Kedim Ve Misafirler

semih85

Evet kedimin ev ahalisinden başka kimseye tahammülü Yok kim gelirse gelsin tıslıyor ve ayaklarına partileriyle saldırıyor. Eş dost bize gelmekten çekinir oldu :))) biri gelince de odaya kapatmak istemiyorum ama bazen mecbur kalıyorum çünkü hem kendi huzursuz oluyo hemde insanlara rahat vermiyo. Öneriniz varmı bu konuda ?

11 CEVAP

ursaminor

Bazı kediler böyle işte eve biri gelince pırttt ortadan kaybolur. Aynı evin ergenleri gibi :D
Zorla salona çağırıp merhaba dedirtebilene aşkolsun.
Bizde mesela tam tersi, yüz kişi gelsin bizim kız yüzüyle de tek tek oynar. Topunu taşır tek tek herkese. İşveler filan.

Sizin çareniz ödül mamaları. Eve gelen misafir ödül mamasını verecek öyle bedava yok :D
Onu kimse zorlamayacak sevmek için. Yoksa hep kaçınır ve bunu adet edinir. O kendi gelirse gelir.
Ama gelen kişi tarafından ödül maması verilmesi bu konuda gerçekten işe yarıyor.

kediminnos

Durduk yere mi saldiriyor? Yoksa onu sevmeye mi calisiyorlar

semih85

Ursaminor ; kedim biri gelince ortadan kaybolmuyo aslında hep ortada ama herkese tıslıyor vuruyor patileriyle Ablam gelip bir hafta kaldı mesela varlığına hiç alışmadı son güne kadar hep aynı hareketler bizimle de oynarken çok ısırır mesela bi türlü aşamadık bu problemi fazla asi :)))

ursaminor

Kediler aile bireylerinin gerginliklerini birebir yansıtırlar. Siz gerildikçe o da geriliyor olabilir aslında.
Peki bu saldırılar ofansif mi defansif mi?
Bu da çok önemli.

Ayrıca bu tür gergin kedilerde feliway çok işe yarıyor. Bunu kullanmanızı kesinlikle öneririm. Şimdi noel öncesi indirimlerde çok uygun fiyata bulabilirsiniz. Ev büyükse birden fazla fiş aparatı almanız daha iyi olur.

semih85

Her ikisi de

ilkmssmz

Kaç aylık kediniz?

semih85

Kedim 5.5 aylık

Canandisli

Kisiligi bu eger travma gecirmediyse zorlamayin kedinizi

ursaminor

Evde çok yalnız kaldı mı? Evde çok uzun süre yalnız kalan kediler kendilerini evin reisi sanıyorlar.
Kuzenim 1 aylık tatilin ardından eve döndüğünde (eve her gün birileri gidip kediyle ilgilenmesine rağmen) artık kedinin eskisi gibi olmadığını görmüştü. Yani mesela koridorun başında oturuyor gelene geçene el atıyor "burası benim sen kimsin köpek de buradan geçmeye cüret ediyorsun" cırrrtttt havasıyla :D
Sonra tabi mıncıklana mıncıklana onur filan kalmadı kendisinde o ayrı eheh

Aslında bu tür durumların çözümü yaşı kaç olursa olsun eğitimden geçiyor. Özellikle klikli eğitimler faydalı oluyor. Bu kedi babası filan diye bir adam var ya. Ben şahsen (büyük konuşmayayım hep başıma geliyor) hiç tercih etmem edimsel koşullanma ile eğitimi. Ama bazen çok gerekli olabiliyor. Onun kitabına ve videolarına bir bakın isterseniz. Basit bir iki trick ile çözülebilir bence bu olay. :)

semih85

Duymamıştım onu hiç bakıcam mutlaka

semih85

Bu arada evden olmayan birine ödül maması verdirdim az önce bir tırmık ve tıslama ile sonuçlandı :((