Hipoalerjenik Kedi Maması Arayışııı??

Venusk

Kızım beyaz ırk, Ankara kedisi. Kulaklarının üzerinde pıtır pıtır yaralar çıktı veterinere götürdüm. Önce strese bağlı çıkabileceğini söylediler sonrasında egzama dendi. Kortizon ve antibiyotik tedavisi yapıldı ama hala iyileşme olmadığı için mamasının tavuklu olması sebebiyle ona alerji olabileceğini söylediler. Kısırlaştıktan sonra mamasını nd tavukluya çevirmiştim. Şimdi tedavi sürecinin daha hızlı ilerlemesi için hipoalerjenik mama alacağım ama bir türlü mama seçemedim. Bu mamaları kısır veya kısır olmayan kediler karışık kullanabiliyor mu? Kullanıp memnun olduğunuz mama varsa önerinize çok açığım. Teşekkürler

8 CEVAP

Palyaco

Tavuklu hindili kullanmayın sığır etli kuzulu yada balıklı kullanin tavuk olmayan acana pasifika ve exclusion dur bunlara yönelin iyi mamalardir ve viyo ummune 14x30ml hergun 30ml verin taş gibi olur bağışıklığı ve cilt duzelir

komurlolis

yazdıklarınıza göre kedinizin tavuğa alerjisi olduğunu düşündüm, içinde tavuğa dair hiçbir şey bulunmayan mamaları tercih edebilirsiniz. tavuk yağı vs bile olmamalı

huqi

Geçen hafta yeniden getirdik yine antihistamin iğne vuruldu ben hekime bu kortizon iğnesi mi diye sordum çünkü çoğu hekim alerji tedavisinde kortizon vuruyor. Hayır sadece antihistamin dedi eğer tedavi işe yaramazsa o zaman mecburen kortizon vuruyoruz dedi. Şu an vet life ultrahypo mama aldım klinikten,
Hipoalerjenik mama aslında balıklı ama bu mamalar hidrolize edildiği için işe yarıyacağını düşünüyorum ayrıca kedim hill's z/d mamayı sevmemişti bu mamaya bayıldı. Veterineriniz direkt neden tavuklu almayın demiş anlamadım kliniklerde satılan özel serilerden almanız gerekiyor, bence yaraları geçmezse mutlaka başka bir kliniğe getirin...

Venusk

Artık içinde tavuk olmayan ürünleri almaya çok dikkat edicem, önerileriniz için teşekkür ederim

huqi

Alerji sadece tavukla alakalı değil ki, bütün proteinlere alerjisi olan kedilerde var.
Mesela benim kedimin balığa alerjisi var tavuklu mama da yaraları çıkmıyor, insanlar ezbere sürekli yok tavuk kullanmayın diyor veterineriniz bile öyle demiş...
Benim kediminde bu şekilde yaraları çıkıyor, ilk getirdiğimde 3 tane iğne vurmuştu ama kortizon iğnesi değil, direkt kortizonla tedavi etmeye çalışmak yanlış bence çünkü kortizonun baya bir yan etkisi var.
Antihistamin, c vitamini bir tane daha iğne vurulmuştu bir de kesinlikle kliniklerde satılan hipoalerjenik mamalardan kullanmamız gerektiğini söyledi hill's z/d aldık asla başka bir şey vermedik ev yemeği ya da yaş mama kedimin yaraları 1,5 haftada geçmeye başlamıştı. Kliniklerde satılan hipoalerjenik mamalar pahalı diye yeni mama aldım bir de diğer kedimle mamalarını ayırmak çok zor oluyordu , balığa alerjisini tahmin ettiğim için ben tavuklu mama aldım ( bazı mamaların içinde balık yazıyor ama daha çok tavuk oluyor ya da bazı mamalar tek çeşit değişil bir sürü protein içeriyor. Ben exclusion tavuklu almıştım monoprotein sadece tavuk içeriyordu) bu mamayı 2 ay yedi hiçbir problem olmadı ama sonradan bir sürü yaş mama aldım balıklı vs yeniden yaraları çıktı.

Venusk

Kısırlaşmadan önce de kuzu etli mama kullanıyordum şimdiye kadar tavuk hiç kullanmamıştım. Dediğiniz gibi sizin kedinin balığa bizimkinin de belki tavuğadır alerjisi. Şuan tavuklu yediği için öncelik olarak balıklı veya kuzu etli tercih edeceğim ki alerjinin nerden kaynaklandığını anlayayım. Kortizon konusunda şaşırdım açıkçası tedavi de öncelik verilmeyen bir iğneyi neden öncelik olarak başlattılar bununla ilgili veterinere bir danışayım. Mama içeriği uyarınız ve mama önerileriniz için çok teşekkür ederim. Size de geçmiş olsun

Lils

Brit care bakın bence hipoalerjenik olarak ya da direk veteriner markası kullanabilirsiniz bütçede sıkıntı yoksa.

huqi

@Venusk teşekkür ederim size de geçmiş olsun, belki sizinki ilerlemiştir bu yüzden kortizon vurulmuştur ama en azından düzelene kadar kliniklerdeki hipoalerjenik mamalardan kullanılırsa iyi olur diye düşünüyorum. Olabilir sizinkinin belki de tavuğa alerjisi vardır onu da maalesef deneyerek öğreniyoruz demek istediğim herkesin sadece tavuğun alerji yaptığını düşünmesi saçma benim kedime tavuklu mama iyi gelmişti. Karışık içeriklerden uzak durun yani hem balık hem de başka bir protein gibi olan mamalardan. Umarım bir an önce iyileşir kediniz🙏