Fip Şüphesi Hakkında Acil Bilgi

Instant71

Merhabalar,

Kedimin 15 günü geçkin ishali vardı bu aşama da 6 gün kadar fortiflora probiyotik kullandık çare olmayınca veterinere götürdüm tahlil yapıldı. Böbrek değerlerinin kötü olduğu ve hasta olduğu söylendi öte yandan Albumin glolubin oranı 0.6 çıkınca fipten suphelenildi. 3 gün kadar serum 5 gün kadar antibiyotik tedavisi gördü bu aşama da fip ihtimaline karşılık fip ilacına başlanıldı. Veterinerin önermemesine rağmen PCR testi yaptırdım ve sonuç negatif geldi veteriner ise fip ile alakalı immunecomb testinden başka teste guvenmeyecegini söyledi. Yapılan tedaviler sonunda kedimin ishali normale döndü şuan da ise kakasını çok az ve çok zor yapmaya başladı. Bu aşama da ne yapacağım konusunda çaresizim. Öte yandan yaptırdığım PCR i 270 TL Gibi bir fiyata yaptırmıştım fiyatından dahi testin çok kaliteli bir yer tarafından yapılmadığını düşünüyor veteriner. Sizce yeni testi yaptırıp o aşama da ilacı kullanmalı mıyım yoksa PCR sonucuna güvenip ilacı kesmeli miyim ?

12 CEVAP

Anonymus985465

Böbrek değerleri kötüyse böbrek yetmezliği olabilir. Kesin fip teşhisi konmadan yan etkileri bilinmeyen bir maddenin kedinize enjekte edilmesi son derece sağlıksız.
Vakit kaybetmeden tam biyokimya yaptırın.
Sağlık haberlerinizi bekliyoruz.

Anonymus985465

Kedinizin bağışıklığını yüksek tutmak için haşlanmış tavuk, hindi, yağsız kıyma
Haftada bir ciğer, balık, yumurta sarısı yedirin.

Cook

Kediniz fip mi diye dusunuyorsaniz lutfen
1- kedinizin semptomlari nedir? Ne zamandir boyle? Istahi, ishali, atesi ne durumda?
Sivi birikimi var mi? Yuruyusunde, ziplayisinda, kafasini tutusunda bir degisiklik/gariplik var mi? sorularina cevap verin.
2-CBC (hemogram ya da tam kan sayimi diye de gecer) ve BIYOKIMYA (alb glob degerleri de olacak) testlerinin sonuclarini ekleyin.
3- ek olarak yapilan tetkikleri paylasin (rontgen, ultrason, fcorona testi vs). Fcov, felv, fiv testlerini hizli kitten baktirirsaniz cok iyi olur.
4- kedide sivi birikimi var da karnindan sivi ornegi alinirsa sadece rivalta testi yaptirmakla kalmayin, israr edin sitolojiye gonderilsin.
1 ve 2 olmadan bir sey soylemek dogru olmaz. Bu iki kisim tartismaya acik degil. Yaptirmak zorundasiniz. (Ornegin “Kedim ishal acaba fip mi” diye soru sorulmaz, fal bakmiyoruz
3 ve 4 cok iyi olur ama opsiyonel diyelim baslangic icin.

Cook

Pcr testi,hızlı test kitleri,hatta titre testi bile yanıltıcı olabilir.Benim çocuğumun korona titresi S5 ve fip değil,titresi S2 olup fip olan çocuklar da gördüm.Semptomları nelerdi,gs ye başlandığından beri düzelme yaşadı mı?Albumin düşüklüğü ya da globulin yüksekliği böbrek,karaciğer problemlerinden kaynaklı da olabilir.Deneme yanılma yoluyla gs tedavisi 2 hafta uygulanabilir bütçeniz uygunsa,2 hafta sonunda alb/glb oranı 0.8 e yaklaşmışsa fip olarak düşünebilirsiniz.Ama uzun süreli fip olmayan kedide gs kullanırsanız karaciğer ve böbreklere zarar verebilir.

