddeti farkli olur. foldxtekir ciftlesmesinde kulak kivrik bile olmasa bu gen aktarilacagi icin yasayacaklar maalesef. burada uzulmektense onlem almaniz dahs onemli. kedinizin rutin kontrollerini yaptirin, veterinerinizden gerekli takviyeleri alin, her seyi minimuma indirirsiniz. daha ozel bir bakim gerekiyor cins kedilere cunku hepsinde genetik bir hastalik var

euphoriajk

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler ;)