İdaal Kilo Kaç Olmalı

Hakan7816

14 Aylık Dişi Tekir kedi İdaal kilo kaç olmalı

9 CEVAP

Anonymus683514

Insanda olduğu gibi kedide de bu soruya cevap vermem doğru değil. Şişko göbekli olmasin yeter. Internette görseller var bunun için.

Cennet29

İnsanlarda oldugu gibi her kedinin fiziksel özellikleri farklıdır. Benim kedim 14 aylık erkek sarman. iri bi kedi 4-5 kg nin altına düşerse aşırı cılızlaşıyor. Belki sizin kediniz 5 kilo olsa obez olabilir ama benim kedimin ideal kilosu 5 Ve ben mamanın arkasındaki tabloya uymuyorum çünkü kedim aşırı hareketli tabloya uyarsam kedimin kemikleri sayılır ben bolca koyuyorum gece gündüz gidip gelip yiyor. Kilo sorunu olsa 2 öğün şeklinde dengeli beslerim. Bakarakta anlarsınız ztn hayvan kilolu mu zayıf mı. Buna göre de besleme yaparsınız. Veterinere kontrole gittinizde kilosuna baktırıp öneri de alabilirsiniz

beyzathemoc1

Bunun ideal bi rakamı yok kedi kilo tablosuna bakın kilo değil duruşu önemli

Hakan7816

SİZ KEDİNİZE KURU MAMA VERİRKEN FİRMANIN ÜSTÜNDE YAZILAN BESLENME TABLOSUNA GÖREMİ VERİYORSUNUZ YOKSA MAMAYI ORAYA DOLDURUYORSUNUZ ACIKTIKÇA GİDİP YİYİYOR ÖLÇSÜZ

Gimlihanim

Net bir kilo söylenemez. Her kedinin fiziksel durumuna göre değişir bu. Genel olarak duruşuna bakmalısınız. Kaburgaları dışardan görünmüyor ana dokunduğunuZda biraz hissediyorsanız kilosu normaldir diye biliyorum.

Diğer sorunuz için de şöyle söyleyebilirim. Kilo problemi olmadığı sürece serbest besleme taraftarıyım. Ama kilo problemi olursa o zaman ölçülü ve öğünlü beslenmeli diye düşünüyorum.

Hakan7816

Teşekkürler Arkadaşlar

Palyaco

Kediniz bodursa yani boyu küçük veya uzun kilo bu şekilde bodur kedide ideal kilo 3 kg uzun boylu kedilerde 3.5 kilo idealdir

aslihan_e

Sürekli önünde mama olması iyi değil. İnsanlarda olduğu gibi kediler de şeker hastası olabilir ve bunun büyük nedeni sık beslenmedir. En sağlıklısı öğünlü besleme. Kilo konusunda da kediniz tabi ki kilolu olmamalı ama zayıf da olmamalı çünkü bir hastalık durumunda çok çabuk zayıflıyorlar. O yüzden ideal kiloda tutmaya çalışmalısınız. Kediniz küçük boy bir kediyse 3,5 kilonun altına düşürmemeye 4,5 kilonun üstüne çıkaramamaya çalışın. Eğer kısırsa 4,5 da fazla gelebilir. İri boy kediyse ve kısır değilse 5-6 kilo bile fazla gelmeyebilir. Kedinizin ideal kilosunu boyu ve kısır olup olmadığı belirliyor. Kısırsa fazla kilodan korumanız daha önemli. Eğer kısır değilse 2 yaşına kadar hafif tombul olması daha iyidir çünkü 2 yaşına kadar vücut gelişimleri devam ediyor. Tombul olma nedeni de sırf kuru mama olmamalı, taze besinlerden de vitamin mineral almalı. Kedilerin en önemli ihtiyacı olan Taurin'in bile direk taze yiyeceklerden alınmasını öneriyor uzmanlar. Omegayı da taze gıdalardan almak daha etkili. O yüzden et, balık, yumurta gibi yiyecekleri vermeyi ihmal etmeyin. Ona göre de kuru mamayı paketin üstünde yazana göre daha az verebilirsiniz.

Hakan7816

Teşekkürler