Kedilere Çip Taktırmak Zorunlu Mu?

kkkardln

yeni karşıma çıktı bu çip olayı kediler için yıl sonuna kadar süre varmış doğru mu doğruysa fiyat ve süreçten bahseder misiniz mesela benim kedimin kimliği yok aşı karnesi var direkt veterinere gitsem yardımcı olur mu?

12 CEVAP

esrab34

Evet yıl sonuna kadar süre var
Diye bir haber okudum ben de.
Ben kısırlaştırma yaptırdığım zaman çip takılmasını da istemiştim bir daha huysuzlaşmasın diye yanlış hatırlamıyorsam 150 tl gibi bir ücreti vardı. Çip taktıktan sonra yeşil kimlik veriyorlar çocuğa benim veterinerim kimlik ücreti almamıştı

Peki kedi kaybolduğunda çiple bulunuyor mu?
Tabi ki hayır, beni en çok üzen bu olmuştu. Kedi veterinere götürülmezse çipten bulamuyorsunuz

Kedimi sokaktan buldum ve üzerini bi cihazla aradılar önce ki sahipleri çip taktırdıysa bulunabilinmesi için.

emreovec

Maalesef, zorunlu. Muhtemelen yıl sonundan sonra kağıt karne olmayacağı için ister istemez taktırmak zorunda kalacağız. Hayvanı terk edene ceza falan kesecekler. Gerçekten sokaklara atılan hayvanlar için çok iyi bir uygulama olabilir ama ciddi cezalar ile. Heee kaybetmiştim derler o ayrı.

Gunesyildirimm

Evet zorunlu, yıl sonuna kadar takılması gerekli. İlçe tarımda normal veterinerlere göre daha ucuz, bizim ilçede 30 tl ödedik ama ilçeye göre değişiyor mu bilmiyorum.

selinay41

Evet zorunlu bizim veteriner 250 TL istedi kimlik de veriyorlarmış yanında bir de kuduz aşısı da yaptırmak gerekiyormuş birlikte öyle dedi

caitlyn

ben her yerden zorunlu diye okudum ama annemin veterineri öyle bişi yok diyomuş? ben bu sene içinde yaptırıcam ama niye öyle demiş anlamadım

Anonymus871954

Evcil hayvanlara yıl sonuna kadar taktırılması zorunlu. 4 ay önce 170 TL fiyat ödemiştim. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kayıt altına alınacak yani zaten kimlik çıkartmış olacaksınız. Sizin üzerinize kayıt olacak çip taratıldığında sizin ve yavrunuzun bilgileri orada yer alacak. GPS cihazı değildir basit bir uygulama üzerinden yavrunuzu bulamazsınız ama diyelim ki kayboldu bulunduğunda çip taratıldığında sizin tel no isminiz gibi bilgiler sayesinde yavrunuza ulaşabilirsiniz.

KimJeongguk

Kediler içinde köpekler içinde yıl sonuna kadar çip zorunlu. Biz bu yılın başında taktırmıştık 100₺ aldılar kimliğine ayriyetten para almadılar.

yarenkolcu

2022 sonuna kadar mühlet var.
çip uygulaması basit ve faydalı.
canlarımızı birer birey olmasını sağlıyor kayboldugunda basına bir sey geldiginde polise dahi bildirme imkanı tanıyor

kkkardln

teşekkür ederim

rodisizasla

Köpekler için de çip taktırılması zorunlu mu?

ozge1985

Yılbaşına kadar süresi var kedi ve köpekler 1 ocak itibariyle çipli olması gerekiyor yoksa cezası var. Veteriner 250 tl ip ve karne için istedi. Ben tarım bakanlığına gittim(ist. Bagcılar) 65 tl ye hallettim. Sizde bulundugunuz ilçedeki tarım bakanlıgına gidin derim. Veteriner para tuzağı