Kedim Kakasını Yaptıktan Sonra Poposundaki Tüye Bulaşıyor

merhaba kedim normalde kendini çok sık temizler ama son zamanlarda yani 4 gündür kendini o kadar temizlemiyor ve tuvaletini yaptıktan sonra üstü başı kokuyor ve poposuna kaka bulaşıyor onu almıyor kedim 3 veya 4 yaşında belkide 5 sokaktan sahiplendiğimiz için yaşını tam olarak öğrenemedik ve kendini bana temizlettirmiyor suyla ıslatmaya çalıştım ama hâlâ aynı durumda napmalıyım?
Tüy kesiminden korkuyorum...

12 CEVAP

Superisi814

Havalar sıcak seyretmekte, suyunu günde bir kaç sefer tazeleyin.Mumkun ise yaş mamasina bir kaşık su ekleyin.
Bazen susuz kalan, ya da yeterince su tuketmemis kediler kendini temizlemeyi bırakıyor.
Parfümsüz ıslak mendil, ya da nemlendirilmiş peçete ile siz bir silin.
Ardından o temizlemeye basliyacaktir.
Bir de tuvaleti yeterince kum ve temiz mi , kontrol edin.

emreovec

Poposuna su püskürtün ıslaklıktan rahatsız olup yaşayacaktır ama tüyleri uzunsa, kumu azalmışsa poposuna kaka bulaşması çok normal.

Trgt41

İshal veya dışkıda yumuşama sulan ma var mı

1manf5

benimki de son zamanlarda öyleydi, artık temizliyor. endişelenmeyin, geçecektir.

denedim ama temizlemedi yada suyu hissetmedi fazla su dan dolayı üşütürse diye endişeleniyorum ama tekrardan fısfısla deniycem

selinay41

Islak mendili yıkayıp yıkayıp silmeyi deneyin benim kedim uzun tüylü ve hep kaka bulaştırıyor o yüzden düzenli olarak kesiyorum poposunun tüylerini

Superisi814

Evde kendiniz mama yapmayı denediniz mi hiç ?Biraz tavuk haslasaniz , suyunu da içse , ya da tavuk ciğeri, olmadı yürek.. Başka seçenekler de var tabii..
Ben hiç gerçek et yemeyen kedi ya da köpeğe denk gelmedim.Bu önerileri sıraladım ancak belki denemissinizdir.
Su içmesi için evde en az iki su kabı olsun o halde .
Bunları da yaptıysanız ve ben siraladiysam, kusura bakmayın ..

Selenay1

Kakası normal olduğunda zaten popolarında herhangi bir şey kalmıyor dolayısıyla tüye de bulaşmıyor. Probiyotik verebilirsiniz kakasının düzelmesi için önce yapmanız gereken şey düzgün kaka yapmasını sağlamak

Trgt41 evet dışkıda yumuşama var ama normal durumda bi yumuşaklık

Superisi814 kedim asla yaş mama yemiyor kuru mamadan hariç kışın papatya çayımdan içtiğini görmüştüm.
yaş mama sevmiyor hiçde yemiyor sokaktan sahiplendiğimize rağmen değişik bi kedi bilmiyorum böyle bi problem yaşayan var mı ?
Veterinere sorduğum da yememesi en iyisi demişti.

kedi çimi alıcağım o halde iyi gelir belki

önerileriniz için teşekkür ederim ilk defa yıkadım popsundan gitmiyordu dışkı ve suyu seviyormuş meğerse tertemiz oldu🥹