Kısırlaştırmadan Sonra Mama Seçimi

tursubebe

Merhabalar, kedimi cuma günü kısırlaştırdım. Kendisi 11 aylık, zayıf bir kız. Bu zamana kadar hep Royal Canin kitten kullandım, haftada bir nd konserve mama veriyorum. İştahı tam, mamasını seviyor, tahlilleri yapıldı hiçbir sıkıntı yok ama yine de kilo aldıramıyorum. Veteriner kısırlaştıktan sonra kilo alır dedi ama mamayla da desteklemek istiyorum. Şu anda kullandığım mamadan biraz var, bitene kadar onu kullanmaya devam edeceğim. Sonrası için kaliteli, kilo aldıran mama önerebilirseniz çok sevinirim.

9 CEVAP

NorthNight

Bence kesinlikle kilo aldırmaya çalışmayın. Zaten veterinerinizinde dediği gibi kendisi alacak. 8ay önce 2,8 kg iken kısırlaştırdığım kedim şuan 4,2 kg. Kilo alsın diye bir çaba göstermedim ama almasın diyede çabalamadım açıkcası, kendi kendine kilo alıyor yani.

Ha yine de yazayım, Proplan bu konuda etkili, biz royal canin den Proplan a geçtiğimiz ilk ay baya iştahlı yiyordu ve biraz kilo aldırdı sonrasında o kadar hızlı kilo almasada almaya devam etti.

Poncimin

Bozita Active Kuzu Etli Kısırlaştırılmış kedi mamasına bakabilirsiniz. Aktif, hareketli kedilere özel olduğundan yağ oranı ve kalori değerleri Bozita'nın diğer kısır mamalarına göre daha yüksek. Bu yüzden kilo aldırır diye düşünüyorum. Kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi değerleri kısır kediler için uygun ayarlanmış, adında da kısırlaştırılmış kediler için olduğu yazıyor zaten. Kediniz hareketli olmasa bile kilo aldırmak için bu mamasını deneyebilirsiniz. Onun dışında Proplan da kilo aldırıyor diye yorumlar var. Ama içeriği pek iyi değil. Bozita tahılsız ve içeriği güzel bir mama iken Proplan tahıllı ve içerik olarak daha geride bir mama. İkisi arasından kesinlikle öncelikli tercihim Bozita olurdu. Deneyip görmeniz lazım, kedinize iyi gelirse Bozita ile devam edebilirsiniz güzel bir mama. Mesela mar ka ma ma sitesinde şuanda satışı var bütçenize uyuyorsa oradan alıp deneyebilirsiniz.

tursubebe

@Poncimin Bozita markasını daha önce duymuştum fakat içeriğini inceleme fırsatım olmamıştı. Dediğiniz mama da tam kızımı anlatıyor, kendisi çok hareketlidir. Şimdi bakacağım, detaylı anlatım için teşekkür ederim.

Palyaco

Bence kilo aldırmayın kısırlaştırma sonrası kilo aliyorlar bozita kuzulu cok kilo aldırıyor bizzat kendi kedimde şahit oldum onun yerine natures verty ve exclusion tavsiyemdir daha kaliteli isterseniz fitmin

tursubebe

@NorthNight çok teşekkür ederim cevabınız için.

Patili_1

Benim kedim kısır ve 1.5 yaşına kadar asla kilo aldıran adım her türlü mamayı denedim bazılarını yemedi bile, şuan da dahil royalcanin brtisih shorthair kullanıyoruz evet kedim cins kedi değil ama kilo alması için böyle bir yönteme başvurdum kedim 3 kilodan şuan 4.5-5 kilo arasına çıktı.Birde kısır olduğu için kısır kedi maması kullanmayın eğer kilo almasını istiyorsanız kilo aldıktan sonra yine kısır kedi mamasına donebilirsiniz

Patili_1

Birde şunu ekleyeyim bana bunu veterinerimiz önermişti ilk önce cesaret edememiştim ama diğer sorularında da vardır baya bir mama değişimi yaptık fakat şuan da dahil en iyi mamayı bu buluyorum

tursubebe

@Palyaco fitmin maalesef bütçemi çok aşıyor ama natures variety ve exclusiona bakacağım. Natures variety bildiğim kadarıyla tahılsız bir mama. Royal Caninden geçerken çok sıkıntı yaşar mıyım sizce? Damak tadı, ishal vs

tursubebe

@Patili_1 kısır olmasına rağmen yetişkin maması kullanmak mantıklı geldi. Teşekkür ediyorum öneri için.