Royal Canin’den N&D Geçiş

stellabennett

bu geçişi yapıp sorun yaşayan var mı aranızda geçiş yaptıktan sonra bu mama kedime yaramazsa tekrar Royal Canin’e aşamalı mı geçmeliyim yoksa direkt geçsem de olur mu bu arada arkadaşlar kedim 10 aylık ama zayıf yaşına göre (2 kilo 100 gram falan) kısır değil ve dişi sizce Royal yaramıyor mu kedime veterinere soruyorum ama ondan değildir mama iyi diyor (veterinerin bir şey bilmediği kesin) sizce bu kiloda ve yaştaki bir kedide mama değişikliği yapmak hastalık yapar mı lütfen tüm düşüncelerinizi yazar mısınız bu arada kedim Scottish Fold bu yüzden fazla proteinli mama olmaması gerekiyor diyorlar bu doğru mu N&D yüksek proteinli bilmiyorum cidden veteriner bile yardımcı olmayınca insan kendi başına ne yapacağını şaşırıyor

18 CEVAP

Anonymus683514

Scottish fold ile protein alakalı mi bilmiyorum ama zaten ND, acana gibi mamalarin proteinli fazla olayı safsata. Bu markalar proplan ve RC gibi mamalara göre daha fazla gerçek et iceriyorlar sadece. Tahminen kediniz RC kitten yiyordur o da piyasadaki en proteinli mamalardan biri. Analiz raporlarına petlebi dahil her yerden bakabilirsiniz

KimJeongguk

Kediniz hareketli bir kedi değilse N&D mama kullanmanızı önermem. N&D mamada protein ve enerji değerleri fazla kedinin bu aldıklarını koşarak veya oyunlar oynayarak atması lazım yoksa kediye zararı olur. Size tavsiyem N&D değilde Exclusion marka mamayı kullanmanız. Kalitesi N&D ile aynıdır ve içeriği N&D ye göre daha dengeli. Ayrıca kedinizi 1 yaşından önce hiç bir veterinere kısırlaştırmayın ve ameliyata girmeden önce kedinin kan sonuçlarına göre ameliyat ettirin yoksa büyük risk almış olursunuz. Tüyü kadar ömrü olsun. ☺️

Anonymus683514

ben şu mama olsun bu mama olsun önerisini doğru bulmuyorum o yüzden bir şey demeyeceğim ama belli ki mama yaramamış sizinkine, değiştirmekte fayda var. her mama her kediye yaramıyor kediler de her mamayı sevmiyor. biraz deneme yanılma şans işi. ben doğumdan beri acana / orijen mamaları kullanıyorum çok memnunum ama yine de elimdeki stok bitince çeşitlilik olması için başka marka alacağım

fcylan

Mama geçiş süreçleri kediden kediye değişiyor sanırım. Biz Rc’den ND’ye geçemedik. İshal oldu, oysa bayağı bir süreçte geçmeye çalışmıştık. Ama mesela RC’den ACANA ve Meraya geçişte sorun yaşamadık. ND deneyimimiz çok kötü olduğu için bir daha kullanmadık.

stellabennett

@Zencefil_F değiştirmemeli miyim yani

tursubebe

Merhaba. Benim kedimde 22 Temmuz'da 1 yaşına girecek zayıf bir kız (2.5 kg). Veteriner yaşına göre çok zayıf olduğunu söylüyor. İki hafta önce kısırlaştırdım, veterinerimiz kısırlaştırmadan sonra kilo alacağını, mamamızın iyi olduğunu söyledi. Ben de sizin gibi Royal Canin Kitten kullanıyorum. 10 kglık paket aldığım için elimdekinin bitmesini bekliyordum başka markaya geçiş yapmak için. Sizin bu yazdığınızı okuduktan sonra da kilo alamamasının sebebi mamayla mı alakalı diye düşünmedim değil. Geçen hafta Brit Care sipariş vermiştim, yavaştan eski mamasına karıştırarak vermeye başladım, RC mamayı yemiyor Brit Care'ı iştahla yiyor. 5 günde 200 gr almış bile. Benim önerim gerçek et oranı daha yüksek mamaya geçmenizden yana. Ben daha erken geçiş yapmadığım için pişman oldum.
Şunu da eklemeliyim, mama geçişi yaparken günlere yaymakta fayda var ishal vs durumlarla karşılaşmamak için.

