Kedim İstahsiz , Zayif Ve Araliklarla Kusuyor.

Mertly

1 sene oncesinde 3. Kattan dustu ve ayni gün yapılan biyokimya testinde " akut böbrek yetmezliği" olduğunu sadece renal mama yiyebilecegini ogrendik.
Son 6 aydir o belirtileri vermedigi icin normal mamayla besledim.
Dun biyokimya ve hemogram testi yaptirttim, bobreklerinde veya vücudunun herhangi bir yerinde bir sorun olmadigini gayet sağlıklı olduğunu söyledi veteriner.
Ama ilk geldiginde mama yetiştiremedigim kedim , 1,5 kg mamayi 1 bucuk ayda ancak bitiriyor( gunde 33 gr gibi cok dusuk bi rakam) ve cok zayif,aralıklarla dışkı şeklinde silindir biçimde kusuyor ama veteriner testlerde sorun olmadigini istahsizliginin kisir olmamasindan kaynakli oldugu kusmasınında her kedide olduğunu söyledi.Ne yapacağımı bilmiyorum Yakın çevremde baska veterinerde yok
Yorumlamak isteyen olursa test sonuçlarını atabilirim buraya.

12 CEVAP

Anonymus985465

Hiç vakit kaybetmeden biyokimya ve hemogram sonuçlarıyla liyakatli ve ilgili uzman bir veterinere götürün.
Liyakatsiz ve ilgisiz veterinerler yüzünden çok kıymetli zamanı kaybettim ve teşhisten itibaren 2 ay içinde evladım Kronik BÖBREK Yetmezliğinden hayatını kaybetti.
Umarım sizin evladınız eski sağlığına kavuşur

Anonymus985465

Veterinerlik Fakülteleri hakkında burda birçok arkadaşın çok olumlu yazılarını okudum.
SDMA testi, tek erken teşhis metodu Diğer standart testlerde böbreklerin 3/4ü işlevini yitirdiğinde böbrek yetmezliğini gösteriyor. Bu safhada ise sadece mevcut durum korunmaya çalışılıyor.
SDMA testini İstanbul dışında yapan laboratuvar var mı araştırmalı. Fakülte'ye de sorulabilir.
Diyaliz hizmeti veren klinikler de var.
Enerjinizi yüksek tutun.
Sağlık haberlerinizi bekliyoruz

Anonymus985465

Şimdiden virbac renal mama, renal yaş mama ve Renafelin öneriyorum.
Yediği miktar çok az. Bu yüzden şimdiden serumla da beslenmeli.

Mertly

Anladim fakat sonuclarda tum degerler referans degere yakin bile degil yani cok iyi gözüküyor sonuçlar.
İştahsızlık ve kusmanın baska bir nedeni olamaz mi sizce?

Mertly

Ben düştüğü gün yapilan testte cre bun gibi degerlerin cok yuksek çıkmasını o gun aldigi darbeden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Boyle olabilir mi sizce?

Anonymus985465

Çok sebebi olabilir.
Bağırsakta tıkanıklık gibi.
Ancak her veteriner test sonuçlarını doğru yorumlayamıyor. Fakülte'ye götürmenizi öneriyorum

Anonymus985465

1 sene önce 3. kattan düştükten sonra TOMOGRAFİ çektirdiniz mi?
Bir yerinde ağrısı acısı olan kedinin iştahı kesilir. Aynı zamanda kusması düşme neticesi bir hasarın göstergesi olabilir.
Kafatasında/omurgada çatlak ve/veya organlarında hasar olabilir.
Barınaktan sahiplendiğim yavruya 3 farklı veterinerde astronomik ücretler karşılığında her türlü test yapıldı ve çeşitli ilaçlar tedaviler denendi.
Timografide hidrosefali (beyinde su toplanması) göründü.
Yazdıklarınızdan kedinizin sağlık sorunlarının düşme neticesi bir senedir devam ettiği gözönüne alındığında acil bir tomografi çektirmek en doğrusu. Fakülte'lerin fiyatlarının özel veterinerlerden çok daha düşük olduğunu burda birçok arkadaş paylaştı.

Anonymus985465

Böbreklerde kan dolaşımını kesen her türlü şok/darbe akut böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

Deniz1741

Veterineriniz kısır olmamasından kaynaklı olabileceğini de söylemiş. Kısırlaştırabilirsiniz.

Anonymus985465

Sağlık sorunu olan bir kedinin kısırlaştırılmasını önermem. Bağışıklığı çok yüksek olmalı.

Deniz1741

Tabi ki gerekli sağlık koşulları uygun olursa eğer.

Ryhn12

Benim kedim de kızgınlığa girdiği dönemde yemeden içmeden kesilmişti,kendi elimle yediriyordum.Ayrica evde bağırıp koşuyordu hep. Kan testinde bir şey yoksa kızgınlık da olabilir.En iyisini veterinerler bilir tabi