İç Parazit Hapı Sonrası İshal

byzkpln

Geçen haftasonu 2 kedime iç dış parazit hapı ve damlası yaptım. Kedilerimden 1 tanesi ne zaman parazit hapı yutsa ishal oluyor. Küçükkende böyle 1-2 hafta boyunca ishali kesilmek bitmemişti. Şimdi yine öyle. Parazit hapından sonra ishal olması parazit belirtisini gösteriyor diye biliyorum. Fakat dışkıda hiç parazit çıkmıyor. Yakın zamanda kanda vermiştik karaciğer yetmezliği çıkmıştı bununla bi etkisi olabilir mi acaba ?

4 CEVAP

aslihan_e

Parazit ilacı sonrası ishali düzenlemek için kediyi bir gün boyunca aç bırakın, aslında 24-48 saat arası deniyor ama ben kedilerime 48 saat dayanamam, bu süre boyunca 1 litre suya bir çay kaşığı tuz bir çorba kaşığı şeker atın, elektrolit dengesinin sağlanması için o sudan kediye ara ara verip az az sık sık içirin. Doyana kadar içmemesi gerek. Sonra tavuk göğsü haşlayıp suyuna lapa pilav pişirin birkaç gün kedinizi tavuk göğsü ve lapa pirinçle besleyin. Bu veterinerlik fakültesinin dersinde kedilerin ishal tadavisi için geçiyor. Bu sayede iç parazit hapı sonrası ishalden kurtulamayan, altlarına yapan yavru kedileri kurtardım.

byzkpln

Çok teşekkür ederim deneyeceğim 🙏🏻 @aslihan_e

Tenizol kullandım

aslihan_e

Parazit olmasa da parazit ilaçları ishal yapabilir. Parazit ilaçları zaten direk karaciğere etki eden ilaçlar.

maine

hangi iç parazit hapını kullanıyorsunuz ?