Köpeklerde Mantar Tedavisi

Leomaltipoo

Merhaba herkese, köpeğimde mantar hastalığı oluştu. 3 ay önce ufak bi yara fark ettik veterinerimiz mantar testi yaptı pozitif çıktı malesef. Ecosin ile 2 kez yıkadık geçmedi. Çocuğumdaki mantar türü yerli türk aşısının fayda etmediği bir türmüş ve rusyadan aşı geldi, bu aşının ilk dozunu oldu fakat sonradan hastalandığı için 2. Dozu yaptırmakta tereddüt ediyorum. Mantarın kesin çözümü var mıdır? Yaş mamayı kestik kuru mama sevmediği için royal canin yaş mama veriyordum sürekli, şimdi sadece kuru mamaya döndük. Kaşıntısı ve yalanması devam ediyor, önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

3 CEVAP

Superisi814

Merhaba,
Evet mantarın tedavisi mümkün.
Okuduğum kadarıyla ecosin ile yıkamada, sıcaklık çok önemli, uygun koşullarda yapilmasi gerekiyor.
Mantar ne halde bilemiyorum ancak bunun için kremler de var.
Bahsi geçen Rus aşısı konusunda bilgim yok.Ancak uyuzdan tamamen tüylerini kaybeden bir kedi / köpek gibi ilerlemiş mantarın da tedavisi mümkün.
Mantar tedavisi sürecinde tavuklu mama önerilmez, mantarı azdırır.Bu nedenle mama içeriğini iyi okuyarak, balıklı mamaya geçin.Kuzuli hele ki iklimsel olarak sıcak bir bölgede iseniz, ağır gelebilir yazın.
Köpeğinizin bağışıklığını yükseltmeye bakın bu süreçte, önemli bir etkendir.

sivaslim

benimde kızımda çok ufak tüy dökülmesi oldu şampuanı vetimiz hiç önermedi krem kullandık kremi geceleri sürdük hep vetimiz mantar ışıkta daha çabuk ilerliyor o yüzden gece yatarken sür dedi. aşıya gelince aşı rus aşısı mı başka bir aşımıydı tam olarak bilmiyorum 3 doz 15 er gün arayla yapıldı. Çok şükür çabuk atlattık

Leomaltipoo

Biz de aynı şekilde düşünerek balıklı mamaya geçiş yaptık, mantar belirtisi olarak yalanma ve kaşınma harici bişey yok yara da yok. Tüylerini kısa kestirip tekrar ecosin ile yıkamayı düşünüyorum derisine iyi işlemesi için, bunu da veterinerimize danışacağım🙏