Kedime Çiğ Tavuk Vermem Zararlı Mıdır?

n4rko

Merhabalar. Kedim çiğ tavuğu çok seviyor ve pişirmeden önce birazcık veriyorum. Pişmiş tavuğu çiğ tavuk gibi iştahla yemiyor. Genelde çiğ ette bakteriler olduğu için verilmemesi gerektiği söyleniyor. Bu doğru mudur? Ara sıra versem bir zararı olur mu?

4 CEVAP

Warriorsans

Belli bir süre buzlukta saklanması gerekiyor ki mikrop olmasın, marketten alıp direk verilmez yani. Tabi yine riskleri var. Hazır raw barf mamalar satılıyor onlara da bakılabilir. Benim kedilerim de seviyor, şimdiye kadar 2 kez falan vermişimdir çiğ olarak

Superisi814

Avrupa ve Amerika çiğ beslemeye geçti .Çiğ besleme ile onlarca yıl sağlıklı yaşıyan kediler var.Ancak bakterilere karşı belli ısıda dondurulması filan gerekmekte. Ayrıca iç parazit hiç atlanmamalı. Uygun kosullarda olmadığında brocella gibi bir çok hastalığa kapı aralamış olunur .

BiciriginAnnesi

Biz de aynı durumu yaşıyoruz
Pişmişi yer ama mutlu olarak yemez çiğ sever çok az yani varla yok arası veririm hafta da 1-2 kez anca

İç parazit aşısını düzenli yaptırdığınız takdire birşey olacağını sanmıyorum ama verilen miktara dikkat edilirse sorun olmaz diye düşünüyorum

Zaten kediler köpekler etçil hayvanlar çiğ tüketmeyi severler tabi sağlık sorunlari da mutlaka olur ara sıra vermenin zararı olmaz

aslihan_e

Tabi ki bakteri kapabilir. Paraziti bir kenara bırakırsak bence risk almayın. Kendim az pişmiş etten zehirlendim, ölüm gibi bir şeydi ama kimse ölmedi yani. Kedinizi bu riske sokmayın bence. Onlar da insanlar kadar hatta daha fazla hassaslar. Çiğ beslenme var ama onu evde kendi başımıza uygulamak mümkün değil çünkü bakteriler bizim buzluğumuzda da yaşamaya devam ediyor. Biz sterilize etmede yetersiziz.