Chibi09

@cook un dediklerine katılırım. Gs bobrek ve karaciğere aşırı yüklenen bir ilaç. Bobrek ve karaciğer ilaçları kullanmadan kesinlikle kullanılmamalı. Teşhisinde de %100 sonuç veren bir test yok. O yüzden diğer fip testlerine verceğiniz para yerine başka organlarından kaynaklanabilecek hastalıkların olup olmadığını teşhis etmeyi deneyebilirsiniz.Ben yanlış biliyorumdur belki ama fipte ishal değil kabız olur genelde. Virüs bağırsak bölgesine yerleşiyor diye biliyorum. Sizinde hangi fip türünü teşhis koyduysa internetten araştırma yapmanızı öneririm.

Lokumcukk

Merhaba benim yavru kedimde çok uzun süredir ishal kokulu bir ishal ama kan yok sizinki nasıldı acaba veterinere götürdüm test yapmadan antibiyotik tedavisi yaptı ama bir işe yaramadı bende artık farklı şeylerden şüphelenmeye başladım

Instant71

Kokulu ishaldi bizimki de

gokhansultan

Böbrek ve karaciğer için takviye/tedavi uygulayıp 10 gün falan sonra tekrar biyokimya bakılsın. İmmunocomb coronavirüsün titrasyonu hakkınfa bilgi verir. Fcov testi negatif çıktıysa coronavirüs yoktur (testin hata payı da var) immunocomb da negatif çıkar dolayısıyla

Fip ilacı dediğiniz gs tedavisi mi? Kaldı ki fip in başka ilacı yok. Eğer gs iğnesi vurduruyorsanız kesin teşhis konmadan sakın yapmayın. Yok eğer veteriner fip ilacı diye başka şeyler veriyosa hekiminizi değiştirmeyi düşünün çünkü dediğim gibi fip ilacı diye bir şey yok tek çözümü 84 günlük gs tedavisi.

Ayrıca fip teşhisi konulursa tavuk haşlaması yumurta haşlaması verin yani kaliteli yüksek protein.

Instant71

GS tedavisi görüyor evet. Tedaviye geç kalmayalım diye sonuç gelmeden başladık veteriner fip değilse bile hiçbir zararı olmayacağını söylemişti

gokhansultan

Bize hekimimiz fip teşhisi kesin konulmadan başlamamıştı riski olacağını söylemişti ben de buradan yola çıkarak öneride bulundum. Ha sonrasında fip teşhisi kesinleşti tedaviye başladık :) eğer hekiminiz zararı olmaz demişse ona güvenmekten başka çare yok zaten

Minigimmm

bu testlerin hata payı pozitiflik kısmında olabiliyor, sizin negatif çıktıysa negatiftir hekimimiz bize öyle demişti ve corona varsa 2 dakika sürmez hemen ikinci çizgi belirir testte demişti. sizin kediniz corona değildir corona virusu taşımayan kedi fip de olmaz. o halde ishali başka bir şeyden kaynaklıdır. mesela ilk düşünülmesi gereken madde yediği kuru yaş ödül mamaları. sindirim sistemi destekleyici mamaya geçilebilir ishali kesilecektir. ve probiyotiginizi değiştirip farklı daha etkili bir ürün alabilirsiniz. biz vedavet markasınınkini kullanıyoruz tavsiye ederim. hap şeklinde. ve kedinizin bağışıklığını destekleyecek hizlica toparlayacak vetomune takviyeyi tavsiye ederim. her ikisinide sadece kliniklerde bulabilirsiniz düşünürseniz

Instant71

Test kiti ile kanda pozitif çıkmıştı daha sonra laboratuvardan pcr yaptırdık negatif çıktı. İlacın bir yan etkisinin olmadığıni erken müdahale olarak hemen başlamamiz gerektiğini söylemişti