Tırmalamak

Sdyaz

Kedimi iki gün önce sahiplendim. Kedileri çok sevsemde ısırma,tırmalama gibi huyları beni korkutuyor. Şu ana kadar sadece annemi oyun oynarken ısırdı birkaç kere ve kucağındayken pantolonunu tırmaladı ama sadece annemle sınırlı kalmaz kız kardeşime ve bana da öyle davranmaya başlar diye korkuyorum. Sahiplerini tırmalamaması,ısırmaması için ne yapmamızı önerirsiniz?

3 CEVAP

alasbaydan

Tırmalayabileceği oyuncaklar alabilirsiniz, içinde kedi otu olanlara bayılıyorlar. Ayrıca sizi ısırmaya ya da tırmalamaya kalkıştığı an olta ya da türlü oyuncaklarla dikkatini dağıtıp unutturabilirsiniz.

Sdyaz

Tırmalama tahtasını ve diş kaşıma oyuncaklarını sipariş ettim. Ama kedi otundan yavru kediler hoşlanmıyor yazılmış birkaç sitede o yüzden daha o tarz oyuncaklar almadım.

Heiter

Bir gözlemimdir bu (dolayısıyla doğruluğu/tanışıklığı tartışılır): Kedilerin -bizim kedilerimiz de dahil- adamına göre davrandığını gördüm. Yani kediye karşı gergin ve mesafeli davrananlara karşı kedi de aynı reaksiyonu gösteriyor. Tabi bu kasıtlı bir şey değil. Bunu, kedinizin belli kişilere belirli bir şekilde yaklaşmasından anlayabilirsiniz.
Onun dışında, kedilerin oyun oynayacağı alanı kısıtladıkça hayvan bunalır. Ne kadar çok oyuncak (illa satın almanıza gerek yok tabi), ne kadar çok saklanmalık alan sunarsanız o kadar iyi olur.
(Jackson Galaxy'nin "My Cat from Hell"de dediği gibi "catify" yani "kedilemek" lazım mekanı :D )