Kedi Traşı Hakkında Yardım

Merhaba 1 yaşında sokak kedisi sahiplendim. Ankara-Van kedisi kırması sanırım. Daha önce hiç aşı olmadı yeni bu gün iç-dış parazit ve traşı yapılacak. İzmirden Ankaraya gelirken tüyleri arasında siyah bir böcek gördüm uzun uğraşlar sonucu yakaladım ve öldürdüm. Ankaraya varınca ilk iş randevu almak oldu. Traş yaptırma sebebimiz çok fazla tüy döküyor olması normal kedilerden daha çok. Vitamin eksikliği için malt aldım onu kullanmaya başlayacağız. Tüylerinin arasında yarada olduğu için bu kararı verdik. Kimisi traş yaptırmanın yanlış olduğunu söylüyor, keyfi yaptırılmasına bende karşıyım lakin bu bir zorunluluk haline dönüştü bizim için. Üstelik bayram için akrabalarda kaldığımız için dökülen tüylere laf edip kavga etmemiz de çok olasıydı. Randevu saatimiz için az önce kliniğe gittik. Kedimi gördü kutusundan kaç yaşında gözüme çok küçük geldi risk teşkil edebilir bana dedi. Nasıl yani 1 yaşında yaklaşık 3-4 kilo vardır dedim. Beyaz kediler de riskli olabiliyor durum dedi. Ne alaka anlamadım ilk kez duyuyorum bunu. Siz böyle bişi hiç duydunuz mu? Kadın böyle diyince içime bir kurt düştü. Anestezi uyguluyor sanıyordum ben, anesteziyi kaldıramaz mı dedim. Anestezi değil sedasyon yapıyoruz daha hafif ve daha az riskli sadece beyaz kedi bir tık risk taşıyor dedi. Napalım bilemedim bir süre sessiz kalıp düşündüm. Bişi olacağını sanmam tabi dedi. Bizde önümüze koyduğu kağıdı imzaladık. Klinik de kedimizi bıraktıktan sonra arabada klinik yorumlarını okudum. Bir kaç kedinin ve köpeğin ölümüne sebep olmuşlar. Başımıza böyle bişi gelirse kahrolurum. Olumsuz düşünmek istemiyorum ama bir sorun olursa veteriner hekim hakkında soruşturma açabilir miyim? Ya da sizce çok gereksiz panik mi yapıyorum şu an? Kafam karman çorman oldu stres den. Koşa koşa gidip kedimi alasım bile geldi. Aşağıya kedimi ve yarasını bırakıyorum. Az çok bilgisi olan bir kaç şey yazarsa çok sevinirim gerçekten🥺🙏🏻

11 CEVAP

Warriorsans

Siyah gördüğünüz şey yüksek ihtimalle piredir, iç dış parazit yapılsın güçlü bir ilaç yapılırsa pireleri öldürür. Tıraşa gelince kesinlikle yanlış bir uygulama, tıraş kedilerin tüylerinin dökülmesini engellemez tam tersi stresten ve vücudunun korunmamasından daha çok dökmeye başlar. Kedinizin tüylerini her gün tarayarak, kaliteli mamayla besleyerek ve ihtiyacı olan vitaminleri vererek tüy dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Tüy döküyor diye tıraş etmek tamamen bir sorumsuzluktur ve çok yanlıştır

Superisi814

Keşke kediniz de sizden şikayetçi olabilse de , o korkuyla kedinizi tras iskencesine maruz bırakamamiş olsaydınız.Size uygun olmadığı belirtilmiş, yine de tras ettirmekte ısrarcı davrandığınız yetmiyor, bir de bir şey olursa veterineri şikayet ederim diyorsunuz.Ne âlâ dünya. Zorundalik olmayan mazaretleri de sıralayıp, bizim için zorunluluk haline geldi demeniz ayrı bir tezat .De minareyi çalan kılıfını hazırlar demislerz kendi özürleriniz ile vicdaninizin sesini de bastırabilirsiniz artık .Iyi de konu hakkında bilgisi olan biri zaten traş mevzusunu desteklemiyecektir. Umarım o kedicik bir şekilde kaçar ve ona bir kap mama veriyorum diye herşeyi yapma haddini ve hakkını kendinde bulamayan, gerçekten emin eller ile buluşur.

