Acilll Lütfen

Ecepablo

Köpeğim aşırı hırçın belki de cinsi gereği ama bu artık soeun yaratıyor yaşı ilerledikçe daha çok hircinlasiyor 2 yaşında size şöyle soyliyim yemek kabına el uzatmak yerdeki herhangi bir nesneyi almak,veteriner (veterinere değil o an herkese saldırıyor ben dahil)kucağımıza almak sokağa çıktığında eve girnek için kucaklamak veya elini uzatmak bunlari böyle yazdığıma bakmayın gercektwn saldırıyor annemler bundan çok rahatsız olmaya başladı sahiplendirme istediklerini söylediler ama ben istemiyorum ne yaparsak yapalım bu huylarinida birakamiyoruz lütfen yardımcı olsaniz

2 CEVAP

mrssekola

Köpeklerin 3 yaşına kadar yaramazlık yapması doğal fakat gittikçe artan ve can yakan bir saldırganlık durumunda verdiğin tepkinin çok net olması gerekiyor. Örneğin elini ısırdığında elini çekip anlamayacağı bir tepki verirsen anlamaz. Köpekler doğası gereği sahiplerine aşık hayvanlardır. Yani yaptığı şeyin yanlış olduğunu ve seni kızdırdığını anlarsa yavaş yavaş bu tavrından vazgeçer. Yapman gereken ilk etapta ciddi saldırgan davrandığında ani bedensel tepki vermeden ve asla bağırmadan kararlı bir tonda hayır demek. Yapmaması gerektiğini ona tek kelimeyle anlatmalısın. Yapmaya devam ettiği sürece kelimeyi (hayır hayır hayır gibi sık değil) tekrarlayabilirsin. Ona yapmaması gerektiğini anlatan kelimeyi değiştirme asla. Hayır dediysen ikincide dur deme çünkü kelime kendi hareketi ve senin tavrını eşleştirecektir. Son olarak hayır tepkisi esnasında göz teması kur. Bırak gözlerini ilk o kaçırsın. Yüzüne ciddi bakışını mutlaka fark edecek. Ceza değil ama çok kısa süre ilgiyi kes 2dk gibi. Bu uzun bir süreç ama emin ol dilimizden anlamayan bir patiye ancak böyle öğretebilirsin. İstikrar ve sabır. Bu arada köpeği gergin ortam ve yüksek ses etkiler. İnsanların birbirine bağırdığı ortamda tüylü dostlarımız da gergin olacaktır. Eğer gerginse ortamı sakinleştirmek de iyi bir başlangıç olacaktır. Büyük ırk annesi olarak ödül yerine okşamayı sarılmayı ceza yerine kısa süre ilgisiz kalmayı tercih ettim hep. Umarım küçük dostumuzu sakinleştirebiliriz.

Superisi814

Merhaba,
Köpeğinizin geçmişini bilemiyorum ancak algiladigim kadarıyla baskın karakterde bir köpek.
Kısırlaştırma ile hırçınlığı baya azalan komşumun köpeği var.
Sizden ricam Kia ya da Tarkan Ozvardar gibi bu işte profesyonel olanların YouTube videolarini izlemeniz.
Bazen bizlerde yanlışlıklar yapıyoruz ve içinden cikilamaz bir durum oluşuyor.
Bu tip videolari izlerken kendi hatamızi fark edip düzeltme şansımız oluyor.
İnanın daha ileriki yaşlarda ve ciddi saldırgan köpekler doğru eğitim ile değişebiliyor.
Kolaylıklar dilerim.