stellabennett

@tursubebe yine Royal Canin kullanıp kedisinin zayıf olduğunu söyleyen birisi daha vardı gerçekten bazı kedilere yaramıyor sanırım maalesef sizin kediniz ve benimki de onlardan biriymiş Brit Care’de birkaç tane ishal şikayeti duydum o yüzden emin olamadım pek o mamadan N&D düşünüyorum ama emin değilim bu arada benim kediyi veteriner zayıf diye kısırlaştırmadı sizin kedinizde bir sorun çıktı mı kısırlaştıktan sonra zayıf kedileri anestezi kaldıramaz diye ameliyata sokmuyorlar diye biliyordum

Warriorsans

Uzun bir geçiş yaparsanız (min 15 gün) mama geçişi kaynaklı sorunları en aza indirmiş olursunuz. N&d sevdiğim bir marka ocean serisi kısır ve kitten mamalarını severek kullandık. Bir sorun yaşamadım. Mamada her zaman rotasyondan yanayım, 4 5 ayda 1 mamayı değiştirip iyi geldiğine emin olunan mamaları bulup bunlarla rotasyonlu devam etmek bana daha cazip geliyor. Şahsen royaldense n&d ye geçmenizi tavsiye ederim çok iyi de gelebilir yaramayadabilir bu kediden kediye değişiyor. Natures variety markasına da bakabilirsiniz yada sanabelle veya bozita. Bunlar da güzel markalar ve n&d ye nazaran şikayetleri çok çok daha az. Kediniz 2,5 kg ı geçip kısırlaşmasına engel bir sorunu olmadığında kesinlikle kısırlaştırmanızı tavsiye ederim yoksa her kızgınlığında mahvoluyorlar. Sağlığı için kısırlaştırın derim. Yaş mamayı da ihmal etmeyin n&d, schesir, nutri feline, Felicia konserve, naturea, gimcat, reflex essantial serisi gibi güzel içerikli yaş mamalarla destekleyebilirsiniz.

stellabennett

@Warriorsans önerileriniz için çok teşekkür ederim sizce mamasını şu an mı değiştireyim yoksa kısırlaştırdıktan sonra mı

tursubebe

Aslında ben kısırlaştırma işlemini daha küçükken, kızgınlığa girmeden önce yaptırmak istiyordum ama maalesef bizim veterinerimizde sizinki gibi zayıf olduğu için kısırlaştırmamıştı. Araya kızgınlıkta girince 2 aya yakın beklemek zorunda kaldık, o süreçte de kilosu artmış oldu. En az 2.5 kg olması gerekiyormuş, turşucuk da tam olarak 2.5 kg çıkınca kısırlaştırma yapıldı. Operasyona girmeden önce hemogram bakıldı, sadece bağışıklığı biraz düşük çıktı, 1 hafta vitamin kullandıktan sonra operasyon yapıldı. Çok şükür anesteziyle alakalı hiçbir problem yaşamadık, süreç gayet iyi ilerledi.

cat_expert

İlginç bir durum sizinki.

Royal canin ve türevi mamalar yüksek tahıllı mamalardır haliyle kediniz yedikçe yer doymaz ve hızlıca kilo aldırır fakat sizde tam tersi olmuş. Nd düşük tahıllı bir mama ve kilo kontrolü konusunda oldukça başarılı bir mamadır yani royal canin yiyip kilo almadıysa nd ile hiç almama ihtimali yüksek.

KimJeongguk

Kediniz hareketli bir kedi değilse N&D mama kullanmanızı önermem. N&D mamada protein ve enerji değerleri fazla kedinin bu aldıklarını koşarak veya oyunlar oynayarak atması lazım yoksa kediye zararı olur. Size tavsiyem N&D değilde Exclusion marka mamayı kullanmanız. Kalitesi N&D ile aynıdır ve içeriği N&D ye göre daha dengeli. Ayrıca kedinizi 1 yaşından önce hiç bir veterinere kısırlaştırmayın ve ameliyata girmeden önce kedinin kan sonuçlarına göre ameliyat ettirin yoksa büyük risk almış olursunuz. Tüyü kadar ömrü olsun. ☺️

stellabennett

@tursubebe hiçbir problem yaşamamış olmanıza çok sevindim umarım biz de yaşamayız verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

stellabennett

@cat_expert peki önerebileceğiniz bir mama var mı

stellabennett

@KimJeongguk çok teşekkürler bu arada kedim hareketli değil Exclusion araştıracağım başka öneriniz var mıdır