Selenay1

Zorunluluk olup olmadığına siz değil veteriner hekim karar verir. Dış parazit ve tüy sağlığı için çözüm bulmanız yeterli olurdu akrabalar laf eder diye traş ettirmek çok bencilce. Anesteziden dolayı ölenler duydum ama sedasyon hiç duymadım. Ne olursa olsun hayvanın hem orada tek başına hem de evde tüysüz bir şekilde yaşayacağı stresi hiç hesaba katmamışsınız yazık gerçekten

Mirabonibon

Okurken kediye o kadar üzüldüm ki gerçekten yemeğini suyunu veriyorsunuz diye ona her şey yapabileceğinize inanıyorsunuz yazık gerçekten yazık.

aslihan_e

Bir de siz karma aşısı yapılmamış kediyi veterinerde bırakmışsınız. Oraya hep hasta kedi geliyor, gençlik hastalığı kaparsa ölür biliyor musunuz acaba? Ev kedileri gençlik hastalığını daha çok veterinerden kaparlar.

aslihan_e

Ayrıca kedinin başına bir şey gelirse hiçbir şey yapamazsınız, ilk olarak belge imzalamışsınız ikincisi insanlar bile doktorlar hata yaptığında dava açınca kaybediyor çünkü mahkeme kazaların, yanlış teşhislerin olabileceğini söylüyor.

Kedimin yarasına da ilk gün sirke ikinci gün merhem sürdüm. İnternetten okuduğumda bu şekilde yapılmasına iyi geldiği yazıyordu önerdiğiniz bir krem varsa söyler misiniz? Stres den ve sıcak dan bu şekilde yaralar olabileceği yazıyordu. Uyuz, mantar vs yaralarına benzediği için ayırt yapmak benim için çok zor lakin veterinere traş esnasında yaraya bakmasını da istedim

aslihan_e

Beyaz kedilerin ciltleri cilt kanserine daha yatkın olur, onlar güneşe karşı daha hassaslar. Bu albino ya da sarışın insanlardaki gibi. Tüylerini kesmek cilt hassasiyeti oluşturabilir. Bildiğiniz gibi uzmanlar güneş olmayan yerlerde bile güneş kremi sürmemizi öneriyor yani güneş ışınları tüyleri kesilince onun cildine daha fazla zarar verecek. Ayrıca tüylerin içinde algılamalarını sağlayan bıyık benzeri tüyler var, onları kesince vücut dengesi bozuluyor, çevreyi algılama güçleri zayıflıyor. Tüyler gidince sıcaktan da daha fazla etkileniyorlar. Traş olduktan sonra psikolojisi bozulan çok fazla kedi var. Traş tüy dökümünü arttırır. Akrabalarınız eleştirecek diye kedinize büyük bir kötülük yapmış olacaksınız. Hayvanlar büyümeyen bebek gibiler, akrabalarınız bebeğinizi eleştirse bebeğinize zarar verecek bir işlem yaptırır mısınız? Her veteriner uyarmaz bile, sizin veterineriniz para peşindeki insanlardan değil belli ki, sizi uyarmış. Beyaz kedi değil siyah kedi olsa daha zararlı ama beyaz hayvanlar bir tık daha narin olabiliyor.

aslihan_e

*olsa da zararlı

Anonymus683514

Bence arkadaş bilmeyerek bir şey yapmış, çok da üstüne gitmemek lazım (tam da anlamadı mesajlardan tıraş edilmiş mi yoksa bekliyor mu?). Bir daha ne çok çok zaruri olmadığı sürece kedinizi tıraş ettirmeyin. Her anlamda çok yanlış bir uygulama.

Selenay1

Bilmeyerek kimse bir şey yapmaz hem tüylerle uğraşmamak için hem de daha temiz hissetmek için kendi kendisine böyle bir karar vermiş anladığım kadarıyla. Umarım bu kedinin canına mal olmaz. Ama olmasa bile zaten hiç bilmediği insanların yanında bilmediği bir yerde zorla tüyleri kesilmiş bir şekilde yaşayacağı stresten hasta bile olabilir