Kedimi Sahiplendirmeli Miyim?

Merhaba,
5 aylık tekir kedim var. 4aydır birlikteyiz, birbirimize çok bağlıyız. İş nedeni ile şehir dışına taşınacağım. Tek başıma kira karşılamam mümkün değil, yakın bir arkadaşımla kalacağım ancak kediye alerjisi olduğu için kedimi kabul etmiyor. Geçici olarak 1 ay kadar bir süre onu aileme vereceğim, ama ailemde ona bakmakta gönüllü değil ve kimsenin benim kadar ona bakabileceğini zannetmiyorum. Ben ona çok bağlıyım, onsuz uyuyamıyorum, onsuz bir yaşam düşünemiyorum. Başkasına sahiplendirme fikri beni kahrediyor ancak kedinin sağlığı ve onun iyiliği için sizce ne yapmalıyım?

14 CEVAP

Gunesyildirimm

Kedinizin ailenize bakacağını söylemişsiniz ne güzel işte. İstekli/isteksiz, iyi/kötü bir şekilde bakacaklar yapacak bir şey yok. Vereceğiniz kişinin iyi bakacağı ne malum? Güvendiğiniz kişiye verebilirsiniz demişler ama kime nasıl güvenebilirsiniz ki? Arkadaşımın ailesi maliyeti yüzünden camlara tel yaptırmıyordu. Arkadaşım da sırf kedisinin iyiliği için sahiplendirdi. Hem de kediyi yalvar yakar isteyen yakın arkadaşlarından birine sahiplendirdi. Kız napmış dersiniz, bir süre sonra kediyi arkadaşıma sormadan başkasına vermiş. Verdiği kişi napmış dersiniz, kedinin dışarı çıkmasına, yaralanmasına, yavrularının olmasına izin vermiş. Sonra hamile kaldı diye kediyi evden atmak istemiş. Arkadaşım bir sürü yuva bulmuş, ki yetişkin kediye yuva bulmak ne kadar zordur bilirsiniz. Sonra bir anda hamile kişi kediye kıyamamış, arkadaşımın bulduğu kimseye vermemiş kediyi. Peki şimdi kedi nerde dersiniz? Bilmiyoruz. Çünkü arkadaşımı her yerden engellemişler, telefonlarını açmıyorlar. Yüksek ihtimalle bir şey oldu kedime, telefonlarımı açmaya cesaretleri yok diyor. Dese kaç yazar şu saatten sonra? O da sizin gibi kedisini o kadar çok seviyordu ki iyiliği için ondan vazgeçmeye razı oldu. Sonuç? Hayvancağızın başına kim bilir neler geldi. Üstelik yakın bir arkadaşıydı bunu yapan. Yapmayın, etmeyin. Üstünden o kadar zaman geçmiş olmasına rağmen hala ağlıyor fotoğraflarına videolarına bakıp. Sonra çok üzülürsünüz, ona sizden iyi kimse bakamaz. Bırakın bir süre zorlansın, uzakta kaldı diye psikolojisi bozulsun, bunların hepsi çözülebilir şeyler. Ölümden başka her şeyin çaresi var. Biraz zorluk çekersiniz ikiniz de ama gözünüz arkada kalmaz, hayatınız boyunca pişmanlık yaşamazsınız.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Güncelleme yapıyorum, kedim ailemle ve ona çok alıştılar bende burada kendi düzenimi kurdum, kendi evime çıkacağım. 2 ay sonra kedimle yeniden kavuşacağız.

Zelaaaa

Eğer arkadaşınızın tek sıkıntısı alerjiyse ve kedinizi SADECE alerji konusu sebebiyle istemiyorsa şunu söyleyebilirim, benim annemde ve kardeşimde alerjik astım var fakat hiçbir şekilde kedimizim tüyünden etkilenmiyorlar. Bizim tek yaptığımız şey düzenli tarama ve evi iyi havalandırma. Bi arkadaşımın kedi alerjisi var ve evimize rahatlıkla gelip gidebiliyor. Ha derseniz ki arkadaşınızın alerjisi ileri düzey değilmiş, başka bi kedisi olan arkadaşımızın evine gidince gözlerinden yaşlar akıyor, kaşınıyor vs. Bence olay tamamen evi havalandırmakta ve kediyi her gün taramakta. Çok geçmiş olsun diyorum inşallah gönlünüze göre bir çözüm bulursunuz

yumak_bey

ailenize verdikten bir ay sonrasında ne olacak onu anlamadım yani neden bir ay

Ben gideceğim şehre alışıp düzenimi kuracak sürede bakabileceklerini söylüyorlar sadece. O da zoraki.

miabia

aileniz sizin yerinize kedinize baksın ki sizden daha az varlığını hissettirceğine eminim 😂 şaka bir yana başka bir şehre gidip düzen oturtmanız için belli bir süreniz olmayacağından kedinizi aileniz bakamayacak ise güvendiğiniz ve ona iyi bakacak birine sahiplendirebilirsiniz

miabia

aileniz sizin yerinize kedinize baksın ki sizden daha az varlığını hissettirceğine eminim 😂 şaka bir yana başka bir şehre gidip düzen oturtmanız için belli bir süreniz olmayacağından kedinizi aileniz bakamayacak ise güvendiğiniz ve ona iyi bakacak birine sahiplendirebilirsiniz

martuyl

çok zor bi durum ya.. başka ev arkadaşı bulma imkanın yok mu

Deniz1741

Ben olsam asla bırakmazdım yavrumu. Tüm şartları zorlardım. Başka ev arkadaşı vb. Yani kendinize uygun kirada bir küçük ev. En azından kendi düzeninizi kurana kadar ailenize bakması yönünde ısrarcı da olabilirsiniz. Sizi anlayabiliyorum ama kendi adıma kedimden vazgeçmek son çarem bile olmazdı. Umarım bir yol bulursunuz 🙏🏻

Anonymus683514

Bir kediye 1 ay bakan insan onu zaten bırakamaz. Aile bir ay bakabiliyorsa o kedi orada kalır ömür boyu.

Superisi814

Alerjisi olan arkadaşınıza söyleyin, benimde alerjilerim var ve kendi kedimle uyuyoruz.Kapimin önü kedi ve köpek dolu, hergün hepsini seviyorum.Antihistemanik diye bir şey var , burun ve göz akıntısı için mendil var ..
Alerji denilen şeyin çoğu zamanla bir raddede kalıyor bu arada alerjik astımı olan biri yazıyor size ..
Bu alerji olayını çok da abartmaya gerek yok yani..

Lils

Ailenizde kalırken güvenilir bir sahip arayın bence. Şu an yavru sahip bulabilir ama biraz daha büyüyünce sahiplendirmek çok ama çok zor olur. Aileniz güzel bakabilecekse onlarla kalsın ama 1 ay sonra sizin alabileceğiniz kesinse yoksa direk sahiplendirmek en mantıklısı bence.

miraytas

Proplan liveclear serisini ve pippet diye bir alerji spreyi var kullanın bunları alerji gözle görülür azalıyor. Ben neler çektim alerjim yüzünden gözlerim açılmayacak raddede şişiyordu nefes alamıyordum astım ilacı almadan bir gün geçiremiyordum ama bunlar sayesinde ve kediyi düzenli tarama, havalandırma sayesinde bunlar atlatılıyor