Sizce Bu Kedi Ne Renk? Hangi Tür Tekir?

miapaw

Koyu Yeşil + kahverengi + siyah + toprak sarısı

9 CEVAP

Heiter

Fotoğrafı gördükten sonra geri aldım yorumumu ;)
Fotoğraftaki bildiğiniz tekir kedi.

Heiter

Tekirin türü diye bir şey olduğunu sanmıyorum. Sokak kedileri melez ırklı oluyor. Tekir, aslında desen adı ama sokak kedilerine tekir deniliyor işte. İngilizcesi, "domestic shorthair".
Fotoğraftaki kedinin renginin İngilizcesi "brown mackerel tabby", Türkçesi kulağa pek hoş gelmiyor: "kahverengi uskumru tekir" Mot-a-mot çevirince böyle oluyor malesef.

ursaminor

Heiter :D
Bir çevirmen olarak olaya müdahale ediyorum ve açıklıyorum: mackerel denme nedeni kedinin deseninin uskumrunun (yani orkinosun) sırtındaki desene benziyor olması.

zeynepgurgen

Kahverengi tekir

Heiter

@ursaminor
Meslektaşmışız öyleyse :)
Uskumru olduğunu ben de biliyorum, sportif balık avı yapan biri olarak.
Kulağa tuhaf geliyor yine de. Özellikle de, kedilerde renk ve desen konusunda Türkçe'de yaygın kullanılan ifadeler olmadığı için.
Katkı için teşekkürler yine de ;)

miapaw

Heiter

Kesin konuşamam tabi ama calico olabilir.

miapaw

Tekirin hangi türü ve sizce ne renk?

miapaw

Resimdeki kediye gri diyenler var böyle düşünen var mi?